آموزش غیرفعال کردن فایروال ویندوز 10، 7، 8 و مک

آموزش غیر فعال کردن فایروال ویندوز 10، 7، 8 و مک

همانطور که می‌دانید، فایروال‌ها به منظور جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به لپ تاپ و کامپیوتر یا شبکه طراحی شده‌‌اند تا از نفوذ بدافزارها و هکرها ممانعت کنند. اما گاهی اوقات همین فایروال‌ها دسترسی شما به یک اپلیکیشن خاص را مسدود کرده یا حتی اجازه برقراری اتصال با دستگاه‌های دیگر را نمی‌دهند. بنابراین شما می‌توانید برای اجرای برنامه یا برقراری اتصال مورد‌نظر، فایروال دستگاه را موقتا خاموش کنید. اما بهتر است بدانید که غیرفعال کردن فایروال در ویندوز 10، 7، 8 و مک ممکن است دستگاه یا شبکه شما را در معرض خطر دسترسی غیرمجاز و حملات هکری قرار دهد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به آموزش نحوه غیرفعال کردن فایروال ویندوز 10، 7، 8 و مک بپردازیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

فهرست مقاله:

نحوه غیرفعال کردن فایروال ویندوز 10

برای غیرفعال کردن فایروال در ویندوز 10 کافیست مراحل گفته شده در قسمت زیر را به دقت دنبال کنید:

نماد ویندوز (Windows)
نماد ویندوز (Windows)

1. روی نماد ویندوز (Windows) در منوی استارت (Start) کلیک کنید یا از روی کیبورد دستگاه کلید ویندوز را فشار دهید. (این کلید با نماد پنجره مشخص شده است). با انجام این کار منوی استارت ویندوز برای شما نمایش داده می‌شود.

ورود به منوی استارت
ورود به منوی استارت

2. روی نماد تنظیمات (Setting) کلیک کنید. این نماد به شکل یک چرخ‌دنده طراحی شده است و در پنل سمت چپ منوی استارت قرار دارد. با انتخاب این گزینه، منوی تنظیمات باز می‌شود.

ورود به بخش امنیت
ورود به بخش بروزرسانی و امنیت

3. سپس روی گزینه Update & Security کلیک کنید تا وارد بخش امنیت و بروزرسانی‌های دستگاه شوید.

بخش Windows Security
بخش Windows Security

4. گزینه Windows Security را از قسمت پنل سمت چپ انتخاب کنید.

غیرفعال کردن فایروال ویندوز با ورود به بخش Windows Security
ورود به بخش امنیت ویندوز یا Windows Security

5. روی گزینه Open Windows Security کلیک کنید تا بخش امنیت ویندوز نمایش داده شود.

انتخاب Fitewall & network protection برای ورود به تنظیمان فایروال
انتخاب Fitewall & network protection

6. در ادامه عبارت Firewall & network protection را یافته و روی آن کلیک نمایید. این گزینه با نماد یک برج رادیویی مشخص شده است.

انتخاب شبکه مورد نظر
انتخاب شبکه مورد نظر

7. یکی از شبکه‌ها (Network) را انتخاب کنید. به‌طور کلی، شبکه وای فای یا همان اینترنت شما در بخش زیرین Public network (شبکه عمومی) قرار گرفته است. شبکه خصوصی (Private network) امکان کنترل و مدیریت شبکه محلی و سایر دستگاه‌های متصل به کامپیوتر را دارد. شبکه دامنه (Domain network) نیز در واقع یک شبکه کاری است که از چندین کامپیوتر تشکیل شده است.

غیرفعال کردن فایروال ویندوز
غیرفعال کردن فایروال ویندوز 10

8. با کلیک بر روی کلیدی که زیر عبارت Microsoft Defender Firewall قرار دارد، فایروال دستگاه خاموش می‌شود. دوباره باید خاطر نشان شویم که با غیرفعال کردن فایروال ویندوز 10، 7، 8 و مک، شبکه و دستگاه شما در مقابل دسترسی‌های غیرمجاز و حملات خارجی آسیب‌پذیرتر خواهد شد.

نکته: اگر کلید فعال و غیرفعال کردن فایروال را مشاهده نمی‌کنید، ممکن است Firewall دستگاه شما توسط یک برنامه شخص ثالث کنترل شود. بنابراین اگر برنامه شخص ثالث در فهرست فایروال دیفایندر قرار دارد، با کلیک روی گزینه Open App، تنظیمات مربوط به فایروال را در برنامه موردنظر یافته و غیرفعال کنید.


حتما بخوانید: راه اندازی VoIP سیسکو


نحوه خاموش کردن Firewall در سیستم عامل مک

برای غیرفعال کردن فایروال در سیستم عامل مک باید مراحل زیر را دنبال کنید:

غیرفعال کردن فایروال مک
ورود به منوی اپل

1. ابتدا منوی اپل را باز کنید. این آیکون در گوشه چپ و بالای صفحه نمایش مک شما قرار گرفته است. با کلیک روی آن، منوی اپل نمایش داده می‌شود.

انتخاب گزینه System Preferences
انتخاب گزینه System Preferences

2. روی گزینه System Preferences که در بالای منوی کشویی قرار گرفته کلیک کنید.

ورود به بخش تنظیمات امنیتی MAC
ورود به بخش تنظیمات امنیتی MAC

3. در ادامه Security & Privacy (حریم خصوصی و امنیت) را انتخاب کنید تا پنجره تنظیمات امنیتی MAC پدیدار شود. البته در برخی از نسخه‌های قدیمی مک OS، این گزینه با نام Security شناخته می‌شود.

ورود به بخش تنظیمات Firewall جهت غیرفعالسازی آن
ورود به بخش تنظیمات Firewall

4. سپس بخش فایروال (Firewall) را از قسمت بالای صفحه انتخاب نمایید.

انتخاب آیکون قفل
انتخاب آیکون قفل

5. روی آیکون قفل کلیک کنید. شما می‌توانید آن در گوشه چپ و پایین پنجره Security & Privacy پیدا کنید. با این کار، یک پنجره پاپ‌آپ برای ورود کاربر به نمایش درمی‌آید.

وارد کردن رمزعبور
وارد کردن رمزعبور

6. در این مرحله، باید رمز عبور خود را وارد کنید. زیرا برای ایجاد تغییرات لازم در بخش تنظیمات حریم خصوصی و امنیت حتما باید دسترسی کاملی به پنل داشته باشید.

غیرفعال کردن فایروال در سیستم‌عامل مک
غیرفعال کردن فایروال در سیستم‌عامل مک

7. سپس با کلیک روی گزینه Turn Off Firewall واقع در میانه صفحه جهت غیرفعال کردن فایروال مک اقدام کنید.

درصورتی که با مراجعه به این بخش با کلید Turn On Firewall روبه‌رو شدید، بدین معنا است که فایروال دستگاه شما پیش از این غیرفعال بوده است.

ذخیره تنظیمات
ذخیره تنظیمات

حتما بخوانید: آموزش نصب ویندوز روی مک


8. درنهایت با کلیک کردن روی آیکون قفل، تغییرات نامبرده ذخیره شده و سپس با استفاده از رمزعبور محافظت می‌شود.

نحوه غیرفعال کردن فایروال ویندوز 7 و 8

برای خاموش کردن فایروال در ویندوزهای سری و 7 و 8 باید از مراحلی که در بخش زیر آورده شده است پیروی کنید:

نحوه غیرفعال کردن فایروال ویندوز 7 و 8
ورود به منوی استارت

1. ابتدا منوی Start ویندوز را باز کنید. برای انجام این کار کافی است روی لوگوی ویندوز واقع در سمت چپ و پایین صفحه دسکتاپ کلیک کنید. یا اینکه از روی کیبورد دستگاه، دکمه‌ای را که آرم پنجره بر روی آن هک شده است، فشار دهید.

جستجوی کلمه Firewall
جستجوی کلمه Firewall

2. سپس کلمه firewall را در منوی استارت تایپ کنید تا با استفاده از موتور جستجوی ویندوز، بخش فایروال نمایان شود.

ورود به تنظیمات فایروال ویندوز
ورود به بخش تنظیمات فایروال ویندوز

3. در ادامه عبارت Windows Firewall را که در بالای پنجره جستجو قرار دارد انتخاب کنید.

روشن و خاموش کردن فایروال
بخش روشن و خاموش کردن فایروال

4. روی گزینه Turn Windows Firewall on or off (فعال یا غیرفعال کردن فایروال ویندوز) واقع در سمت چپ صفحه کلیک کنید.

غیرفعال کردن Firewall ویندوز
غیرفعال کردن Firewall ویندوز

5. گزینه نامبرده (Turn off Windows Firewall) را علامت بزنید. شما این امکان را دارید که فایروال دستگاه را در دو دسته تنظیمات شبکه خصوصی (Private) و عمومی (Public) غیرفعال کنید.

البته ممکن است یک پنجره پاپ‌آپ نیز برایتان به نمایش دربیاید که با انتخاب گزینه Yes یا Ok بایستی عملیات مربوطه را تایید کنید.

نکته: در صورتی که یک نوار زرد رنگ در قسمت بالایی صفحه با عنوان These settings are being managed by vendor application [application name] مشاهده کردید، بدین معنا است که تنظیمات فایروال توسط یک برنامه شخص ثالث مانند آنتی ویروس مدیریت می‌شود. بنابراین شما باید تنظیمات فایروال را در داخل برنامه نامبرده غیرفعال کنید.

ذخیره تنظیمات firewall
ذخیره تنظیمات firewall

در پایان روی گزینه OK که در پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید تا فایروال دستگاه شما به‌طور کامل غیرفعال شود.


حتما بخوانید: اکتیو کردن ویندوز 10


نکات مهم در زمان غیرفعال‌سازی فایروال Firewall

  • شما می‌توانید به جای غیرفعال کردن فایروال، آن را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که اجازه دسترسی به برنامه‌های دلخواه را داده یا امکان برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌ها را فراهم کند.
  • تنها زمانی برای غیرفعال کردن فایروال خود اقدام کنید که با انجام عملیات موردنظر همانند اشتراک‌گذاری فایل از کامپیوتر تداخل داشته باشد. توجه داشته باشید که پس از اتمام کار دوباره فایروال را روشن کنید تا امنیت دستگاه شما به خطر نیافتد.
  • در صورتی که پس از خاموش کردن فایروال دستگاه، بازهم در زمان اجرای یک برنامه خاص یا اشتراک‌گذاری فایل‌ها دچار مشکل شده یا تداخل به وجود آمد؛ بهتر است آنتی ویروس کامپیوتر را غیرفعال کنید. برخی از برنامه‌های حفاظتی همچون آنتی‌ویروس‌ها از فایروال‌های مختص خود بهره می‌برند. با این وجود، انجام این کار رسیک بزرگی را در پی دارد. زیرا علاوه بر غیرفعال کردن آنتی‌ویروس، فایروال کامپیوتر نیز خاموش بوده و دستگاه شما به همان نسبت آسیپ‌پذیرتر خواهد بود.
  • اگر فایروال دستگاه خود را مرتبا خاموش و روشن می‌کنید، بهتر است حداقل هر هفته با استفاده از یک برنامه آنتی‌ویروس کامپیوتر را اسکن کنید. چراکه دستگاه شما با غیرفعال شدن مداوم Firewall بیش‌تر در معرض ویروسی شدن قرار می‌گیرد و برنامه آنتی‌ویروس می‌تواند با شناسایی موارد مشکوک سریعا وارد عمل شده و امنیت دستگاه را حفظ کند.

جمع بندی مقاله غیرفعال کردن فایروال ویندوز و مک

در این مطلب برقچی با مباحثی نظیر نحوه غیرفعال کردن فایروال ویندوز 10، 7، 8 و مک آشنا شدید. حال می‌دانید که در حین انجام این عملیات چه نکاتی را باید در نظر بگیرید تا امنیت دستگاه شما بیش‌تر حفظ شود. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید از شما عزیزان متشکریم. امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه هر چه بهتر این مطالب یاری کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها