فرق مودم VDSL مخابرات با مودم ADSL مخابرات

فرق مودم VDSL مخابرات با مودم ADSL مخابرات

در این مقاله با فناوری VDSL، مودم VDSL مخابرات و تفاوت آن با فناوری و مودم ADSL مخابرات و قیمت مودم VDSL مخابرات و مودم ADSL مخابرات بیشتر آشنا می‌شوید. همچنین به پرسش‌های “مسافت از مرکز ارائه دهنده اینترنت چقدر بر کیفیت دریافتی اینترنت تاثیرگذار است” و اینکه ” آیا باید به پیشنهاد مخابرات در رابطه با فلان مودم VDSL یا ADSL مخابرات توجه کنیم!” پاسخ همه این پرسش‌ها را به بهترین شکل ممکن دریافت خواهید کرد. پس با ما در این سفر علمی باحال همراه باشید.

در چند سال گذشته نیاز استفاده از اینترنت پرسرعت مخابرات افزایش یافته است. از همین‌رو تمایل استفاده از تجهیزات و فناوری سرعت بالا به مانند اینترنت VDSL مخابرات نیز برای کاربران مخابرات افزایش پیدا کرده است. با افزایش تعداد رایانه‌ها و شبکه‌های اینترنت خانگی، تقاضا برای اینترنتی با پهنای باند بالا (اینترنت پر سرعت) به طور پیوسته رو به افزایش است.

فهرست:

مودم‌ها و خطوط اشتراک دیجیتالی نامتقارن (ADSL) و یا به عبارت دیگر [Asymmetric Digital Subscriber Line] دو فناوری حاکم بر این صنعت هستند. با وجود این که هر دوی این فناوری‌ها، اینترنتی پر سرعت تر از مودم‌های 56k [مودم هایی با سرعت ۵۶ کیلوبایت بر ثانیه] ارائه می‌دهند اما هنوز هم پاسخگوی خدماتی همچون تلویزیون‌های دیجیتالی و برنامه ویدئو درخواستی ضبط شده (video-on-demand) یا به عبارت دیگر (VOD) نیستند. با این حال، بسیاری از فناوری‌های DSL که تحت عنوان (VDSL) و یا اینترنت پرسرعت شناخته می‌شوند، در بسیاری از خانه‌ها به عنوان یک بسته کامل ارتباطی/سرگرمی درنظر گرفته می‌شود.

آیا باید به پیشنهاد مخابرات در رابطه با مودم VDSL مخابرات توجه کنیم؟

در حال حاضر برخی از شرکت‌ها، خدمات فوق الذکر را در قسمت‌هایی از شمال تهران ارائه می‌دهند. اینترنت VDSL مخابرات با پهنای باند بسیار بالا سرعت دانلود و آپلود معادل ۵۲ (mbps) مگابیت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این یعنی حداقل 4 برابر بیشتر از سرعت اینترنت ADSL مخابرات. معمولا شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت به مانند مخابرات، از عدم اگاهی مشتریان خود استفاده می‌کنند و بعضا دیده شده است که مشتریان خود را الزام می‌کنند که برای استفاده از این فناوری حتما باید از فلان مودم VDSL مخابرات استفاده کنید. اما خب واقعیت این است که شما می‌توانید از هر مدل مودم VDSL مخابرات که توانایی VDSL داشته باشد استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: مودم VDSL چیست؟ تفاوت آن با مودم ADSL


تفاوت مودم ADSL مخابرات و مودم VDSL مخابرات

همان طور که مستحضرید تفاوت مودمVDSL مخابرات و ADSL مخابرات که فقط با حداکثر سرعت 8 تا 10 مگابیت بر ثانیه اینترنت ارائه می‌دهد، به وضوح مشخص است. هرچه استفاده از VDSL رایج‌تر باشد، انتظار می‌رود بسته‌های مصرفی با قیمتی به مراتب پایین‌تر از قیمت های فعلی ارائه شود.

فرق مودم VDSL مخابرات با ADSL مخابرات
فرق مودم VDSL مخابرات با ADSL مخابرات

اصول اولیه DSL

یک تلفن استاندارد در ایران از یک جفت سیم مسی تشکیل شده است. این جفت سیم مسی علاوه بر فراهم آوردن امکان مکالمات صوتی، پهنای باند زیادی نیز ارائه می‌دهد. سیگنال‌های صوتی تنها بخشی از ظرفیت موجود در سیم‌ها استفاده می‌کنند. DSL با بهره گیری از این ظرفیت باقی مانده به حمل اطلاعات بدون ایجاد اختلال در کیفیت مکالمات می‌پردازد. اکثر خطوط تلفن و تجهيزات مربوطه، دارای محدوديت فرکانسی در ارتباط با سوئيچ، تلفن و ساير تجهيزاتی می‌باشند که به نوعی در فرآيند انتقال سيگنال‌ها دخالت دارند. یک صدای معمولی در محدوده فرکانس 400 تا 3500 هرتز قابل انتقال است. کابل استفاده شده در سيستم تلفن قادر به انتقال سيگنال‌هایی با ظرفيت چندين ميليون هرتز می‌باشد.

تجهيزات پيشرفته‌ای که اطلاعات را به صورت ديجيتال (و نه آنالوگ) ارسال می‌نمايند، قادر به استفاده از ظرفيت خطوط تلفن به صورت کامل می‌باشند. DSL نیز چنين هدفی را دنبال می‌نمايد. VDSL می‌تواند با اجازه دادن به انواع رسانه‌ها، چهره تجارت الکترونیکی را تغییر دهد.


این مقاله را نیز حتما بخوانید: آموزش تصویری تغییر رمز وای فای


بررسی اینترنت ADSL مخابرات

فناوری ADSL مخابرات از دو قطعه تجهیزات بهره می‌جوید: یکی در محل مد نظر مشتری و دیگری در مرکز ارائه دهنده

فرستنده گیرنده یا ترنسیور ( Transceive): در محل نصب، یک فرستنده DSL وجود دارد که علاوه بر دریافت اتصالات مشترکین ممکن است خدمات دیگری را نیز ارائه دهد.

دی اسلم (DSL multiplexer Access DSL (DSLAM: ارائه دهنده خدمات DSL دارای DSLAM برای دریافت اتصالات مشتری است.

نحوه کارکرد اینترنت ADSL مخابرات

بیشتر مشتریان فرستنده DSL خود را مودم DSL می‌نامند . مهندسان شرکت تلفن یا ISP آن را ATU-R می‌نامند، که مخفف واحد Transciver ADSL Remote است. صرف نظر از آنچه نامیده می‌شود، این دستگاه  نقطه برقراری ارتباط بين کامپيوتر کاربر و شبکه به خط DSL است. ترنسیور می‌تواند از چندین طریق به تجهیزات مشترکین متصل گردد، اما اتصال از طریق USB و اترنت متدوال ترین روش‌های موجود است.

کاربران مودم‌های کابلی از يک شبکه بسته به صورت اشتراکی استفاده می‌نمايند. در چنين مواردی، همزمان با افزايش تعداد کاربران، کارایی آن ها تنزل پيدا خواهد کرد. اینترنت ADSL مخابرات برای هر يک از کاربران يک ارتباط اختصاصی ايجاد و آن را به DSLAM متصل می‌نمايد. بدين ترتيب همزمان با افزايش کاربران، کارایی مربوطه تغییری نخواهد کرد. وضعيت فوق تا زماني که کاربران از تمام ظرفيت موجود خطوط ارتباطی با اينترنت استفاده نکرده باشند، ادامه خواهد يافت. در صورت استفاده از تمام ظرفيت خط ارتباطی اينترنت، مراکز ارائه دهنده سرويس DSL می‌توانند نسبت به ارتقا خط ارتباطی اينترنت اقدام نمایند تا تمام مشترکين متصل شده به DSLAM از کیفیتی مطلوب بهره‌مند گردند.

آیا مسافت در کیفیت اینترنت ADSL مخابرات تاثیر دارد؟

DSL یک فناوری حساس به فاصله است. با افزایش طول اتصال، کیفیت سیگنال و سرعت اتصال کاهش می‌یابد. سرویس ADSL مخابرات می تواند تا حداکثر 18000 فوت (5،460 متر) بین مودم DSL و DSLAM فاصله داشته باشد، اگرچه به دلیل سرعت و کیفیت سرویس‌، بسیاری از ارائه دهندگان ADSL مخابرات میزان پایین تری از آن را ارائه می‌دهند. در بالاترین میزان از حد مسافت، مشتریان ADSL مخابرات ممکن است سرعت هایی بسیار پایین تر از حداکثر وعده داده شده تجربه کنند، ممکن است در آینده تجربه‌ای با حداکثر سرعت و یا فراتر از حد فعلی داشته باشند.

شاید تعجب کنید که اگر مسافت برای DSL محدودیتی ایجاد می‌کند، چرا برای مکالمات تلفنی صوتی محدودیتی ندارد؟ پاسخ تقویت کننده‌های کوچکی به نام کویل‌های بارگذاری است که شرکت تلفن برای تقویت سیگنال‌های صوتی استفاده می‌کند. این کویل‌های بارگیری با سیگنال های DSL ناسازگار هستند زیرا تقویت کننده باعث شکسته شدن یکپارچگی داده‌ها می‌شود. این بدان معنا است که اگر یک سیم پیچ صوتی در حلقه بین تلفن و دفتر مرکزی شرکت تلفن وجود داشته باشد، شما نمی‌توانید خدمات DSL را دریافت کنید.

عوامل تاثیر گذار در عدم دریافت اینترنت ADSL مخابرات

  • کابل بریج تب(Bridge tab): نوعی کابل افزودنی بین شما و دفتر مرکزی، که ارائه دهنده خدمات به سایر مشتریان است.
  • کابل‌های فیبر نوری(Fiber-optic cables) سیگنال‌های ADSL نمی‌توانند از طریق آنالوگ به دیجیتال و از طریق دیجیتال به آنالوگ تبدیل شوند. این اتفاق تنها هنگامی رخ می‌دهد که مدار تلفن به کابل‌های فیبر نوری تجهیز شود.
  • مسافت‌: حتی اگر می‌دانید که دفتر مرکزی شما در کجا قرار دارد (شرکت های تلفن محل تبلیغات خود را بیان نمی کنند)، جستجو در نقشه نشانگر مسافتی نیست که یک سیگنال باید آن را طی کند . ممکن است این مسیر بین دو نطقه بسیار پیچیده تر از آنچه مفروض است، باشد.

این مقاله را نیز حتما بخوانید: چگونه از هک شدن مودم جلوگیری کنیم؟


نحوه عملکرد اینترنت VDSL مخابرات

عملکرد اینترنت VDSL مخابرات در سیم‌های خطوط تلفن دقیقاً مشابه اینترنت ADSL مخابرات است، اما تفاوت‌های زیادی بین این دو وجود دارد. VDSL میتواند سرعتی حدود 52 مگابایت بر ثانیه ارائه دهد که تفاوت بسیاری با ADSL،( با حداکثر سرعت 8 Mbps) دارد. این فناوری(َِADSL) تنها می‌تواند برای مسافت کوتاه، حدود 4000 یا 1200 متر مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت‌های تلفن در حال جايگزين نمودن اغلب تجهيزات (مربوط به تغذيه اطلاعات) به فيبر نوری می‌باشند. اکثر شرکت‌های تلفن از تکنولوژی FTTC) Fiber to the curb) استفاده می‌نمايند. این شرکت‌ها قصد دارند که تمام خطوط مسی موجود را تا محلی که از آن‌ها انشعاب گرفته شده و به منازل مشترکين توزيع می‌گردد، تعويض نمايند. شرکت‌های تلفن در تلاش برای پياده سازی سيستم Fiber To the Neighborhood)FFTN) می‌باشند. در روش فوق در عوض نصب کابل فيبر نوری در هر خيابان، FFTN دارای فيبر مورد نظر تا جعبه اتصالات (انشعابات) برای يک همسايه (مشترک) خاص است.

با قرار دادن يک ترانسيور VDSL در منزل و يک VDSL gateway در جعبه تقسيم اتصالات، محدوديت فاصله کم رنگ خواهد شد. gateway موجب مراقبت از تبديلات آنالوگ به ديجيتال و ديجيتال به آنالوگ که غيرفعال شدن ADSL مخابرات بر روی خطوط فيبر نوریرا در پی دارد، می‌گردد. Gateway داده های ورودی و دريافت شده از ترانسيور را به پالس های نور تبديل می‌کند تا زمينه ارسال آن‎ها از طريق فيبر نوری فراهم گردد. زماني که داده‌ها برای کامپيوتر کاربر ارسال می‌گردند، Gateway موجود، سيگنال‌های ورودی از فيبر نوری را تبديل و آن‌ها را برای ترانسيور کاربر ارسال می‌نمايد. فرآيند فوق در هر ثانيه ميليون‌ها مرتبه تکرار می‌شود.

ADSL و VDSL فقط دو نماینده DSL هستند. در جدول ذیل، به مقایسه انواع مودم‌های DSL پرداخته‌ایم:

پشتیبانی تلفن خطوط مورد نیاز بیشینه مسافت بیشینه سرعت دریافت بیشینه سرعت ارسال نوعDSL
بله ۱ ۱۸۰۰۰فوت

۵۵۰۰متر

۸مگابایت بر ثانیه ۸۰۰کیلوبایت بر ثانیه  ADSL
خیر ۲ ۱۲۰۰۰فوت

۳۶۵۰متر

۱.۵۴مگابایت بر ثانیه ۱.۵۴مگابایت بر ثانیه HDSL
خیر ۱ ۳۵۰۰۰فوت

۱۰۷۰۰متر

۱۴۴کیلوبایت بر ثانیه ۱۴۴کیلوبایت بر ثانیه IDSL
خیر ۱ ۲۹۰۰۰فوت

۸۸۰۰متر

۲مگابایت بر ثانیه ۲مگابایت بر ثانیه MSDSL
بله ۱ ۱۸۰۰۰فوت

۵۵۰۰متر

۷مگابایت بر ثانیه ۱مگابایت بر ثانیه RADSL
خیر ۱ ۲۲۰۰۰فوت

۶۷۰۰متر

۲.۳ مگابایت بر ثانیه ۲.۳مگابایت برثانیه SDLS
بله ۱ ۴۰۰۰فوت

۱۲۰۰متر

۵۴ مگابایت بر ثانیه ۱۶مگابایت بر ثانیه VSDLS

انواع فناوری DSL:

  • DSL نامتقارن(ADSL) (Asymmetric DSL)

به دلیل تفاوت سرعت بارگیری و بارگذاری نامتقارن نامیده می‌شود. از این رو کاربران تمایل بیشتری به تماشا و یا بارگیری مطالب نسبت به ارسال و یا بارگذاری آن دارند. (سرعت بارگیری بیشتر میباشد)

  • DSL با سرعت بالا High bit-rate DSL) HDSL)

HDSL داده‌ها را با سرعت یکسان دریافت و ارسال می‌کند، اما به منظور ارائه خدمات نياز به دو خط مجزا است.

  • ISDN DSL

کندتر از سایر اشکال DSL است، و در هر دو جهت با سرعت ثابت 144 Kbps انجام می‌شود.

فناوری VDSL مخابرات افزایش قابل توجهی در عملکرد نسبت به نسخه‌های دیگر دارده است. اما برای دسترسی گسترده به VDSL، باید زیرساخت،  استاندارد سازی شود.

فناوری DMT در تجهیزات اینترنت ADSL مخابرات

بیشتر تجهیزات ADSL مخابرات امروزه از فناوری DMT استفاده می‌کنند. DMT سیگنال‌ها را به 247 کانال مجزا تقسیم می‌کند. مثالی که  برای درک بهتر این موضوع می توان به آن اشاره کرد این است که تصور کنید که شرکت تلفن‌، خط شما را به 247 خط 4 کیلوهرتز مختلف تقسیم می‌کند و مودم را به یکی از آن‌ها متصل می‌کند. شما معادل 247 مودم متصل به کامپیوتر را به طور همزمان دریافت می‌کنید!

هر کانال کنترل می‌شود و اگر کیفیت مورد قبول نباشد، سیگنال به کانال دیگری منتقل می‌شود. این سیستم دائماً سیگنال‌ها را تغییر می‌دهد و بهترین کانال‌های انتقال و دریافت را جستجو می‌کند. علاوه بر این، برخی از کانال‌های پایین(آنهایی که از حدود 8 کیلوهرتز شروع می‌شوند) به عنوان کانال‌های دو طرفه، برای هر دو اطلاعات ارسالی و دریافتی استفاده می‌شوند. نظارت و مرتب سازی اطلاعات در کانال‌های دو طرفه و رعایت کیفیت هر 247 کانال، DMT را برای اجرای پیچیده تر از سایر فناوری‌های حامل انجام می‌دهد، بلکه باعث انعطاف پذیری بیشتری در خطوط با کیفیت متفاوت می‌شود.


این مقاله را نیز حتما بخوانید: تقویت سیگنال وای فای


قیمت بهترین مودم ADSL مخابراتی

در بازار تجهیزات شبکه انواع مختلف مودم با قیمت‌های جورباجور موجود است که بعضا باعث سردرگمی مشتریان می‌شود. تیم فنی مهندسی برقچی با بررسی هایی که انجام داده است به یک جمع بندی در انتخاب بهترین مودم ADSL مخابراتی است. شما میتوانید مودم تی پی لینک مدل ۸۹۶۱ که از لحاظ امکاناتی که دارد، یک مودم خوش قیمت و محبوب در نزد کاربران محسوب می‌شود را انتخاب کنید; این مودم هم اکنون با قیمت 720.000 هزار تومان در سایت برقچی با ضمانت 7 روزه بازگشت کالا و گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی به فروش می‌رسد.

مودم ADSL مخابرات
مودم ADSL مخابرات

اما دیگر مودم ADSL مخابراتی که از استقبال فراوانی برخوردار است، مودم دی لینک ۲۷۵۰ سری ADSL2 Plus است که رنگ مشکی سفارش اروپا نی‌باشد که در حال حاضر با قیمت 759.000 هزار تومان در سایت برقچی با ضمانت 7 روزه بازگشت کالا و گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی به فروش اینترنتی می‌رسد.

قیمت بهترین مودم VDSL مخابراتی

اگر نوبتی هم باشد نوبت فناوری اینترنت VDSL مخابراتی است که کم کم داره جای خودشو در بین مردم پیدا می‌کند. این فناوری به مودم‌هایی نیاز دارد که توانایی کشش سرعت و پهنای باند را داشته باشد. بهترین مودم VDSL مخابراتی، در حال حاضر مودم دی لینک ۲۷۵۰ سری ADSL2 Plus است که در سایت برقچی با قیمت 2.249.000 هزار تومان می‌باشد.

مودم ADSL مخابرات

همینطور اگر میخواهید مودم VDSL مخابراتی با کیفیت و ارزان خریداریی کنید، می‌توانید مودم دی لینک DSL-224 سری +VDSL2 را انتخاب کنید. این مودم بخارطر قیمت مناسب خود از محبوبیت بالایی در بازار شبکه برخوردار می‌باشد. هم اکنون این مودم در فروشگاه برقچی با تخفیف باورنکردنی با قیمت 849.000 هزار تومان به فروش اینترنتی می‌رسد.

جمع بندی

 

شما در حال حاضر بایستی آگاهی کاملی از نحوه نام گذاری، عملکرد، تمایز و مشخصات و قیمت VDSL مخابراتی و ADSL مخابرات پیدا کرده باشید. مطمعنا انتخاب مودم VDSL مخابراتی می‌تواندراه‌گشا نیاز اینترنتی شما باشد. چرا که می‌تواند با چندین برابر سرعت نسبت اینترنت ADSL مخابرات خدمات‌رسانی کند.

شما  همچنین می‌توانید با مرکز مشاوره و راهنمایی تیم برقچی با شماره  35000020-021  در تماس باشید تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

حتما بخوانید:

تفاوت ADSL ،VDSL و فیبرنوری به ‌زبان ساده


 

سوالات متداول:

فرق مودم VDSL مودم ADSL چیست؟

مهم‌ترین اختلاف این دو نوع مودم در سرعت اینترنتی است که ارائه می‌دهند

مودم VDSL بخریم یا مودم ADSL؟

پاسخ دادن به سان سوال به نحوه و میزان مصرف شما بستگی دارد. ولی اگر مخابرات منظقه شما شرایط را فراهم کرده است مودم VDSL انتخاب بهتری است

ADSL یا VDSL ؟

شما در حال حاضر بایستی آگاهی کاملی از نحوه نام گذاری، عملکرد، تمایز و مشخصات و قیمت VDSL مخابراتی و ADSL مخابرات پیدا کرده باشید. مطمعنا انتخاب مودم VDSL مخابراتی می‌تواند ‌راه‌گشا نیاز اینترنتی شما باشد. چرا که می‌تواند با چندین برابر سرعت نسبت اینترنت ADSL مخابرات خدمات‌رسانی کند.

4.5/5 - (68 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
115 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
Mahdi 8
Mahdi 8
4 ماه پیش

سلام 

وقت بخیر 

تو تعرفه های نت مخابرات برای adsl , به طور مثال زده ۸ مگابیت بر ثانیه 

یعنی معادل ۱ مگابایت !!

خواستم بدونم یعنی واقعا سرعتش همینقدره ؟

ما ۳ نفریم بخوایم استفاده کنیم ، سرعتش به زیر ۱ مگابایت بر ثانیه میرسه؟

حتی vdsl هم که مثلا یکیش و زده بود ۱۶ مگابیت بر ثانیه ، یعنی ۲ مگابایت بر ثانیه ، چجوری میشه تحملش کرد؟

اونم اگه تازه یه نفر وصل باشه!

لطفا دوستانی که مودم ثابت وصل شده به تلفن رو دارن  ، بگن واقعا سرعتش چند مگابایت بر ثانیه اس؟

آیا همون تعرفه ای که می‌خریم و نوشته هست ؟

یا بیشتره ؟ 

ممنونم

آیلین هدایتی پارسا
آیلین هدایتی پارسا
5 ماه پیش

سلام ، من میخوام مودم VDSL خریداری کنم ، از کجا باید متوجه بشم در منطقه من کارایی و سرعت بالایی که میخوام داره ؟
در اصل من بابت شغلم نیاز به اینترنت پرسرعت دارم و در منزل کار میکنم ، خط تلفن مخابرات هم داریم . شما چی پیشنهاد میدین، ممنون میشم

اردلان_اشکذری
اردلان_اشکذری
6 ماه پیش

سلام. متشکرم از متن و توضیحات کامل مهندس.
سوالی در رابطه با مودم adsl 2 2740u دارم، این مودم در قسمت توضیحاتش Vdsl ذکر نشده. توانایی ساپورت vdsl رو نداره؟
در صورتی که مودم ۲۷۵۰ هم ک شما فرمودید هم vdsl در مشخصاتش ذکر نشده و این برام سوال ایجاد کرد. چون اگر ساپورت نکنه مجبورم مودم جدید هزینه کنم!

Amir Hosein
Amir Hosein
11 ماه پیش

سلام ببخشید من اطلاعات کاملی در مورد مودم های vdsl ندارم . فقط میخواستم بدونم برای اینکه بخوام از اینترنت vdsl استفاده کنم باید محل سکونتم دارای فیبر نوری باشه یا خیر؟

ریحانه جعفری
ریحانه جعفری
9 ماه پیش
پاسخ به   Amir Hosein

سلام وقت بخیر
خیر، مودم VDSL از سیم‌های مسی تلفن برای خدمات‌رسانی استفاده می‌کنن. درواقع مخصوص مناطقی هستش که فیبر نوری ندارند اما اینترنت قوی میخوان.

eehs
eehs
1 سال پیش

سوال دیگه این که این مودم های td lte سیم کارت خور ایرانسل مدل tfi 60 رو میشه جیلبریک کرد و به عنوان مودم مخابرات استفاده کرد؟

فاطمه رستم پور
فاطمه رستم پور
11 ماه پیش
پاسخ به   eehs

سلام روزتون بخیر
امکانش نیست

eehs
eehs
1 سال پیش

سلام وقتتون بخیر.
ایا مودم های فیبر نوری برای استفاده vdsl و adsl مناسب هستند ؟ اگه هست چه مدلی خوبه بگیرم ؟

بهروز
بهروز
1 ماه پیش
پاسخ به   eehs

پشت مودم فیبرنوری اصلا سوکت تلفن نمیخوره . حالت خوبه ؟

امین کریمی
امین کریمی
23 روز پیش
پاسخ به   بهروز

پشت مودم فیبرنوری سوکت تلفن هم داره

رضا میرزایی
رضا میرزایی
11 ماه پیش
پاسخ به   eehs

سلام وقت شما هم بخیر
خیر. برای بهره مندی از اینترنت ADSL و VDSL باید مودم ADSL/VDSL خریداری کنید

خواجوی نیک
خواجوی نیک
1 سال پیش

سلام.
من مودم adsl2 ( wag120n) cisco دارم.
اگر بخوام vdsl بگیرم لازم که مودم تعویض کنم؟؟؟

رضا میرزایی
رضا میرزایی
11 ماه پیش
پاسخ به   خواجوی نیک

سلام
بهتره که مشخصات مودم‌تون رو چک کنید و ببینید که از اینترنت VDSL پشتیبانی میکنه یا نه

رضا کافی پور
رضا کافی پور
1 سال پیش

با سلام
تلفنهای بیسفون (اگر اشتباه ننوشته باشم)مخابرات به چه شکل است در این حالت نیازی به مودم نیست و صرفا برای استفاده از ADSL مخابرات از روتر استفاده می کنم که سرعت بسیار خوبی هم دارد و با اینترنت 16 مگابیت سرعت دانلودی حدود سه تا چهار مگابایت دارم. حالا اینترنت منظقه ما اجبارا به VDSL ارتقا یافته در این حالت هم مخابرات میگه نیازی به مودم VDSL نیست و می تونیم از همون روتر استفاده کنیم. آیا استفاده از مودم VDSL نسبت به استفاده از روتر مزیتی داره در این حالت یا خیر؟

فاطمه رستم پور
فاطمه رستم پور
11 ماه پیش
پاسخ به   رضا کافی پور

سلام
روتر ربطی به مودم VDSL نداره و رفع نیاز شما نیست

رضا کافی پور
رضا کافی پور
11 ماه پیش

الان با روتر صرفا وصل هستم و نیازی به موردمvdsl نبود. این سیستم خطوط جدید مخابراته که واسه استفاده از vdsl و adsl در مجتنع هایی که کافوی ندری دارند نیاز به مودم نیست و صرفا از روتر می توان استفاده کرد

فرزاد بهمنیاری
فرزاد بهمنیاری
1 سال پیش

سلام دوست عزیز من اطلاعات زیادی کلا راجب مودم ندارم فقط میخام یک مودم تهیه کنم باسرعت خوب درحد3میلیون.شما چ مودمی پیشنهاد میدین؟کلا مودم vdsl پیشنهادمیدین یااز این مودم های سیمکارتی ؟مثل ایرانسل همراه اول مبین نت؟

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش

سلام و درود
بستگی به انتن دهی منطقه شما داره. اگر انتن دهی خوبی داشته باشید اول مودم سیمکارتی رو به شما پیشنهاد میدیم تا سه میلیون تومن مودم تی پی لینک mr6400 و mr400 گزینه خوبیه . اگر خواستید vdsl تهیه کنید vr400 تو این رنج قیمتی گزینه خوبیه

حمید اسحاقی
حمید اسحاقی
1 سال پیش

سلام. تفاوت vdsl با vdsl2 و +vdsl2 چیه!؟
و اینکه برای خرید سرویس اینترنت از شرکت ها بعنوان مثال آسیاتک و شاتل و… باید از مخابرات اقدام کنیم!؟
یعنی ارائه دهنده اون اینترنت مخابراته یا شرکت!؟

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   حمید اسحاقی

سلام و وقت بخیر
این سه سرویس بیشتر مربوط به خارج از ایران میباشد. داخل ایران معمولا vdsl و vdsl2 در بهترین حالت معنی داره که شرکت اسیاتک و شاتل این سرویس رو ارایه میدن

محمد محمدی
محمد محمدی
1 سال پیش

سلام. بنده مودم دی لینک 2750u خریدم. موقعی که تلفن منزل زنگ میخوره نت قطع میشه. چند بار اسپلیتر عوض کردم حتی کابل کشی ساختمان هم به طور کامل تعویض شده. بنده از مخابرات سرویس میگیرم. یه مودم قدیمی زایکسل دارم اون همچین مشکلی نداره

خلیلی
خلیلی
1 سال پیش

به نظر شما vdsl خوبه یا ADsl؟؟

Last edited 1 سال پیش by رضا میرزایی
رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   خلیلی

سلام
داخل این مقاله به بررسی تفاوت ها پرداختیم. درکل VDSL بهتره

MiSHA MAND
MiSHA MAND
1 سال پیش

سلام
مدلی از مودم فیبرنوری هست که توانایی ساپورت اینترنت های VDSL و ADSL ‌رو داشته باشه؟
و یه موضوع دیگه، من جایی مطلبی رو دیده بودم که میگفت مودم فیبر نوری ارزون بخرید و وصل کنید به یک مودم معمولی خوب!
می‌خواستم نظرتون رو راجب این موضوع بدونم.

Last edited 1 سال پیش by MiSHA MAND
MiSHA
MiSHA
3 ماه پیش
پاسخ به   MiSHA MAND

آقا ۱ سال شد جواب ما رو نمیدین؟😂

مهسا امیرپور
مهسا امیرپور
1 سال پیش

سلام. من مودم vdsl مخابرات دارم، سرویس قبلی تمام شده، بنظر شما از سرویسهای ارائه شده مخابرات چه سرویس ۶ ماهه ای بخرم که هم مقرون به صرفه باشه هم سرعت معقولی داشته باشه، برای استفاده در خانه.ممنون میشوم راهنمائی فرمایید.

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   مهسا امیرپور

سلام
متناسب با حجم مصرفیتون باید خریداری کنید و من از این مورد اطلاعی ندارم

رسول لیمویی
رسول لیمویی
1 سال پیش

آیا مودم vdsl داریم که هم از این مودم استفاده کنیم هم اگر خواستیم با وصل کردن آن به خط تلفن شهری خانه بشود DSL

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   رسول لیمویی

سلام و وقت بخیر
مودم دی لینک مدل DSL-224 سری New face علاوه بر پشتیبانی از اینترنت ADSL، از اینترنت VDSL پشتیبانی میکنه و گزینه مناسبی به شمار میاد

ابراهیم پناهی
ابراهیم پناهی
1 سال پیش

با سلام. اگه بخوام به adsl برگردم ، آیا باید vdsl رو تخلیه کنم ؟

رضا نصیری
رضا نصیری
1 سال پیش

با سلام . اپراتور ها متفاوت اند . لطفا با شرکتی که اینترنت گرفتید تماس بگیرید.

Milad
Milad
1 سال پیش

سلام
خسته نباشید
دوست عزیز سوال من اینه که آیا برای نصب مودم VDSL نیاز به کامپیوتر هست یا مودم مخابراتی ارتباطی به بوون یا نبودن کامپیوتر نداره؟

زینب وافر
زینب وافر
1 سال پیش

سلام ما میخوایم اینترنت مخابرات رو برای خونمون راه اندازی کنیم مودم هم از قبل نداریم همه ی این کارا از راه اندازی تا مودم و اینارو خودشون انجام میدن؟ راه اندازیش داخل خونه هم کار خاصی میخواد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

محمدی
محمدی
1 سال پیش

با سلام
مهندس سرعت 8mgs.adslبا8mgs.vdslخیلی فرق داره؟؟

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   محمدی

سلام و وقت بخیر. خیر فرقی نداره

Shayan
Shayan
1 سال پیش

سلام
بنده یک مودم adsl+ 54 مگابایتی دارم
خواستم بدونم اگر از vdsl استفاده کنم
سرعت ۲۵ مگابایته یا ۵۴

geek boy
geek boy
1 سال پیش

سلام در فاصله 200~400 متری از کابینت سرعت دریافتی چقدره‌ ایا vdsl2 ارائه میشه. تشکر

hossin98
hossin98
2 سال پیش

سلام وخسته نباشید من میخوام از اینترنت vdsl استفاده کنم ولی مشکلی که دارم اینه فاصله خونه تا مرکز مخابراتی 2.6 کیلیومتره و عملا adsl و vdsl تفاوت سرعتی ندارن با این فاصله حالا سوالم اینجاست که مخابرات میتونه به روش FTTN و FTTC اینترنت برای من ارائه بده ؟؟؟ اصلا به این روش شدنیه ؟؟؟

علیرضا رضایی
علیرضا رضایی
2 سال پیش

ایا میشه مودم بی سیم رو با تبدیل به مخابرات خونه وصل کرد

مجید. م
مجید. م
2 سال پیش

سلام. آیا از همین مودم‌های adsl که داریم میشه برای اینترنت vdsl هم فعلا استفاده کرد؟
حالا سرعت کمتری ساپورت کنه مشکلی نداره.
اگر بخوام مودمی بگیرم که هم adsl ساپورت کنه و هم vdsl با توجه اینکه مستاجر هستم و امکان تغییر مکان دارم. چه مودمی که خوب باشه و از لحاظ اقتصادی بصرفه باشه. چه مدلی رو پیشنهاد می کنید.
با تشکر و احترام

Last edited 2 سال پیش by مجید. م
یداله شیوایی
یداله شیوایی
2 سال پیش

سلام وقت به خیر خسته نباشید
مخابرات مودم تی پی لینک ان ۳۰۰ سفید رنگ به قیمت ۶۱۰ هزار میده
که هر دو dsl را ساپرت میکنه هم adsl vdsl
ایا این مودم هم کارایش خوبه

Ramin
Ramin
1 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

سلام tplink 9960

امین تشکر
امین تشکر
2 سال پیش

سلام وقت بخیر ایا همون مودم روتر به vdsl وصل میشود یا فرق دارد

داود مشهوری
داود مشهوری
2 سال پیش

سلام خسته نباشید سئوالم اینه که چند دستگاه همزمان می
توته از مودم وی دی اس ال استفاده کنه و چطور می تونیم بفهمیم که مخابرات منطقه ما وی دی اس ال داره یا نه ؟

داود مشهوری
داود مشهوری
2 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

ممنونم استاد علوی از اینکه جواب دادید استاد هزینه راه اندازی وی دی اس ال و فیبر نوری رو با یه حساب سر انگشتی بگید و بگید از مودم فیبر نوری چند دستگاه همزمان میتونه استفاده کنه ممنون از لطفتون

داود مشهوری
داود مشهوری
2 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

خدا نگهدارتون باشه فقط استاد نفرمودید از یک مودم فیبر نوری چند تا دستگاه میتونه استفاده کنه و ایا با کابل باید به مودم وصل شو بازم ممنونم

Amir
Amir
2 سال پیش

سلام من یه مودم دی لینک Adsl2p plus دارم میخاستم بدونم با مودم vdsl یکی هست باید مودم vdsl بگیریم

فرید موسوی
فرید موسوی
2 سال پیش

سلام این مودم ما با اینترنت 2020 مخابرات حدودا هر نیم ساعت برای چند دقیقه ای نتش میره و دوباره وصل میشع
مشکل از کدوم بخش است شما میدونید؟

شایان ابراهیمی
شایان ابراهیمی
2 سال پیش

سلام من میخواستم بدونم برای وای فای رو میزی همراه مودم های شرکت ایرانسل بهتره یا همراه اول ؟
و میشه بگید بهترین مودم همراه رو میزی(همراه اول یا ایرانسل) تا رنج قیمت ۱/۵ میلیون تومن چه مودم ای هست(سرعت و کارایی و … )؟
و بسته های کدومش به صرفه تر است ؟
و در آخر پیشنهاد خود شما برای مودم های همراه رو میزی تا رنج ۱/۵ چه مودم ای هست ؟

Last edited 2 سال پیش by شایان ابراهیمی
رضا میرزایی
رضا میرزایی
2 سال پیش

سلام، مودم‌های رومیزیی که شرکت ایرانسل عرضه میکنه از همراه اول بهتره. از بین مودم‌های رومیزی ایرانسل، مودم TF-i60 یکی بهترین گزینه برای خریده. با توجه به اینکه رنج قیمتی 1/5 میلیون رو در نظر گرفتید تنها مودم 4g ایرانسل مدل FD-M40 در این بازه قیمتی وجود داره. پیشنهاد من برای خرید مودم قابل حمل، مودم 4G تی پی لینک Archer MR100 که با توجه به قیمت، امکانات و کانفیگی که داره، از ارزش خرید بالایی برخورداره.

علی زکیان
علی زکیان
2 سال پیش

سلام وقت بخیر
من مشکل آپلود کردن ایمیل یا همون بارگذاری دارم
خیلی کند هست
یا اصلا در مواقعی کنسل میشه
اینترنتم اسیاتک بود مخابرات کردم بازهم همون سرعته
وضعیت سیم ها چک کردم
نمیدونم دیگه چکار کنم؟
پیشنهادی دارید؟

آرش دلفان
آرش دلفان
1 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

ببخشید استاد نویز دقیقا یعنی چی

no name
no name
2 سال پیش

سلام یک شرکت شخصی قراره برای ما خط تلفن مخابرات وصل کنه الان دستگاه کافو مخابرات توی ساختمان ما گذاشتن با وجود نزدیکی به این دستگاه ما میتونیم از vdsl استفاده کنیم؟

علی مرتضی
علی مرتضی
2 سال پیش

من ساکن تبریز هستم ، کدوم مودم VDSL رو پیش نهاد میکنید؟

علی مرتضی
علی مرتضی
2 سال پیش

سلام ، من میخوام یه مودم VDSL بخرم ، که از یک میلیون زیاد نباشه ، کدوم رو بخرم؟ در سایت برق چی امکان باز گشت کالا وجود داره؟

Last edited 2 سال پیش by علی مرتضی
سعید علی زاده
سعید علی زاده
2 سال پیش

سلام اگه مخابرات vdsl رو ساپورت نکنه مودم vdsl جوابکو هست،تاثیرس در سرعت نت داره

سپهر قدبیگی
سپهر قدبیگی
2 سال پیش

سلام سرویس های اینترنت مخابرات برای ADSL و VDSL یکسان هستند یا اگر بخواهیم از VSDL استفاده کنیم باید سرویس جدید خریداری کنیم.
الان ما سرویس 92 گیگابایت 8MB داریم.

سعید علی زاده
سعید علی زاده
2 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

الان به نظر شما مودم adsl بگیرم یا vdsl؟

حجت علیزاده
حجت علیزاده
2 سال پیش

سلام خسته نباشید
من میخواستم بفهمم که اینترنت VDSL باید چند کیلومتر با شرکتی که میخوای اینترنت بخری فاصله داشته باشه

پیروز
پیروز
2 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

مسافت از مرکز مخابراتی حساب میشه یا جعبه تقسیم داخل خیابون و کوچه

حجت علیزاده
حجت علیزاده
2 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

و فیبر نوری چطور؟

الهام پورصدراله
الهام پورصدراله
3 سال پیش

وقت بخیر
من برای یکی از دوستام مودم تی پی لینک سفارش دادم
رفت مخابرات برای ثبت نام و بهش گفتن که تا دوماه دیگه کابل های اون منطقه رو نوری میکنن و این مودم دیگه به دردش نمیخوره و باید حتما یک میلیونو چهارصد بده و مودم مخابرات رو بخره و ثبت نامش نکردن
والا من تا حالا همچین چیزی نشنیده بودم. میخواستم بدونم صحت داره یا صرفا دارن از عدم آگاهیش برای اخاذی استفاده میکنن؟

الهام پورصدراله
الهام پورصدراله
3 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

خیلی ممنونم بابت توضیحاتتون

امیر مهدی قسمتی
امیر مهدی قسمتی
3 سال پیش

سلام
من مودم tp-link TD-W8901n استفاده میکنم.
میخواستم بدونم میتونم از اینترنت فیبرنوری یا vdsl استفاده کنم با این مودم؟

رضا نظری
رضا نظری
3 سال پیش

سلام مطلبتون جدا از بخث پیچدگی اشتباهم داره شما ذکر نکردین ک مود adsl پینگ چند برابری ب نسبت vdslدارند ک برای کسانیکه اهل بازی و گیم هستند پینگ مهمترین دغدقس نه سرعت دانلود تشکر

ریحانه کریمی
ریحانه کریمی
3 سال پیش

سلام.
من منطقه پونزده تهران ساکن هستم و اینجا از فیبرنوری استفاده میشه بعد خورده مخابرات گفت مودم میتونیم براتون بیاریم قیمتشم پونصد ششصد ایناست …از قیمت پایینش تعجب کردم چون مودمی ک از فیبر نوری پشتیبانی کنه قیمتش زیاده بنظرتون من الان چیکار کنم بگم بیاره یا خودم تهیه کنم ؟؟؟اگر به نظرتون خودم تهیه کنم چی باشه مودم ؟؟زیر یک میلیون می‌خوام باشه میشه راهنمایی کنید

دادفر
دادفر
3 سال پیش

سرعت مودم vdsl چقدره؟

مصطفی
مصطفی
3 سال پیش

سلام وقت بخیر..

1_من یک مودم تی پی لینک مدل td_w8151n که تحت شرکت آسیاتک هست دارم…

برای شارژ کردن از پنل مخابرات استفاده میکنم
میخوام بدونم چه طور میتونم از اینترنت پرسرعت ADSL+2 اسیاتک استفاده کنم؟؟

ممنون میشم اگه کمکم کنید؟

2_چه طور میتونم از اینترنت Vdsl استفاده کنم؟؟

محمد
محمد
3 سال پیش

در نهایت انتخاب کدومش منطقی تره؟

علی خانجان
علی خانجان
3 سال پیش

سرعت vdsl بهتره یا فیبرنوری؟

عبدي
عبدي
3 سال پیش

چرا vdsl همه جا وجود نداره؟

امین کریمی
امین کریمی
3 سال پیش
پاسخ به   عبدي

مخابرات قول داده که کم کم همه جا این قابلیت رو پیدا میکنه و در خال توسعه می باشد.

کیوان
کیوان
3 سال پیش

با سلام
میخواستم بدانم که روتر HG310 چه استفاده ای دارد. توضیحات دفترچه راهنمای آن واضح نیست و نتوانستم متوجه شوم که آیا یک مودم راوتر ADSL هست یا مودم راوتر نوری.
Application Scope
Home gateway
SOHOs
Small enterprises
Higher data rate broadband sharing
Audio and video streaming and transfer
PC file and application sharing
Network and online gaming
USB storage
IPTV
.

سعید روشن
سعید روشن
3 سال پیش

سلام برای اینترنت فیبر نوری حتما باید مودم مخصوص خرید؟

Garik
Garik
3 سال پیش

ممنون از مطالب خوبتون

محمد
محمد
3 سال پیش

منبع هارو هم ذکر میکردید بد نبود