راهنمای خرید كيستون شبكه

راهنمای خرید كيستون شبكه

کیستون شبکه یا پریز شبکه یکی از قطعات پرکاربرد و مهم در زیر ساخت شبکه می‌باشد. این قطعه به عنوان رابط بین کابل شبکه و دیگر تجهیزات شبکه در کنار تجهیزاتی همچون پچ پنل، کابل، روتر و سوییچ به کار می‌رود.

کیستون‌ها دارای انواع مختلفی هستند که براساس فاکتور‌های مهمی همچون نوع دسته‌بندی و استاندارد آن، نوع شیلد آن(utp وsftp)، جنس بدنه و ویژگی‌های کاربردی آن تقسیم‌بندی می‌شود.

این قطعه از جمله تجهیزاتی است که انتخاب آن نیاز به دقت و تخصص بالایی دارد چون یکی از بخش‌های حساس ومهم در شبکه به شمار می‌رود و انتخاب درست آن باعث افزایش و تنظیم سرعت در شبکه می‌شود. در ادامه به معرفی انواع کیستون و بررسی کیستون‌های برند‌های معتبر می‌پردازیم.

فهرست:

کیستون شبکه چیست؟

کیستون شبکه یا پریز شبکه یکی از تجهیزات مهم و کارآمد در شبکه‌های LAN به شمار می‌آید. این نوع تجهیزات در طراحی‌های مختلفی در دسترس هستند که هر کدام از آن‌ها برای مکان خاصی مناسب می‌باشند.

برای درک بهتر کارایی آن در شبکه می‌توان گفت که هر جا که نیاز باشد که به کابل شبکه موجود در زیرساخت متصل شوید، باید از کیستون استفاده کنید.

از جمله جاهایی که از پریز شبکه استفاده می‌شود می‌توان به داخل پچ پنل‌ها، فیس پلیت‌های روی ترانکینگ، باکس‌های روکار جهت نصب روی دیوار، باکس‌های توکار و باکس‌های کف خواب اشاره کرد.


بیش‌تر بخوانید: تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP چیست؟


انواع کیستون شبکه:

به طور کلی کیستون شبکه به دو دسته UTP و SFTP تقسیم‌بندی می‌شود.

  1. کیستون شبکه SFTP:

    این نوع کیستون شبکه پذیرای کابل‌های SFTP(شیلددار و فویلدار) می‌باشد. سوکت این کابل‌ها می‌بایست فلزی و مخصوص کیستون SFTP باشد. کیستون‌های SFTP نسبت به نوع UTP قیمت بالاتری دارند.

  2. کیستون شبکه UTP:

    در این کیستون می‌بایست کابل UTP(بدون شیلد و فویل) اتصال داده شود. البته این اتصال توسط سوکت‎ها امکان پذیر است. معمولاً برای این کار از پچ کورد آماده استفاده می‌شود.

راهنمای خرید كيستون شبكه لگراند:

Legraand یکی از شرکت‌های تولید کننده محصولات شبکه است که محصولات و تجهیزات مختلف شبکه را تولید می‌کند، کیستون شبکه لگراند یکی از تجهیزاتی است که در شرکت لگراند تولید می‌شود.

راهنمای خرید كيستون شبكه لگراند
راهنمای خرید كيستون شبكه لگراند

پریز شبکه لگراند بر اساس استاندارد‌های cat6 و cat5 که جزو استاندارد‌های روز دنیا هستند، ساخته می‌شوند و در دو نوعUTP  وSFTP، در دو طبقه شیلد‌دار و بدون‌شیلد و سایز‌های یک ماژول(باریک) و دو ماژول(پهن) تولید و عرضه می‌شوند.

در این میان باید گفت که کیستون‌های شبکه لگراند در بازار ایران تنها در دو نوع UTP و SFTP موجود است که بیش‌تر آن‌ها دارای استاندار cat6 می‌باشند.

ویژگی قابل توجهی که کیستون‌های شرکت لگراند دارند این است که تمامی کیستون‌های شبکه این شرکت قابلیت قفل شدن دارند به این صورت که برای نصب نیاز به هیچ گونه ابزاری ندارد همچنین بر روی آن‌ها فیس پلیت تعبیه شده و هنگام نصب نیاز به فیس پلیت دیگری نخواهد بود.

همچنین دارای شاتر (محافظ پورت) می‌باشند که برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار است و زمانی که کیستون با دستگاه دیگری اتصال ندارد جلوی محفظه ورودی کیستون شبکه را می‌گیرد.

پریز‌ شبکه این برند، یک محفظه برای شماره گذاری دارند که باعث می‌شود تا پورت‌های شبکه به خوبی شناسایی شوند. پریز‌های شبکه این شرکت بر روی هر نوع ترانکینگی نصب می‌شود.

تفاوت پریز شبکه یک ماژول و دو ماژول در کیستون لگراند:

پریز‌های شبکه لگراند در دو ساز یک ماژول و دو ماژول عرضه می‌شوند به این صورت که :

2 عدد کیستون لگراند یک ماژول باریک در ترانکینگ، معادل یک خانه را اشغال می‌کند.

در حالیکه 1عدد کیستون لگراند دو ماژول پهن در ترانکینگ، معادل یک خانه را اشغال می‌کند.

این دو پریز شبکه از نوع UTP می‌باشد و در طبقه‌بندی Cat6 قرار دارد و دارای دو سایز یک ماژول و دو ماژول می‌باشد.

کیستون شبکه لگراند CAT6 UTP یک ماژول(باریک) و دو ماژول(پهن)
کیستون شبکه لگراند CAT6 UTP یک ماژول(باریک) و دو ماژول(پهن)

Cat6: این پریز شبکه از استاندارد Cat6 برخوردار است و قادر است تا سرعت واقعی 10 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند.

UTP: این نوع کیستون‌ها تنها مخصوص کابل‌های نوع UTP است؛ این کابل‌ها بدون شیلد هستند و قابلیت حذف نویز و تخلیه الکتریسیته ساکن را ندارند.

این پریز شبکه از نوع SFTP می‌باشد و در طبقه‌بندی Cat6 قرار دارد و دارای دو سایز یک ماژول و دو ماژول می‌باشد.

کیستون شبکه لگراند CAT6 SFTP یک ماژول(باریک) و دو ماژول(پهن)
کیستون شبکه لگراند CAT6 SFTP یک ماژول(باریک) و دو ماژول(پهن)

Cat6: این پریز شبکه از استاندارد Cat6 برخوردار است و قادر است تا سرعت واقعی 10 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند.

SFTP: این نوع کیستون‌ها تنها مخصوص کابل‌های نوع SFTP است؛ این کابل‌ها شیلددار هستند و از قابلیت حذف نویز و تخلیه الکتریسیته ساکن برخوردار هستند.

این پریز شبکه از نوعUTP  می‌باشد و در طبقه‌بندی Cat6a قرار دارد و دارای دو سایز یک ماژول و دو ماژول می‌باشد.

کیستون شبکه لگراند Cat6a UTP یک ماژول(باریک) و دو ماژول(پهن)
کیستون شبکه لگراند Cat6a UTP یک ماژول(باریک) و دو ماژول(پهن)

Cat6a: این پریز شبکه از استاندارد Cat6a برخوردار است و قادر است تا سرعت واقعی 10 گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند 500 مگاهرتز را پشتیبانی کند.

UTP: این نوع کیستون‌ها تنها مخصوص کابل‌های نوع UTP است؛ این کابل‌ها بدون شیلد هستند و قابلیت حذف نویز و تخلیه الکتریسیته ساکن را ندارند.

این پریز شبکه از نوع SFTP  می‌باشد و در طبقه‌بندی Cat6a قرار دارد و دارای دو سایز یک ماژول و دو ماژول می‌باشد.

کیستون شبکه لگراند CAT6a SFTP یک ماژول(باریک) و دو ماژول(پهن)
کیستون شبکه لگراند CAT6a SFTP یک ماژول(باریک) و دو ماژول(پهن)

Cat6a: این پریز شبکه از استاندارد Cat6a برخوردار است و قادر است تا سرعت واقعی 10 گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند 500 مگاهرتز را پشتیبانی کند.

SFTP: این نوع کیستون‌ها تنها مخصوص کابل‌های نوع SFTP است؛ این کابل‌ها شیلددار هستند و از قابلیت حذف نویز و تخلیه الکتریسیته ساکن برخوردار هستندد.

قیمت كيستون شبكه لگراند:

فاکتور‌های مختلفی روی قیمت پریز‌های شبکه تاثیر گذار است و شما باید مطابق با نیازتون پریز موردنظرتون رو انتخاب و خریداری کنید. به عنوان مثال اگر قابلیت حذف نویز و تخلیه الکتریسیته ساکن برای شما مهم است و همچنین کابل شبکه SFTP دارید پیشنهاد ما خرید پریز شبکه لگراند CAT6 SFTP یک ماژول باریک با قیمت 65هزار‌تومان است اما اگر این قابلیت به کارتان نمی‌آید و کابل UTP دارید می‌توانید با هزینه پایین‌تر پریز شبکه لگراند CAT6 UTP یک ماژول باریک را با قیمت 35هزارتومان خریداری کنید.

راهنمای خرید كيستون شبكه نگزنس:

در ایران برند نگزنس(Nexans) جزء شناخته شده ترین برندها در زمینه تولید تجهیزات شبکه با کیفیت بالا محسوب می‌شود. شرکت نگزنس دارای سابقه بسیار زیادی است و به عنوان یکی از با سابقه ‌ترین و با تجربه ترین کمپانی‌ها در میان برند‌های اروپایی شناخته شده‌است.

راهنمای خرید كيستون شبكه نگزنس
راهنمای خرید كيستون شبكه نگزنس

این پریز شبکه از نوع UTP می‌باشد و در طبقه‌بندی Cat6 قرار دارد، از همین رو می‌تواند سرعت یک گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند 250 مگاهرتز را پشتیبانی کند.

کیستون شبکه نگزنسCAT6 UTP
کیستون شبکه نگزنسCAT6 UTP

از آن‌جا که این نوع پریزها بدون شیلد یا همان UTP هستند، نمی‌توانند از تداخل نویزها جلوگیری کنند. این نوع پریز شبکه سازگاری بالایی با محصولات نگزنس دارد به همین دلیل بهتر است از این محصول در کنار کابل شبکه نگزنس استفاده شود.

کیستون شبکه نگزنس Cat6 SFTP دارای استاندارد Cat6 است و از همین رو می‌تواند سرعت یک گیگابیت بر ثانیه  و پهنای باند 250 مگاهرت را پشتیبانی کند.

کیستون شبکه نگزنس CAT6 SFTP
کیستون شبکه نگزنس CAT6 SFTP

از آن‌جا که این نوع پریز شبکه بدون شیلد یا همان SFTP هست قابلیت این را دارند تا از تداخل نویزها جلوگیری کنند. این نوع کیستون شبکه سازگاری بالایی با محصولات نگزنس دارد به همین دلیل بهتر است از این محصول در کنار کابل شبکه نگزنس استفاده شود.


بیش‌تر بخوانید: معرفی برند نگزنس (Nexans)


  • قیمت كيستون شبكه نگزنس:

کیستون‌های شبکه نگزنس نسبت به کیستون‌های شبکه لگراند، قیمت پایین‌تری دارند. پریز‌ شبکه نگزنس CAT6 UTP با قیمت 19.500 تومان و پریز‌شبکه نگزنس CAT6 SFTP با قیمت 25 هزارتومان عرضه می‌شود که علاوه بر کیفیت ساخت مطلوب از قیمت مناسبی هم برخوردارند.

راهنمای خرید كيستون شبكه ايرانی:

شرکت‌های ایرانی از جمله شرکت البرز، دانوب و سوپیتا جزو شرکت‌های فعال در زمینه تولید تجهیزات برقی از جمله پریز‌های شبکه می‌باشند. تمامی محصولات این شرکت‌‌ها از استاندار‌های جهانی برخوردارند و علاوه بر کیفیت ساخت مطلوب، قیمت مقرون به صرفه و مناسبی هم دارند. برای خرید پریز‌های شبکه این شرکت‌ها می‌توانید با مراجعه به سایت برقچی پریزشبکه موردنظرتون رو سفارش بدهید.

  • راهنمای خرید كيستون شبكه ایرانی CAT6:

پریز شبکه cat6 یکی از پرکاربرد‌ترین پریز‌ها در شبکه است که رابط بین پریز شبکه و کابل شبکه cat6 و در نهایت کامپیوتر است. پریز شبکه Cat6 یک نمونه از پریزهای موجود در بازار است که توانایی انتقال داده رو با سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه و با پهنای باند 250 مگاهرتز دارد.

معمولا روی تمام پریز‌های cat6 جدول رنگ وجود دارد و باید برای اتصال کابل شبکه مطابق با جدول رنگ عمل کرد.


بییش‌تر بخوانید: تفاوت کابل‌ شبکه CAT5 ،CAT6 و CAT7


شرکت‌های مختلفی این محصول رو به ‌صورت‌های مختلفی تولید می‌کنند. این نمونه پریز شبکه به‌صورت باریک و پهن، فلزی و پلاستیکی، روکار یا توکار و در آخر شیلددار و یا بدون شیلد تولید می‌شود که شما باید با توجه به نیازتان پریز شبکه موردنظرتان رو انتخاب کنید.

آموزش نصب كيستون شبكه  CAT6:

نصب این نوع پریز شبکه تا حدودی ساده و آسان است. برقراری ارتباط بین کابل شبکه به کیستون شبکه UTP cat6 را به وسیله ی یک آچار پانچ می‌توان انجام داد، انجام این کار بدون استفاده از آچار پانچ نیز ممکن است. کاربرد این پریز شبکه در پچ پنل، ترانکینگ‌ها و … است. برای هرچه صحیح‌تر و راحت‌تر نصب کردن کیستون UTP cat6 می‌توان از جدول رنگ که بر روی کیستون وجود دارد استفاده کرد. از این مدل کیستون در پریزهای توکار و روکار و خارج از شبکه  نیز می‌توان استفاده کرد.

در انجام کارهای پسیو شبکه از مهم‌ترین مسائلی که باید مورد توجه قرار بگیرد، دقت در انجام کار است. چه کاری مثل نصب سوکت و چه نصب کیستون، همگی به دقت بالایی نیاز دارند و این دقت با کسب مهارت افزایش خواهد یافت، اما انجام این کار به مراتب نسبت به نصب سوکت شبکه، کار راحت‌تری به شمار می‌آید. همچنین این را مد نظر داشته باشید که در نصب پریز شبکه، فیس پلیت شاتر‌دار انتخاب بهتری است، چرا که در حالی که کابل شبکه نیز استفاده نشود، به کمک فنری و پوششی که در آن تعبیه شده، مانع ورود گرد و غبار به داخل کیستون می‌شود.

اما در این قسمت ما یک خبر خوش برایتان داریم و آن هم این است که ما در مجموعه برقچی، از تیم پسیو کار حرفه ای برخوردار هستیم که صفر تا صد فرآیند پسیو شبکه را با رعایت تمامی استانداردها انجام می‌دهند. لذا از شما دعوت می‌کنیم برای کسب اطلاعات در مورد نحوه گرفتن خدمات پسیو شبکه حتما با شماره‌های مجموعه تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید برای گرفتن قیمت تجیهزاتی مثل کابل و کیستون شبکه به بخش‌های دیگر وب‌سایت برقچی مراجعه فرمایید.

جمع بندی:

همانطور که گفتیم کیستون شبکه یا همان پریز شبکه یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات شبکه به شمار می‌آید. به این صورت که انتخاب درست آن باعث افزایش و تنظیم سرعت در شبکه می‌شود.

در ادامه به معرفی شرکت‌های تولید کننده و بررسی پریز‌های شبکه این شرکت‌ها پرداختیم. به عنوان مثال تمامی پریز‌های شبکه شرکت لگراند با استفاده از قابلیت قفل شدن برای نصب نیاز به هیچ گونه ابزاری ندارند. همچنین دارای شاتر می‌باشند که از نفوذ گرد و غبار جلوگیری می‌کند. علاوه بر کیفیت ساخت بالا و داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد پریز‌شبکه لگراند، قیمت بالاتری نسبت به دیگر شرکت‌ها را به همراه دارد اما همچنان از ارزش بالایی برخوردار است.

همانطور که تجهیزات شبکه از اهمیت بالایی برخوردارند هنگام نصب نیز، نیازمند دقت بالایی هستند. از این رو مجموعه برقچی تیم پسیو کار حرفه‌ای و ماهر برخوردار است که صفر تا صد کار را با اطمینان و ضمانت کامل انجام می‌دهند.

ممنون از شما همراهان عزیز، امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

4.9/5 - (9 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
محمد لطیفی
محمد لطیفی
2 سال پیش

محتوای خیلی خوب بود ممنون از شما