فرق مودم VDSL مخابرات با ADSL مخابرات

0
140
مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه

راهنمای جامع مودم VDSL مخابرات و ADSL مخابرات

در این مقاله با فناوری VDSL، مودم VDSL مخابرات و تفاوت آن با فناوری و مودم ADSL مخابرات و قیمت مودم VDSL مخابرات و مودم ADSL مخابرات بیشتر آشنا می‌شوید. همچنین به پرسش‌های “مسافت از مرکز ارائه دهنده اینترنت چقدر بر کیفیت دریافتی اینترنت تاثیرگذار است” و اینکه “”آیا باید به پیشنهاد مخابرات در رابطه با فلان مودم VDSL یا ADSL مخابرات توجه کنیم!”” پاسخ همه این پرسش‌ها را به بهترین شکل ممکن دریافت خواهید کرد. پس با ما در این سفر علمی باحال همراه باشید.

در چند سال گذشته نیاز استفاده از اینترنت پر سرعت مخابرات افزایش یافته است. از همین‌رو تمایل استفاده از تجهیزات و فناوری سرعت بالا به مانند اینترنت VDSL مخابرات نیز برای کاربران مخابرات افزایش پیدا کرده است. با افزایش تعداد رایانه‌ها و شبکه‌های اینترنت خانگی، تقاضا برای اینترنتی با پهنای باند بالا (اینترنت پر سرعت) به طور پیوسته رو به افزایش است.

فهرست:

مودم‌ها و خطوط اشتراک دیجیتالی نامتقارن (ADSL) و یا به عبارت دیگر [Asymmetric Digital Subscriber Line] دو فناوری حاکم بر این صنعت هستند. با وجود این که هر دوی این فناوری‌ها، اینترنتی پر سرعت تر از مودم‌های 56k [مودم هایی با سرعت ۵۶ کیلوبایت بر ثانیه] ارائه می‌دهند اما هنوز هم پاسخگوی خدماتی همچون تلویزیون‌های دیجیتالی و برنامه ویدئو درخواستی ضبط شده (video-on-demand) یا به عبارت دیگر (VOD) نیستند. با این حال، بسیاری از فناوری‌های DSL که تحت عنوان (VDSL) و یا اینترنت پرسرعت شناخته می‌شوند، در بسیاری از خانه‌ها به عنوان یک بسته کامل ارتباطی/سرگرمی درنظر گرفته می‌شود.

آیا باید به پیشنهاد مخابرات در رابطه با فلان مودم VDSL مخابرات توجه کنیم؟

در حال حاضر برخی از شرکت‌ها، خدمات فوق الذکر را در قسمت‌هایی از شمال تهران ارائه می‌دهند. اینترنت VDSL مخابرات با پهنای باند بسیار بالا سرعت دانلود و آپلود معادل ۵۲ (mbps) مگابایت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این یعنی حداقل 4 برابر بیشتر از سرعت اینترنت ADSL مخابرات. معمولا شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت به مانند مخابرات، از عدم اگاهی مشتریان خود استفاده می‌کنند و بعضا دیده شده است که مشتریان خود را الزام می‌کنند که برای استفاده از این فناوری حتما باید از فلان مودم VDSL مخابرات استفاده کنید. اما خب واقعیت این است که شما می‌توانید از هر مدل مودم VDSL مخابرات که توانایی VDSL داشته باشد استفاده کنید.

تفاوت مودم ADSL مخابرات و مودم VDSL مخابرات

همان طور که مستحضرید تفاوت مودمVDSL مخابرات و ADSL مخابرات که فقط با حداکثر سرعت 8 تا 10 مگابایت بر ثانیه اینترنت ارائه می‌دهد، به وضوح مشخص است. هرچه استفاده از VDSL رایج‌تر باشد، انتظار می‌رود بسته‌های مصرفی با قیمتی به مراتب پایین‌تر از قیمت های فعلی ارائه شود.

مودم ADSL مخابرات

اصول اولیه DSL

یک تلفن استاندارد در ایران از یک جفت سیم مسی تشکیل شده است. این جفت سیم مسی علاوه بر فراهم آوردن امکان مکالمات صوتی، پهنای باند زیادی نیز ارائه می‌دهد. سیگنال‌های صوتی تنها بخشی از ظرفیت موجود در سیم‌ها استفاده می‌کنند. DSL با بهره گیری از این ظرفیت باقی مانده به حمل اطلاعات بدون ایجاد اختلال در کیفیت مکالمات می‌پردازد. اکثر خطوط تلفن و تجهيزات مربوطه، دارای محدوديت فرکانسی در ارتباط با سوئيچ، تلفن و ساير تجهيزاتی می‌باشند که به نوعی در فرآيند انتقال سيگنال‌ها دخالت دارند. یک صدای معمولی در محدوده فرکانس 400 تا 3500 هرتز قابل انتقال است. کابل استفاده شده در سيستم تلفن قادر به انتقال سيگنال‌هایی با ظرفيت چندين ميليون هرتز می‌باشد.

تجهيزات پيشرفته‌ای که اطلاعات را به صورت ديجيتال (و نه آنالوگ) ارسال می‌نمايند، قادر به استفاده از ظرفيت خطوط تلفن به صورت کامل می‌باشند. DSL نیز چنين هدفی را دنبال می‌نمايد. VDSL می‌تواند با اجازه دادن به انواع رسانه‌ها، چهره تجارت الکترونیکی را تغییر دهد .

بررسی اینترنت ADSL مخابرات

فناوری ADSL مخابرات از دو قطعه تجهیزات بهره می‌جوید: یکی در محل مد نظر مشتری و دیگری در مرکز ارائه دهنده

فرستنده گیرنده یا ترنسیور ( Transceive): در محل نصب ، یک فرستنده DSL وجود دارد که علاوه بر دریافت اتصالات مشترکین ممکن است خدمات دیگری را نیز ارائه دهد.

دی اسلم (DSL multiplexer Access DSL (DSLAM: ارائه دهنده خدمات DSL دارای DSLAM برای دریافت اتصالات مشتری است.

نحوه کارکرد اینترنت ADSL مخابرات

بیشتر مشتریان فرستنده DSL خود را مودم DSL می‌نامند . مهندسان شرکت تلفن یا ISP آن را ATU-R می‌نامند، که مخفف واحد Transciver ADSL Remote است. صرف نظر از آنچه نامیده می‌شود، این دستگاه  نقطه برقراری ارتباط بين کامپيوتر کاربر و شبکه به خط DSL است. ترنسیور می‌تواند از چندین طریق به تجهیزات مشترکین متصل گردد، اما اتصال از طریق USB و اترنت متدوال ترین روش‌های موجود است.

کاربران مودم‌های کابلی از يک شبکه بسته به صورت اشتراکی استفاده می‌نمايند. در چنين مواردی، همزمان با افزايش تعداد کاربران، کارایی آن ها تنزل پيدا خواهد کرد. اینترنت ADSL مخابرات برای هر يک از کاربران يک ارتباط اختصاصی ايجاد و آن را به DSLAM متصل می‌نمايد. بدين ترتيب همزمان با افزايش کاربران، کارایی مربوطه تغییری نخواهد کرد. وضعيت فوق تا زماني که کاربران از تمام ظرفيت موجود خطوط ارتباطی با اينترنت استفاده نکرده باشند، ادامه خواهد يافت. در صورت استفاده از تمام ظرفيت خط ارتباطی اينترنت، مراکز ارائه دهنده سرويس DSL می‌توانند نسبت به ارتقا خط ارتباطی اينترنت اقدام نمایند تا تمام مشترکين متصل شده به DSLAM از کیفیتی مطلوب بهره‌مند گردند.

آیا مسافت در کیفیت اینترنت ADSL مخابرات تاثیر دارد؟

DSL یک فناوری حساس به فاصله است. با افزایش طول اتصال، کیفیت سیگنال و سرعت اتصال کاهش می‌یابد. سرویس ADSL مخابرات می تواند تا حداکثر 18000 فوت (5،460 متر) بین مودم DSL و DSLAM فاصله داشته باشد، اگرچه به دلیل سرعت و کیفیت سرویس‌، بسیاری از ارائه دهندگان ADSL مخابرات میزان پایین تری از آن را ارائه می‌دهند. در بالاترین میزان از حد مسافت، مشتریان ADSL مخابرات ممکن است سرعت هایی بسیار پایین تر از حداکثر وعده داده شده تجربه کنند، ممکن است در آینده تجربه‌ای با حداکثر سرعت و یا فراتر از حد فعلی داشته باشند.

شاید تعجب کنید که اگر مسافت برای DSL محدودیتی ایجاد می‌کند، چرا برای مکالمات تلفنی صوتی محدودیتی ندارد؟ پاسخ تقویت کننده‌های کوچکی به نام کویل‌های بارگذاری است که شرکت تلفن برای تقویت سیگنال‌های صوتی استفاده می‌کند. این کویل‌های بارگیری با سیگنال های DSL ناسازگار هستند زیرا تقویت کننده باعث شکسته شدن یکپارچگی داده‌ها می‌شود. این بدان معنا است که اگر یک سیم پیچ صوتی در حلقه بین تلفن و دفتر مرکزی شرکت تلفن وجود داشته باشد، شما نمی‌توانید خدمات DSL را دریافت کنید.

عوامل تاثیر گذار در عدم دریافت اینترنت ADSL مخابرات

  • کابل بریج تب(Bridge tab): نوعی کابل افزودنی بین شما و دفتر مرکزی، که ارائه دهنده خدمات به سایر مشتریان است.
  • کابل‌های فیبر نوری(Fiber-optic cables) سیگنال‌های ADSL نمی‌توانند از طریق آنالوگ به دیجیتال و از طریق دیجیتال به آنالوگ تبدیل شوند. این اتفاق تنها هنگامی رخ می‌دهد که مدار تلفن به کابل‌های فیبر نوری تجهیز شود.
  • مسافت‌: حتی اگر می‌دانید که دفتر مرکزی شما در کجا قرار دارد (شرکت های تلفن محل تبلیغات خود را بیان نمی کنند)، جستجو در نقشه نشانگر مسافتی نیست که یک سیگنال باید آن را طی کند . ممکن است این مسیر بین دو نطقه بسیار پیچیده تر از آنچه مفروض است، باشد.

نحوه عملکرد اینترنت VDSL مخابرات

عملکرد اینترنت VDSL مخابرات در سیم‌های خطوط تلفن دقیقاً مشابه اینترنت ADSL مخابرات است، اما تفاوت‌های زیادی بین این دو وجود دارد. VDSL میتواند سرعتی حدود 52 مگابایت بر ثانیه ارائه دهد که تفاوت بسیاری با ADSL،( با حداکثر سرعت 8 Mbps) دارد . این فناوری(َِADSL) تنها می‌تواند برای مسافت کوتاه، حدود 4000 یا 1200 متر مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت‌های تلفن در حال جايگزين نمودن اغلب تجهيزات (مربوط به تغذيه اطلاعات) به فيبر نوری می‌باشند. اکثر شرکت‌های تلفن از تکنولوژی FTTC) Fiber to the curb) استفاده می‌نمايند. این شرکت‌ها قصد دارند که تمام خطوط مسی موجود را تا محلی که از آن‌ها انشعاب گرفته شده و به منازل مشترکين توزيع می‌گردد، تعويض نمايند. شرکت‌های تلفن در تلاش برای پياده سازی سيستم Fiber To the Neighborhood)FFTN) می‌باشند. در روش فوق در عوض نصب کابل فيبر نوری در هر خيابان، FFTN دارای فيبر مورد نظر تا جعبه اتصالات (انشعابات) برای يک همسايه (مشترک) خاص است.

با قرار دادن يک ترانسيور VDSL در منزل و يک VDSL gateway در جعبه تقسيم اتصالات ، محدوديت فاصله کم رنگ خواهد شد . gateway موجب مراقبت از تبديلات آنالوگ به ديجيتال و ديجيتال به آنالوگ که غيرفعال شدن ADSL مخابرات بر روی خطوط فيبر نوریرا در پی دارد، می‌گردد. Gateway داده های ورودی و دريافت شده از ترانسيور را به پالس های نور تبديل می‌کند تا زمينه ارسال آن‎ها از طريق فيبر نوری فراهم گردد. زماني که داده‌ها برای کامپيوتر کاربر ارسال می‌گردند، Gateway موجود، سيگنال‌های ورودی از فيبر نوری را تبديل و آن‌ها را برای ترانسيور کاربر ارسال می‌نمايد . فرآيند فوق در هر ثانيه ميليون‌ها مرتبه تکرار می‌شود.

ADSL و VDSL فقط دو نماینده DSL هستند. در جدول ذیل ، به مقایسه انواع مودم‌های DSL پرداخته‌ایم:

پشتیبانی تلفن خطوط مورد نیاز بیشینه مسافت بیشینه سرعت دریافت بیشینه سرعت ارسال نوعDSL
بله ۱ ۱۸۰۰۰فوت

۵۵۰۰متر

۸مگابایت بر ثانیه ۸۰۰کیلوبایت بر ثانیه ADSL
خیر ۲ ۱۲۰۰۰فوت

۳۶۵۰متر

۱.۵۴مگابایت بر ثانیه ۱.۵۴مگابایت بر ثانیه HDSL
خیر ۱ ۳۵۰۰۰فوت

۱۰۷۰۰متر

۱۴۴کیلوبایت بر ثانیه ۱۴۴کیلوبایت بر ثانیه IDSL
خیر ۱ ۲۹۰۰۰فوت

۸۸۰۰متر

۲مگابایت بر ثانیه ۲مگابایت بر ثانیه MSDSL
بله ۱ ۱۸۰۰۰فوت

۵۵۰۰متر

۷مگابایت بر ثانیه ۱مگابایت بر ثانیه RADSL
خیر ۱ ۲۲۰۰۰فوت

۶۷۰۰متر

۲.۳ مگابایت بر ثانیه ۲.۳مگابایت برثانیه SDLS
بله ۱ ۴۰۰۰فوت

۱۲۰۰متر

۵۴ مگابایت بر ثانیه ۱۶مگابایت بر ثانیه VSDLS

 

انواع فناوری DSL:

  • DSL نامتقارن(ADSL) (Asymmetric DSL)

به دلیل تفاوت سرعت بارگیری و بارگذاری نامتقارن نامیده می‌شود. از این رو کاربران تمایل بیشتری به تماشا و یا بارگیری مطالب نسبت به ارسال و یا بارگذاری آن دارند. (سرعت بارگیری بیشتر میباشد)

  • DSL با سرعت بالا High bit-rate DSL) HDSL)

HDSL داده‌ها را با سرعت یکسان دریافت و ارسال می‌کند، اما به منظور ارائه خدمات نياز به دو خط مجزا است.

  • ISDN DSL

کندتر از سایر اشکال DSL است، و در هر دو جهت با سرعت ثابت 144 Kbps انجام می‌شود.

فناوری VDSL مخابرات افزایش قابل توجهی در عملکرد نسبت به نسخه‌های دیگر دارده است. اما برای دسترسی گسترده به VDSL، باید زیرساخت،  استاندارد سازی شود.

فناوری DMT در تجهیزات اینترنت ADSL مخابرات

بیشتر تجهیزات ADSL مخابرات امروزه از فناوری DMT استفاده می‌کنند. DMT سیگنال‌ها را به 247 کانال مجزا تقسیم می‌کند. مثالی که  برای درک بهتر این موضوع می توان به آن اشاره کرد این است که تصور کنید که شرکت تلفن‌، خط شما را به 247 خط 4 کیلوهرتز مختلف تقسیم می‌کند و مودم را به یکی از آن‌ها متصل می‌کند. شما معادل 247 مودم متصل به کامپیوتر را به طور همزمان دریافت می‌کنید!

هر کانال کنترل می‌شود و اگر کیفیت مورد قبول نباشد، سیگنال به کانال دیگری منتقل می‌شود. این سیستم دائماً سیگنال‌ها را تغییر می‌دهد و بهترین کانال‌های انتقال و دریافت را جستجو می‌کند. علاوه بر این، برخی از کانال‌های پایین(آنهایی که از حدود 8 کیلوهرتز شروع می‌شوند) به عنوان کانال‌های دو طرفه، برای هر دو اطلاعات ارسالی و دریافتی استفاده می‌شوند. نظارت و مرتب سازی اطلاعات در کانال‌های دو طرفه و رعایت کیفیت هر 247 کانال، DMT را برای اجرای پیچیده تر از سایر فناوری‌های حامل انجام می‌دهد، بلکه باعث انعطاف پذیری بیشتری در خطوط با کیفیت متفاوت می‌شود.

قیمت بهترین مودم ADSL مخابراتی

در بازار تجهیزات شبکه انواع مختلف مودم با قیمت‌های جورباجور موجود است که بعضا باعث سردرگمی مشتریان می‌شود. تیم فنی مهندسی برقچی با بررسی هایی که انجام داده است به یک جمع بندی در انتخاب بهترین مودم ADSL مخابراتی است. شما میتوانید مدل 8961 تی‌پی‌لینک که لحاظ امکاناتی که دارد، یک مودم خوش قیمت و محبوب در نزد کاربران محسوب می‌شود. این مودم هم اکنون با قیمت 720.000 هزار تومان در سایت برقچی با ضمانت 7 روزه بازگشت کالا و گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی به فروش می‌رسد.

مودم ADSL مخابرات

اما دیگر مودم ADSL مخابراتی که از استقبال فراوانی برخوردار است، مودم 2750 مشکی سفارش اروپا دی‌لینک است که در حال حاضر با قیمت 759.000 هزار تومان در سایت برقچی با ضمانت 7 روزه بازگشت کالا و گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی به فروش اینترنتی می‌رسد.

قیمت بهترین مودم VDSL مخابراتی

اگر نوبتی هم باشد نوبت فناوری اینترنت VDSL مخابراتی است که کم کم داره جای خودشو در بین مردم پیدا می‌کند. این فناوری به مودم‌هایی نیاز دارد که توانایی کشش سرعت و پهنای باند را داشته باشد. بهترین مودم VDSL مخابراتی، در حال حاضر مودم دوبانده دی لینک DSL-2877AL است که در سایت برقچی با قیمت 2.249.000 هزار تومان می‌باشد.

مودم ADSL مخابرات

همینطور مودم VDSL مخابراتی ADSL2 Plus و VDSL2 دی لینک مدل DSL-224 نیز بخاطر قیمت مناسب خود از محبوبیت بالایی در بازار شبکه برخوردار می‌باشد. هم اکنون این مودم در فروشگاه برقچی با تخفیف باورنکردنی با قیمت 849.000 هزار تومان به فروش اینترنتی می‌رسد.

جمع بندی

شما در حال حاضر بایستی آگاهی کاملی از نحوه نام گذاری، عملکرد، تمایز و مشخصات و قیمت VDSL مخابراتی و ADSL مخابرات پیدا کرده باشید. مطمعنا انتخاب مودم VDSL مخابراتی می‌تواندراه‌گشا نیاز اینترنتی شما باشد. چرا که می‌تواند با چندین برابر سرعت نسبت اینترنت ADSL مخابرات خدمات‌رسانی کند.

شما  همچنین می‌توانید با مرکز مشاوره و راهنمایی تیم برقچی با شماره  35000020-021  در تماس باشید تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

حتما بخوانید:

پنج مدرک دیجیتال مارکتینگ معتبر


 

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here