پچ‌ پنل چیست؟ کاربرد پچ پنل در شبکه

پچ‌ پنل چیست

در عصر ارتباطات امروزی، شبکه‌های بی‌سیم و سیمی (کابل‌کشی) هر دو نقش مهمی در ارتباطات و انتقال داده‌ها ایفا می‌کنند. شبکه‌های بی‌سیم، با امکان اتصال به صورت بی‌سیم و از راه دور، از جمله مهم‌ترین ابزارها برای اتصال به اینترنت و دسترسی به اطلاعات هستند. با این حال، همچنان در بسیاری از مواقع، وجود یک شبکه کابل‌کشی لازم و اساسی است. اما پچ پنل چیست؟ پچ پنل به عنوان یکی از ابزارهای اساسی در راه‌اندازی شبکه‌های کابل‌کشی، نقش حیاتی در مدیریت اتصالات فیزیکی دارد. با قرارگیری پچ پنل در انتهای مسیر کابل شبکه، امکان اتصال کابل‌ها به تجهیزات شبکه مانند روترها، سوئیچ‌ها و سرورها را فراهم می‌کند و به بهبود کارایی و پایداری شبکه کمک می‌کند.

در این مقاله، به بررسی و شناخت نحوه عملکرد و ساختار پچ پنل خواهیم پرداخت. همچنین، کاربردها و اهمیت آن در مرتب‌سازی مرکز داده‌ها و اتاق‌های سرور را بررسی خواهیم کرد. از نحوه اتصال کابل‌ها به پچ پنل تا انواع پچ پنل‌ها و تفاوت‌های آن‌ها، همه جنبه‌های این محصول مهم شبکه‌سازی را در این مقاله پوشش خواهیم داد. با برقچی همراه باشید تا با یکی از اجزای کلیدی شبکه‌های سیمی آشنا شوید و درک بهتری از عملکرد و اهمیت پچ پنل به دست آورید.

فهرست مقاله:

پچ پنل چیست؟

این وسیله یک قطعه سخت‌افزاری مستطیل شکل است که شامل تعدادی درگاه برای اتصال کابل LAN یا فیبر نوری است. در حقیقت پچ پنل‌ها مدیریت انواع سیم‌ و کابل‌ را بر عهده دارند. هر یک از این پورت‌ها شامل یک سیم است که به مکان دیگری می‌رود. پچ پنل‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند و می‌توانند از تعداد کمی پورت و با ابعاد کوچک یا تعداد زیادی پورت و با ابعاد بسیار بزرگ باشد. علاوه بر این موارد، می‌توان در آینده به راحتی زیر ساخت کابل کشی را تغییر داد. با استفاده از پچ پنل شبکه شما می‌توانید دستگاه‌های جدید دیگری را به شبکه اضافه و شلوغی کابل‌ها را کم و منظم‌تر کنید. در ادامه، با کاربردهای این دستگاه بیشتر آشنا خواهید شد.

پچ‌ پنل چیست
پچ‌ پنل چیست؟

بیشتر بخوانید: تجهیزات شبکه چیست؟ هرآنچه که باید بدانید!


کاربرد پچ پنل

شاید بپرسید که کاربرد پچ پنل چیست؟ در واقع پچ پنل، پیوند بین چندین پورت شبکه برای اتصال خطوط ورودی و خروجی است. درصورتی کامپیوترها به خطوط خارجی یا یک‌دیگر متصل می‌شوند که پچ پنل بخشی از شبکه LAN شده باشد. به طور کلی، اتصال به یک شبکه با وسعت بیشتر توسط این خطوط صورت می‌گیرد. شکل کلی پچ پنل مانند یک تابلوی ایستا است که باعث سهولت اتصال دستگاه‌های مختلف به سرورهای مرکزی می‌شود.

درصورت عدم اتصال این دستگاه، مجبور به اتصال کابل اترنت از دستگاه به سرور اصلی به صورت مستقیم خواهید شد که این اتفاق موجب به هم ریختگی شبکه و شامل هزینه زیادی می‌شود. با قرارگیری پچ پنل روی رک شبکه، همه کابل‌های شبکه وارد آن شده و به صورت منظم، اتصالات هر کابل مشخص می‌شود. عدم استفاده از این وسیله باعث می‌شود تا کابل‌ها بلند را از یک سمت به سمت دیگر بکشید. این امر ممکن است موجب خم‌شدگی و از بین رفتن کیفیت کابل LAN شود.

محل قرارگیری پچ پنل‌ها

ممکن است تعداد پچ پنل‌ها در رک اصلی با توجه به نیاز یک سیستم شبکه و تعداد فعلی و آتی کلاینت‌ها تغییر کند. اما در نهایت یک سر همه کابل‌های شبکه موجود در تمام ساختمان، وارد پچ پنل شده و موجب شکل‌گیری ارتباط‌‌های شبکه می‌شود.

ساختار و عملکرد پچ پنل

پچ پنل یک تجهیز فیزیکی است که اتصالات فیزیکی در یک شبکه‌ی اطلاعاتی را مدیریت می‌کند. این اتصالات می‌توانند شامل کابل‌های مسی (مانند CAT5e، CAT6 و …) یا کابل‌های فیبر نوری باشند. پچ پنل‌ها از دو قسمت اصلی تشکیل شده‌اند: بدنه‌ی اصلی (فریم پچ پنل) و کیستون‌ها (تکه‌های کوچک که درون بدنه‌ی اصلی قرار می‌گیرند) که در ادامه به بررسی هرکدام از آن‌ها به طور مختصر پرداخته ایم.

پچ‌ پنل چیست
ساختار و عملکرد پچ پنل
 1. بدنه‌ی اصلی (فریم پچ پنل)
 • بدنه‌ی اصلی یا همان فریم پچ پنل، بخش اصلی و ظاهری پچ پنل است که کیستون‌ها درون آن قرار می‌گیرند.
 • این بدنه معمولاً از فلز یا پلاستیک مقاوم ساخته می‌شود و به عنوان بستری برای نصب کیستون‌ها عمل می‌کند.
 • تعداد و نوع کیستون‌هایی که می‌توانند در این بدنه قرار بگیرند، با توجه به طراحی پچ پنل مشخص می‌شود.

2. کیستون‌ها

 • کیستون‌ها تکه‌های کوچک و قابل جدا شدن هستند که درون بدنه‌ی اصلی پچ پنل قرار می‌گیرند.
 • به طور کلی، کیستون‌ انواع مختلفی مانند RJ-45 برای کابل‌های مسی و LC یا SC برای کابل‌های فیبر نوری دارد.
 • کیستون‌ها عمدتاً برای اتصال کابل‌ها به پچ پنل استفاده می‌شوند و باعث مدیریت بهتر و قابلیت تغییرات آسان‌تر در اتصالات شبکه می‌شوند.

عملکرد پچ پنل در شبکه به این صورت است که کابل‌ها از اتاق‌های کامپیوتر یا دستگاه‌های دیگر از طریق جک‌های دیواری وارد بدنه‌ی پچ پنل می‌شوند. سپس با استفاده از کیستون‌ها، کابل‌ها به پچ پنل متصل می‌شوند و اتصالات فیزیکی شبکه در این بخش مدیریت می‌شوند. پچ پنل‌ها به عنوان نقطه‌ی اتصال بین کابل‌ها و دستگاه‌های فعال شبکه مانند، سوئیچ‌ها و روترها عمل می‌کنند و کارایی و پایداری شبکه را تضمین می‌کنند.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کیستون شبکه


مزایای پچ پنل در شبکه

استفاده از پچ پنل مزایای فراوانی را برای شما به همراه دارد؛ به این دلیل که تمامی اتصالات به صورت کامل در جلو رک و در مقابل شما قرار می‌گیرند که صورت نیاز، دیگر نیازی نیست به پشت رک بروید. همچنین باعث راحتی در پیدا کردن نودهای شبکه می‌شود. به طور مثال می‌توان نودهای متصل از طریق کابل به پشت پچ پنل را در طبقات بالایی یک ساختمان به راحتی یافت. برای دسترسی آسان و سریع به نودها، قسمتی برای نوشتن کدهایی به شکل دستی قرار گرفته است که کار را برای تکنسین مربوطه راحت می‌کند.

پچ‌ پنل چیست
مزایای پچ پنل در شبکه

انواع پچ پنل‌ها

تا این بخش از مطلب با پچ پنل و کاربردهای آن آشنا شدید. در ادامه، به معرفی انواع پچ پنل و کاربرد هرکدام خواهیم پرداخت. به طور کلی، پچ پنل‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • پچ پنل شبکه
 • پچ پنل تلفن
 • پچ پنل فیبر نوری
 • پچ پنل POE

بیشتر بخوانید: آشنایی با پچ پنل PoE


پچ پنل شبکه

پچ پنل شبکه، وسیله‌ای است که تعدادی کیستون‌ بر آن قرار دارند که معمولاً تعداد این پورت‌ها بین 24 تا 48 پورت است. لازم به ذکر است که، کیستون‌ها این امکان را دارند که با یکدیگر متفاوت باشند. از این جهت در زمان خرید پچ پنل شبکه دقت کنید که با کابل شبکه خود مطابقت داشته باشد. به طور مثال انواع پچ پنل شبکه مختلف از لحاظ تعداد پورت شبکه و کیستون، عبارت‌اند از:

 • پچ پنل 24 پورت cat5 UTP
 • پچ پنل 48 پورت cat5 UTP
 • پچ پنل 24 پورت cat6 SFTP
 • پچ پنل 48 پورت cat7 SFTP
پچ پنل چیست
پچ پنل شبکه

پچ پنل تلفنی

وظیفه پچ پنل تلفن در واقع، مدیریت و ساماندهی و همچنین در اختیار قرار دادن تمامی نودها در شبکه است که همین مسئله موجب سهولت کار و عیب‌یابی در شبکه خواهد شد. همچنین جابه‌جایی یک کاربر به راحتی صورت می‌گیرد. برای اضافه کردن یک کاربر جدید نیز به راحتی می‌توان این کار را انجام داد. برای این کار  فقط نیاز به استفاده از یک پچ کورد دارید.اصلی‌ترین کاربرد پچ پنل تلفنی ایجاد ارتباط بین نقاط انتهایی‌ کابل‌های شبکه وتجهیزاتی دیگر مانند، هاب، روتر و … است. به شکلی که اتصال کابل‌ها به دستگاه‌ها به صورت غیر مستقیم و توسط پچ پنل انجام می‌شود.

پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل فیبرنوری دارای انواع مختلف از نظر تعداد پورت، نوع پورت، اندازه، و نحوه نصب است. قابل ذکر است این نوع پچ پنل‌ها می‌توانند دارای پورت ST یا SC و همچنین با درنظر گرفتن فیبر به کار رفته در آن، سینگل مود یا مالتی مود باشند. به طور کلی، باید گفت که معمولاً تولیدکنندگان با توجه به نیاز مصرف کننده امکان نصب و خرید پورت‌ها برای استفاده در یک پچ پنل را برای خریداران فراهم کرده‌اند. 

پچ پنل POE

فناوری POE یعنی P پاور O اور E اترنت که به ما کمک می‌کند تا برق را از طریق سیم از خود پچ پنل بگیریم. از این تکنولوژی در برخی از لوازم مانند دوربین مدار بسته و تلفن IP به کار می‌رود. لازم به ذکر است که پشتیبانی شبکه آن تنها توسط خود دستگاه باید صورت گیرد. از این نوع پچ پنل برای تلفن‌های تحت شبکه، دوربین‌های مدار بسته IP و ابزارهای انتقال صدا در بستر اینترنت، به کار می‌رود. با وجود یک پچ پنل POE و استفاده از آن، به منبع برق جداگانه برای تأمین برق مورد نیاز دستگاه‌های شبکه‌های آی پی، نیازی به منبع نیاز ندارید. با استفاده از پچ پنل POE برق دستگاه‌ها از طریق کابل شبکه تامین می‌شوند.

پچ پنل POE
پچ پنل POE

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری نصب کیستون شبکه


پچ پنل لودد (Loaded)

Loaded Patch Panel نوعی پچ پنل است که مجهز به آداپتور یا کیستون است. در این نوع پچ پنل پورت‌های کی استون مستقیماً به بدنه اصلی پچ پنل متصل می‌شوند و نیازی به نصب کی استون‌ها به صورت جداگانه ندارید. پچ پنل‌های لود شده فقط برای انواع کابل‌های خاصی مانند CAT5e، CAT6، CAT6a و غیره، به دلیل سوئیچ‌های داخل بدنه مناسب هستند. یعنی اگر پچ پنل لودد با 24 پورت CAT6 خریداری کرده‌اید، باید از کابل‌ شبکه CAT6 برای اتصال دستگاه‌ها به آن استفاده کنید و نمی‌توانید از کابل‌های دیگری مانند CAT5e برای آن استفاده کنید.

از طرفی پچ پنل لودد دارای مزایایی مانند جلوگیری از نشتی و رطوبت و همچنین تنظیم نصب و مدیریت کابل به دلیل کیستون‌های داخلی است. اما باید مطمئن شوید که نوع کیستون‌ها در پچ پنل لود شده با نوع کابل‌ها مطابقت داشته باشد تا اتصالات به درستی انجام شده و عملکرد شبکه تضمین شود.

پچ پنل لودد (Loaded)
پچ پنل لودد (Loaded)

پچ پنل آنلودد (Unloaded)

Unloaded Patch Panel یا پچ پنل آنلودد یک نوع پچ پنل است که در آن کیستون‌ها از پیش نصب نشده‌اند و ریل‌ها و پورت‌های آن خالی می‌باشند. به این معنا که نیاز به نصب کیستون‌ها توسط متخصصین یا تکنسین‌ها دارد. مزیت اصلی پچ پنل آنلودد این است که امکان انتخاب کیستون‌ها بر اساس نیازهای خاص شبکه و نوع کابل‌ها وجود دارد. با نصب کیستون‌های مناسب، می‌توان به راحتی به شبکه‌های CAT5e، CAT6، CAT6a و حتی فیبر نوری پاسخ داد.

در واقع، این نوع پچ پنل بسیار انعطاف‌پذیر است و به مدیران شبکه اجازه می‌دهد که انواع کابل‌ها و نوع کیستون‌های مختلف را برای نیازهای مختلف شبکه خود استفاده کنند. همچنین، در صورت تغییرات آینده‌ی شبکه، کافیست کیستون‌ها را تعویض کنید و نیازی به تعویض کل پچ پنل ندارید. پچ پنل آنلودد به دلیل این امکان انتخاب گسترده‌ای که فراهم می‌کند، برای شبکه‌ها با نیازهای متنوع به تجهیزات شبکه، انتخاب بسیار مناسبی است و کارایی بیشتری دارد.

پچ پنل آنلودد (Unloaded)
پچ پنل آنلودد (Unloaded)

تفاوت پچ پنل لودد (Loaded) و آنلودد (Unloaded)

در حقیقت تفاوت اصلی بین پچ پنل لودد و بدون آنلودد در عملکرد و انعطاف پذیری آنها است. در ادامه به بررسی تفاوت‌های دیگر آن‌ها پرداخته‌ایم.

پچ پنل لودد (Loaded):

پچ پنل لودد دارای کلیدهایی است که باید از قبل در بدنه پچ پنل نصب شوند. این کیستون‌ها از قبل نصب شده‌اند و از نوع خاصی هستند (مثلا CAT6). تعداد و نوع کیستون‌ها در پچ پنل لودد به صورت پیش فرض تنظیم شده است و کاربر نمی‌تواند نوع یا تعداد کیستون‌ها را انتخاب کند. این نوع پچ پنل معمولاً کمی گرانتر از پچ پنل آنلودد است، به این دلیل که نیاز به نصب کیستون از قبل دارد.

پچ پنل آنلودد (Unloaded):

Unloaded Patch Panel (پچ پنل آنلودد) بدون کیستون است و کاربر باید کیستون‌ها را جداگانه خریداری کرده و در پچ پنل نصب کند. این کیستون‌ها می‌توانند انواع و استانداردهای مختلفی داشته باشند (به عنوان مثال CAT5e، CAT6، CAT6a و غیره).
انتخاب نوع و تعداد کیستون‌ها در پچ پنل آنلودد کاملا به عهده کاربر است. این به شما امکان می‌دهد تا براساس نیازهای شبکه خاص خود، کیستون‌های مناسب را انتخاب کنید.
پچ پنل آنلودد معمولاً از نظر هزینه ارزان‌تر از پچ پنل لودد است، زیرا به کیستون‌های از پیش نصب شده نیاز ندارد.
به دلیل انعطاف بیشتر و امکان انتخاب نوع کیستون، پچ پنل آنلودد برای شبکه‌هایی با نیازهای مختلف و متنوع بسیار مناسب است. بنابراین انتخاب پچ پنل آنلودد به خصوص در شبکه‌هایی که نیاز به انعطاف و تنوع در نوع اتصالات دارند بیشتر توصیه می‌شود.

پچ پنل آنلودد (Unloaded):
پچ پنل آنلودد (Unloaded):

بیشتر بخوانید: سوئیچ شبکه چیست؟ هر آنچه که باید درباره سوئیچ شبکه بدانید!


تفاوت پچ پنل و سوئیچ شبکه

واقعیت این است که پچ پنل و سوئیچ شبکه وظایف و کاربردهای متفاوتی دارند و از نظر کارایی و مکان استفاده قابل مقایسه با یکدیگر نیستند. در ادامه تفاوت‌های اصلی بین پچ پنل و سوئیچ شبکه آورده شده است:

پچ پنل

 • پچ پنل رابطی است که شامل کیستون‌ها و پورت‌های شبکه است و برای اتصال کابل‌های شبکه به دستگاه‌های فعال مانند سوئیچ‌ها و روترها استفاده می‌شود.
 • عمدتاً برای مدیریت و ترتیب کابل‌های شبکه برای مدیریت بهتر اتصالات فیزیکی در شبکه استفاده می‌شود.
 • پچ پنل بیشتر در اتاق‌های کابل (TR)، رک‌های مرکزی (MDF/IDF) و نقاط توزیع شبکه نصب می‌شود.
 • پچ پنل شبکه به صورت پنل‌های 24، 48 و 96 پورت موجود است که بسته به نیاز شبکه می‌توان تعداد پورت‌ها را انتخاب کرد.
 • پچ پنل به تنظیمات نرم‌افزاری نیاز ندارد و تنها عملکرد آن اتصال کابل‌های فیزیکی است.

سوئیچ شبکه

 • سوئیچ شبکه یک دستگاه فعال است که بستر مناسبی را برای اتصال انواع دستگاه‌ها و رایانه‌ها به یکدیگر و به شبکه فراهم می‌کند.
 • وظیفه اصلی سوئیچ شبکه تبادل و انتقال بسته‌های داده بین دستگاه‌های مختلف در شبکه است.
 • سوئیچ‌ها قادر به برقراری ارتباط در لایه دوم (لایه پیوند داده) هستند و از پروتکل‌هایی مانند STP (پروتکل درخت پوشاننده) برای حذف حلقه‌ها از شبکه استفاده می‌کنند.
 • برای مدیریت ترافیک شبکه، انتقال داده و کنترل دسترسی از طریق ترافیک و تنظیمات نرم افزار پیشرفته استفاده می‌شود.

به طور خلاصه، یک پچ پنل شبکه برای مدیریت و ترتیب کابل‌ها و اتصال آن‌ها به دستگاه‌های فعال استفاده می‌شود، در حالی که سوئیچ شبکه به عنوان یک دستگاه فعال، ترافیک شبکه را کنترل و مدیریت می‌کند و ارتباط بین دستگاه‌ها را فراهم می‌کند.

تفاوت پچ پنل و سوئیچ شبکه
تفاوت پچ پنل و سوئیچ شبکه

نحوه اتصال پچ پنل به سوئیچ

اکنون که با پچ پنل و کاربرد آن به طور کامل آشنا شدید، باید بدانید چگونه آن را به سوئیچ متصل کنید. در ادامه نحوه اتصال پچ پنل به سوئیچ را به صورت مرحله به مرحله برای شما توضیح خواهیم داد.

 1. ابتدا یک فضا با اندازه مناسب را پیدا کنید، سپس پچ پنل 24 پورت و سوئیچ 24 پورت را در رک مورد نظر نصب نمائید.
 2. در این مرحله کابل‌های اترنت را از محل جک خود در اتاق کامپیوتر اجرا کنید. هر کابل از یک جک دیواری که نصاب آن را در دیوار نصب کرده است می‌آید. همه‌ی کابل‌ها از طریق سوراخ کوچک موجود در رک به آن بازگشته و سیم‌ها را در خود جای می‌دهند.
 3. بهتر است با کمک زیپ‌های پلاستیکی، سیم‌ها را پس از اتصال در یک بسته، محکم کنید.
 4. روی لیبل‌های پچ پنل تعیین کنید که اتصال از کدام اتاق انجام شده است.
 5. یک کابل را به هر پورت از پچ پنل به سوئیچ وصل کنید. برای ارتقای تغییرات مکان در شبکه در صورت نیاز، می‌توان این سیم‌ها از یک پورت به پورتی دیگر انتقال داد.
نحوه اتصال پچ پنل به سوئیچ
نحوه اتصال پچ پنل به سوئیچ

بیشتر بخوانید: آموزش فعال سازی ویندوز 11 | چگونه windows 11 را اکتیو کنیم؟


جمع بندی

اکنون که با پچ پنل و انواع آن آشنا شدید می‌توانید انتخاب کنید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است و بر اساس نیاز خود اقدام به خرید کنید. همان‌گونه که گفته شد، برندهای زیادی همچون لگراند، نگزنس، دی‌لینک، امپ و اشنایدر تولید کننده انواع پچ پنل در بازار هستند. شما می‌توانید با توجه به نیاز یا برند مورد نظر خود، از سایت برقچی اقدام به خرید کنید.

در این مقاله برای شما توضیح دادیم که پچ پنل چیست انواع آن و کاربرد هر کدام را نیز بررسی کردیم. اکنون می‌دانید که برای مرتب کردن کابل‌های شبکه از چه وسیله‌ای می‌توان استفاده کرد. به طور کلی می‌توان گفت استفاده از این دستگاه باعث نظم دهی به ساختار کلی شبکه و طبقه بندی بهتر کابل‌کشی خواهدشد. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این‌که تا پایان این مقاله با مجله برقچی همراه بودید از شما سپاس‌‌گذاریم.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها