هر چیزی که باید از فناوری 6G بدانید

تقریباً هر ده سال نسل جدیدی از فناوری شبکه موبایل با وعده‌هایی مبنی بر پیشرفته‌تر بودن نسبت به فناوری نسل قبل معرفی می‌شود. در این مقاله کارشناسان برقچی قصد دارند، هر چیزی که باید از فناوری 6G بدانید، را برای شما بررسی کنند.

معرفی 2G قابلیت تبادل پیام‌های متنی را اضافه کرد، عرضه سرویس‌های داده قفل‌شده با 3G میسر شد و ورود 4G اینترنت موبایل را به یک واقعیت عملی تبدیل کرد.

5G نیز از این قاعده مستثنی نیست و با وعده‌هایی نظیر سرعت‌های گیگابیتی، ظرفیت بیشتر و تأخیر بسیار معرفی شده است. این بدان معناست که پخش زنده ویدئو، دریافت سیگنال در مکان‌های شلوغ و داخل ساختمان آسان‌تر خواهد بود و اپلیکیشن‌های کاملاً جدید تجاری و شخصی امکان‌پذیر شده است.

نخستین شبکه‌های 5G در سال 2019 در انگلستان فعال شدند و یک میلیارد نفر در پایان سال 2020 به‌ صورت جهانی به آن دسترسی خواهند داشت. در طی پنج سال، از هر ده اتصال، چهار اتصال از نوع 5G خواهد بود. توسعه 5G در حال انجام است اما برخی از افراد توجه خود را به موضوع مهم بعدی معطوف کرده‌اند.

فهرست:

6G چیست؟

6G نسل ششم اتصال تلفن همراه است. هنوز مشخص نیست که 6G تا زمان استاندارد شدن چه فرم نهایی خواهد داشت، اما هنوز آن‌قدر زود نیست تا بگوییم کدام فناوری‌ها به آن اضافه خواهند شد و از چه ویژگی‌هایی برخوردار خواهند بود.

آنچه مشهود است، این است که 5G از تغییرات متقابل در شبکه‌های تلفن همراه برای تأمین انرژی مورد نیاز بهره‌مند خواهد شد. اکنون اپراتورها دارای شبکه‌های رادیویی متراکم با آنتن‌های بیشتر هستند. بنابراین، دریافت سیگنال به‌ خصوص در داخل خانه آسان‌تر شده است در حالی که فناوری‌های ابری و داده‌های پردازش‌ شده می‌توانند در فاصله نزدیک‌تری نسبت به کاربران حتی در خود دکل پردازش شوند. بنابراین تأخیر موجود بسیار ناچیز است.

هر چیزی که باید از فناوری 6G بدانید
هر چیزی که باید از فناوری 6G بدانید

تفاوت 6G و 5G در چیست؟

بارزترین تفاوت موجود بین این دو نسل، سرعت آن‌ها خواهد بود. 6G از تجهیزات رادیویی پیشرفته‌تر و حجم و تنوع امواج هوایی بیشتری نسبت به 5G استفاده خواهد کرد از جمله استفاده از طیف فرکانس بالا (EHF) که سرعت‌های بسیار بالا و ظرفیت عظیمی را در مسافت‌های کوتاه ارائه می‌دهد.

در حالی که محاسبه سرعت شبکه 4G با مگابیت اندازه‌گیری می‌شد و 5G به سرعت‌های گیگابیتی ورود پیدا کرد، 6G سرعت نظری ترابیتی را ارائه خواهد داد. البته اکثر کاربران بیش از 100 گیگابیت بر ثانیه داده دریافت می‌کنند اما می‌توان این مقدار را بیش از این کرد.

از نظر پوشش، 6G می‌تواند در همه‌جا فراگیر شود. فناوری ماهواره‌ای 6G و سطح هوشمندی آن که قادر به بازتاب سیگنال‌های الکترومغناطیسی هستند، تأخیر کم و سرعت چند گیگابایتی را به مناطقی از جهان منتقل می‌کند که دسترسی به آن‌ها با شبکه‌های تلفن همراه معمولی بسیار دشوار یا بسیار گران است. این‌گونه، قسمت‌های بسیار دور کره زمین، آسمان‌ها و اقیانوس‌ها می‌توانند به هم متصل شوند.

در حالی که 5G از هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی، تخصیص پویای منابع و پردازش داده‌ها استفاده می‌کند اما تأخیر بسیار پایین کمتر از یک میلی‌ثانیه و معماری توزیع‌شده به این معنی است که 6G قادر به ارائه یک هوش مصنوعی یکپارچه فراگیر است. در واقع، اپراتور ژاپنی NTT DoCoMo معتقد است که 6G دارای هوش مصنوعی مشابه مغز انسان خواهد بود.

6G همچنین نسبت به مدل قبلی خود کارآمدتر خواهد بود و مصرف انرژی کمتری خواهد داشت. بهره‌وری انرژی به دلیل رشد پیش‌بینی‌شده تولید داده، برای صنعت پایدارتر موبایل حیاتی است.

ویژگی‌های خاص 6G چه خواهد بود؟

سرعت بیشتر، ظرفیت بالاتر و تأخیر کم، محدودیت‌های قدرت پردازش محلی نسبت به برنامه‌های آینده را از میان خواهد برد، دستگاه‌های بیشتری را به شبکه متصل خواهد کرد و مرزهای بین دنیای فیزیکی، انسانی و دیجیتال را محو خواهد کرد. سرویس‌های موجود در آینده تغییر شکل خواهند داد اما 6G می‌تواند شبکه‌ای باشد که قابلیت‌های آن شبیه به داستان‌های علمی تخیلی باشد.

سرعت‌های ترابیتی به طور حتم نتفلیکس را به یک تجربه لذت‌بخش‌تر تبدیل خواهد کرد و تماس‌های فیس تایم (FaceTime) بهتر از قبل خواهد شد اما پوشش فراگیر اینترنت اشیاء بهتر، نحوه تعامل ما با فناوری و شاید خود جهان را تغییر خواهد داد.

6G سرویس‌های دیجیتال موقعیت مکانی و هوشمند و همچنین تجربه‌های حسی مانند واقعیت گسترده (XR) و هولوگرام‌های با قابلیت بالا را فعال خواهد کرد. به جای تماس با سرویس‌هایی مانند زوم، امکان مکالمه با مردم در زمان واقعی در VR با استفاده از سنسورهای پوشیدنی وجود خواهد داشت. بنابراین، کاربران احساس خواهند کرد که فردی به‌صورت فیزیکی در یک اتاق وجود دارد.

اینترنت اشیاء (IoT) گسترش خواهد یافت و پیشرفته‌تر خواهد شد و اجرای اپلیکیشن‌ها را با انتقال داده سریع‌تر و قابلیت‌های بیشتر فراهم خواهد کرد. هوش مصنوعی در لحظه، می‌تواند صنعت رباتیک را متحول کند در حالی که گسترش پوشش 6G به دریاها و آسمان‌ها می‌تواند به برنامه‌های دریایی، هواپیمایی و حتی فضایی متصل‌به‌هم کمک کند.

و از آنجا که مصرف انرژی 6G بسیار کمتر از 5G است، حتی ممکن است شارژ دستگاه‌های اینترنت اشیاء با مصرف کم، از طریق این شبکه نیز انجام شود. این امر باعث می‌شود اقتصاد به طور کلی تغییر یابد و به پایداری آن کمک کند.

هر چیزی که باید از فناوری 6G بدانید
هر چیزی که باید از فناوری 6G بدانید

حتما بخوانید: آﯾﻨﺪه‌ی اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ


چه کسانی در حال توسعه 6G هستند؟

با توجه به افزایش ارتباطات تلفن همراه به‌عنوان یک میدان نبرد ژئوپلیتیکی، جای تعجب نیست که دولت‌های سراسر جهان مشتاق هستند که کشورهایشان، رهبران زیرساخت‌های نوپای توسعه 6G باشد.

تعدادی از پروژه‌های تحقیقاتی با بودجه خصوصی و عمومی در سراسر جهان در حال انجام است و یکی از برجسته‌ترین آن‌ها پروژه 251 میلیون یورویی 6Genesis در اولو (Oulu) در فنلاند شمالی است؛ مکانی که مدت‌هاست با پیشرفت شبکه‌های موبایل، همراه بوده است.

تلاش‌های تحقیقاتی چین قبلاً شاهد پرتاب ماهواره 6G به فضا بوده است در حالی که سامسونگ و نوکیا در کره جنوبی و اروپا در این زمینه پیشتاز هستند. پروژه اصلی انگلستان نیز در مرکز نوآوری (6G (6GIC در دانشگاه Surrey در حال توسعه است.

6G چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

توسعه این شبکه هنوز در مراحل بسیار ابتدایی است و انتشار نهایی آن به‌ سرعت گسترش و اجماع فن‌آوری‌هایی بستگی دارد که در نهایت شامل استاندارد نهایی شوند.

سامسونگ معتقد است که خدمات تجاری 6G می‌تواند از اوایل سال 2028 در دسترس باشد اما فعال شدن پایگاه اول این سرویس می‌تواند تا سال 2030 طول بکشد. انتظار نداشته باشید که در مدت کوتاهی، نشان کوچک 6G روی تلفن شما ظاهر شود.

آیا 6G جایگزین 5G خواهد شد؟

همان‌طور که 4G و 5G برای مدتی در کنار هم فعال خواهند بود چرا که آن‌ها از شبکه اصلی یکسانی برخوردار هستند، به احتمال زیاد 6G و 5G نیز برای مدتی کنار هم کار فعال خواهند بود. توسعه فناوری 5G هنوز راه طولانی در پیش دارد و 6GIC معتقد است 5G عمری حدود 20 سال دارد. این به معنی آن است که احتمالاً حداقل تا سال 2040 شبکه 5G جدیدترین نسل شبکه‌های تلفن همراه خواهد بود.

5/5 - (6 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها