حذف مدل مصرف منصفانه با توسعه اینترنت فیبر نوری

حذف مدل مصرف منصفانه با توسعه اینترنت فیبر نوری

به گزارش برقچی صادق عباسی شاهکوه در خصوص مدل فروش اینترنت با در نظر گرفتن حد مصرف منصفانه از سوی اپراتورها و برنامه وزارت ارتباطات برای تغییر این مدل با اجرای “پروژه فیبرنوری منازل و نقاط”، اظهار داشت: بحث مصرف منصفانه در اینترنت یک الگوی جهانی است. به این معنی که در مواقعی که سرویس اپراتور به صورت حجم نامحدود عرضه می‌شود سقفی به عنوان مصرف منصفانه در نظر گرفته می‌شود که حد مصرف نگه داشته شود و شبکه با مصرف بی رویه کاربر، دچار مشکل نشود.

وی تاکید کرد: این روال در همه کشورها رایج است. برای اینکه شبکه‌ها در جریان مصرف همزمان کاربران، دچار مشکل نشوند، اپراتورها حدی را به عنوان آستانه مصرف در نظر می‌گیرند. تا اینطور نباشد که یک کاربر به صورت دائمی در حال دانلود باشد و باعث افت سرعت شود و شبکه را برای دیگران غیرقابل استفاده کند. در این مواقع به کاربر هشداری مبنی بر اینکه به آستانه مصرف منصفانه رسیده است، داده می‌شود.

حذف مدل مصرف منصفانه با توسعه اینترنت فیبر نوری
حذف مدل مصرف منصفانه با توسعه اینترنت فیبر نوری

عباسی شاهکوه با اشاره به روند حرکت کشور به سمت ایجاد شبکه اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری، گفت: ما کم کم در حال حرکت به سمت شبکه دسترسی فیبر نوری هستیم و در برنامه داریم که تا سال ۱۴۰۴ این شبکه را برای سرویس دهی به 80 درصد خانوار ایرانی مهیا کنیم. به این ترتیب در آینده، اینترنت نامحدود واقعی را روی شبکه فیبر نوری تجربه خواهیم کرد.

حذف تدریجی طرح مصرف منصفانه

وی ادامه داد: تکنولوژی فیبر نوری ظرفیتی ارائه می‌دهد که شبکه اپراتورها، مصرف اینترنت نامحدود واقعی را جواب خواهد داد و کل شبکه انتقال و سطوح بالای آن آمادگی مصرف نامحدود را خواهند داشت.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: با توسعه بیش‌تر شبکه‌ها، حد مصرف منصفانه نیز بالاتر خواهد رفت و ما امیدواریم که در آینده کل شبکه دسترسی کشور مبتنی بر فیبر نوری شود. در این صورت ظرفیت شبکه انتقال افزایش پیدا می‌کند و حد مصرف منصفانه برداشته شده و در این صورت کاربر، اینترنت نامحدود واقعی را خواهد دید. وی افزود: در شرایط فعلی با مصرف منصفانه، سرویس کاربر برقرار است اما اگر به سقف حجم مصرفی برسد، سرعتش کم می‌شود. اما در صورتی که شبکه دسترسی فیبر نوری در کل کشور توسعه یابد، این سقف مصرف برداشته خواهد شد.

عباسی شاهکوه در مورد جزئیات اجرای پروژه دسترسی به فیبرنوری گفت: دسترسی مبتنی بر فیبر یعنی فیبرکشی تا یک فاصله‌ای نزدیک منازل؛ از آنجا به بعد هم این سرویس می‌تواند از طریق فیبر تا داخل منازل برود و یا اینکه می‌توان از طریق شبکه سیم مسی VDSL و یا ADSL این خدمات را به کاربر ارائه کرد. اینها بستگی به موقعیت کاربر دارد. در جاهایی است که ممکن باشد تا نقطه نهایی، عمده ارتباط از طریق فیبر نوری خواهد بود.

سرعت دسترسی کاربران
سرعت دسترسی کاربران

افزایش سرعت اینترنت با توسعه فیبر نوری

معاون وزیر ارتباطات در مورد سرعت دسترسی کاربران در شبکه فیبر نوری اظهار داشت: جایی که فیبر تا پایان مسیر و در داخل منزل افراد برود، دیگر محدودیت سرعتی هم در کار نیست. همه این‌ها بستگی به تأمین شبکه انتقال دارد که اگر تأمین شود، سرعت‌های گیگابیت بر ثانیه را متصور خواهیم بود. اما در جاهایی که در انتهای مسیر از سیم مسی استفاده شود ممکن است سرعت 50 تا 100 مگابیت بر ثانیه باشد. همه این‌ها مبتنی بر نیاز کاربران تنظیم می‌شود و البته بستگی به قیمت هم دارد.

اختصاص اینترنت فیبر نوری به 20 میلیون خانوار

وی با بیان اینکه هدفگذاری 4 ساله ما پوشش 20 میلیون خانوار است، اضافه کرد: مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به زودی نهایی و ابلاغ می‌شود و کلیات این پروژه، تعریف مشخصی از آن و نحوه انجام کار مشخص خواهد شد. در این مصوبه مشخص خواهد شد که چه امتیازها و حمایت‌هایی را در اختیار اپراتورهای اجرا کننده این پروژه باید بگذاریم؛ هدفگذاری در هر استان چگونه باشد و چقدر پوشش ایجاد شود. مطابق این مدل، کشور را تقسیم بندی کرده و اپراتورها در اجرای پروژه، در استان‌ها گروه بندی می‌شوند تا به صورت موازی بتوانیم تا سال 1404 به این هدف بزرگ برسیم.

عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه اپراتورهایی که هم اکنون در حال ارائه سرویس اینترنت هستند می‌توانند در صورت تمایل وارد این چرخه شوند، تاکید کرد: پروژه فیبر نوری نقاط، نیازمند سرمایه گذاری قابل توجهی است و دولت نیز در آن، نقش حمایتی و مرتفع کننده موانع را دارد.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها