عیب یابی NEXT در تست فلوک چیست؟

عیب یابی (NEXT (Near-End Crosstalk

عیب یابی (NEXT (Near-End Crosstalk

آیا به دنبال حل مشکلات NEXT هستید؟ می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

  • مورد مطالعاتی 1 – گذر مرزی NEXT در یک DTX CableAnalyzer
  • مورد مطالعاتی 2 – خطاهای مربوط به کابل NEXT در DTX CableAnalyzer
  • مورد مطالعاتی 5 – خطاهای مربوط به مشکلات اتصال در DTX CableAnalyzer
  • مورد مطالعاتی 7 – خطاهای مربوط به اتصال دهنده های ناسازگار با سازه در DTX CableAnalyzer

پدیده ی «هم‌شنوی» چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟

وقتی‌که جریان از سیم عبور می کند، یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می شود که می تواند با سیگنال های سیم های مجاور تداخل ایجاد کند. با افزایش فرکانس، این اثر قویتر می شود. هر جفت سیم به صورت تابیده است، زیرا این کار باعث می شود که میدان های مخالف در جفت سیم، یکدیگر را خنثی کنند. هر چه تاب سفت تر و محکم‌تر باشد، خنثی سازی بیشتر شده و نرخ انتقال داده توسط کابل افزایش می یابد. حفظ این ضریب پیچش، مهم‌ترین عامل برای نصب موفق است.

در صورتی ‌که تاب سیم ها محکم نباشد، پدیده ی «هم‌شنوی جفت شدگی» (Near-End Crosstalk) رخ می دهد. بیشتر ما، این تجربه را داریم که در پس زمینه ی تماس تلفنی خود، صدای گفتگوی دیگری را شنیده باشیم؛ این پدیده، «هم‌شنوی» نام دارد. در واقع این اسم از کاربرد تلفنی آن نشأت گرفته است؛ یعنی جایی که صحبتی، در میان صحبتی دیگر می آید. در شبکه های محلی، هنگامی‌که یک سیگنال قوی در یکی از جفت ها، توسط جفت مجاور جذب می‌شود، NEXT اتفاق میافتد.NEXT بخشی از سیگنال انتقال داده ‌شده است که به‌صورت الکترومغناطیسی، به سیگنال دریافت شده متصل می‌شود.

خلاصه کلام

از آنجا که NEXT، معیار اندازه گیری اختلاف قدرت سیگنال بین جفت مختل کننده و جفت مختل شده است، مقدار بیشتر آن (هم‌شنوی کمتر) مطلوب تر از مقدار کمتر آن (هم‌شنوی بیشتر) است. با توجه به اینکه مقدار NEXT متناسب با فرکانس، بسیار تغییر می کند، اندازه گیری باید در رده‌های مختلفی از فرکانس، معمولاً بین 1 تا 100 مگاهرتز، صورت گیرد. اگر به رفتار NEXT، در قسمت 50 متری از سیم کابلی تابیده نگاه کنید، چیزی شبیه «مسیر حرکت ترن هوایی» است؛ که نشان می دهد میزان آن با افزایش مقدار فرکانس، به طور وسیعی کم ‌و زیاد می شود. این مسئله به این خاطر است که در فرکانس های بالا، تأثیر جفت سیم تابیده، کمتر می شود.

آزمایشگر عملی، مطالعات موفقیت آمیز در طول محدوده ی فرکانس را، با خط گذر/خطا مقایسه می‌کند؛ مانند مشخصات کلاس D در هر نقطه ای که محور NEXT، خط گذر/خطا را قطع کند، پیوند به محدوده ی مورد نیاز نمی رسد. از آنجا که مشخصات NEXT برای هرکدام از سرهای پیوند، منحصربه فرد است، در هر سر، 6 عدد NEXT به دست می آید.

توصیه‌هایی برای عیب یابی (NEXT (Near-End Crosstalk

در بسیاری از موارد، هم‌شنوی مفرط Excessive Crosstalk، به علت اتصالات تابیده ی ضعیف در نقاط اتصال است.

طبق استاندارد ANSI/TIA-568-C.0

حفظ عملکرد طراحی سخت افزار (مثل کیستون شبکه) متصل شده، زمانی که به یک جفت سیم کابلی تابیده (کابل شبکه) متصل است، بسیار مهم است. این کار میتواند به‌وسیله‌ی کیستون شبکه و کابل شبکه مناسب، که مطابق با دستورالعمل های سازنده ی آن باشد، حاصل شود. در صورت عدم وجود دستورالعمل سازنده، لازم است که شکل هندسی کابل، شبیه ترین حالت به کیستون شبکه باشد و نقاط اتصال کابل آن و حداکثر تعداد جفت غیرتابیده برای اتصال جفت تابیده ی کابلی، باید مطابق عکس شماره یک باشد.( معمولا از یک برند برای اتصال کابل و کیستون های شبکه استفاده می شود، که در ایران برندهای مختلفی هم چون لگراند بسیار محبوب می باشد.)

مقدار واتابیدن(Untwist)  13 میلی متر (15 اینچ) را، برای رده ی 5e ،6 و 6A نشان می دهد. مورد دیگری که در تمام استانداردها رایج است این است که میزان واتابیدن (Untwist) باید حداقل باشد. تجربه نشان داده که مقدار 13 میلی متر ضامن موفقیت آزمایش عملی نیست.

هنگامی‌که خطای NEXT صورت می گیرد، اولین کار این است که با استفاده از آزمایش عملی تشخیص دهیم که خطا در کدام سر اتفاق افتاده است. پس ‌از این شناسایی، اتصالات آن سر را بررسی کرده و اتصال مناسب را جایگزین، یا دوباره متصل می کنیم. بسیاری از آزمایشگرها، دارای ویژگی دامنه ی زمانی هستند و توانایی آن را دارند که در کابل جستجو کرده و محل هم‌شنوی را پیدا کنند. مثال زیر از یک دستگاه CableAnalyzer DTX گرفته ‌شده است. این ویژگی HDTDX نامیده می‌شود.

اگر در این قسمت مشکلی وجود نداشت، پچ کورد های رده پایین‌تر (مانند کابل درجه ی صدا در نصب کلاس D) را بررسی کنید. دلیل احتمالی دیگرِ وقوع خطای NEXT، جفت سیم های جدا شده است. این مورد به‌صورت خودکار، توسط تابع مسیر سیم در آزمایشگر عملی شناسایی می‌شود. اتصال‌دهنده‌های Female Coupler، عامل مهم دیگری در ایجاد هم‌شنوی هستند. اگر کابلی به‌اندازه‌ی کافی بلند نیست، به‌جای اینکه کابل دیگری به آن اضافه کنید، از کابلِ با طول مناسب تری استفاده کنید.

گاهی اوقات خطای NEXT، در اثر انتخاب آزمایش نامناسب اتفاق می افتد. برای مثال، نمی‌توان از رده ی 5 انتظار کارایی رده ی 5e را داشت.

بهترین روش برای عیب یابی NEXT

بهترین روش، استفاده از آزمایشگر با قابلیت‌های دامنه ی زمانی است. این ویژگی، این امکان را به آزمایشگر می دهد که خطاها را نشان داده و مشکلات را مشخص کند. این تابع تشخیص، به‌وضوح، علت خطای NEXT را شناسایی کرده و نشان می دهد که خطا از سیم های اتصال یا اتصالات و یا کابل های افقی است. درصورتی‌که تمام عوامل خطای گفته ‌شده را ترمیم و یا حذف کرده اید و هنوز شاهد خطای NEXT هستید، برای راهنمایی بیشتر با طراح سیستم ارتباط برقرار کنید.

منبع: flukenetworks

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها