کابل تلفن هوایی چیست؟ معرفی انواع کابل تلفن هوایی

کابل تلفن هوایی چیست

در اوایل قرن بیستم، زمانی‌که گفتگوهای تلفنی به‌عنوان یک دستآورد فوق‌العاده مطرح شدند و ارتباطات جامعه را تحت تأثیر قرار دادند، کابل‌های تلفن هوایی به‌عنوان یکی از عناصر اساسی تأسیسات ارتباطات، از تکنولوژی‌های پیشرفته برخوردار شدند. این کابل‌ها که در فضای باز یا هوا نصب می‌شوند، یک پل مهم برای انتقال اطلاعات تلفنی و داده‌ها، در سراسر فضا، فراهم می‌آورند. انواع کابل تلفن هوایی، از ساده‌ترین نوع تا رشته‌های مدرن مهاردار، جزئی از تلاش بی‌پایان بشر برای اتصال بهتر و ارتقاء فرآیندهای ارتباطی در جامعه هستند و نه‌تنها داده‌های صوتی، بلکه قادرند داده‌های تصویری و ویدئویی را نیز منتقل نمایند. در این مسیر از پیشرفت تکنولوژی، این نوع کابل، نقشی بی‌پایان ایفا کرده و ادامه مسیری پر از نوآوری و پیشرفت را به‌تصویر می‌کشد. برای این‌که بدانید کابل تلفن هوایی چیست و چه انواعی دارد، با این مطلب از برقچی، همراه باشید.

فهرست مقاله:

کابل تلفن هوایی چیست؟

کابل هوایی تلفن یا کابل تلفن هوایی، نوعی کابل ارتباطی است که در هوا یا فضای باز نصب می‌شود. این کابل‌ها معمولا برای انتقال اطلاعات تلفنی، اطلاعات اینترنتی و تلویزیون‌های کابلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل‌های تلفن هوایی، اغلب از فلزات مقاومی مانند آلومینیوم یا فولاد ساخته شده و به‌دلیل ارتفاع از زمین، امکان انتقال اطلاعات با سرعت و کیفیت بالایی را فراهم می‌آورند. این کابل‌ها روی برج‌ها یا ستون‌ها نصب می‌شوند تا مانعی بر سر راه آن‌ها وجود نداشته باشد. کابل تلفن هوایی به‌علت دارا بودن قابلیت انتقال اطلاعات در فواصل طولانی و عدم تداخل با عوامل زمینی، به‌عنوان بهترین گزینه در مناطق دورافتاده یا با مشکلات جغرافیایی خاص، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد کابل تلفن هوایی

کابل تلفن هوایی یک نوع کابل ارتباطی است که برای انتقال اطلاعات صوتی و داده‌های تلفنی بین تجهیزات ارتباطی مانند تلفن‌ها و تجهیزات شبکه به‌کار می‌رود. این کابل‌ها به‌صورت هوایی یا در فضای باز نصب می‌شوند و روی ستون‌ها یا برج‌ها قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین ویژگی‌ها و کاربردهای کابل‌ تلفن هوایی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • اتصال تلفن‌های مختلف به شبکه تلفن عمومی یا سیستم‌های خصوصی.
  • در سیستم‌های ارتباطات شهری، به‌منظور ارتباطات تلفنی در مناطق شهری و حومه شهرها.
  • به‌منظور اتصال خطوط DSL به مشترکین.
  • استفاده در مناطقی که دسترسی به شبکه زیرساخت‌ کابلی دشوار است.
  • استفاده در محیط‌هایی با حساسیت حفاظت از تداخلات الکترومغناطیسی به‌عنوان یک راه حل ضدنویز.
  • استفاده در محیط‌هایی با نویزهای صوتی.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کابل تلفن


انواع کابل تلفن هوایی

کابل‌های تلفن هوایی یا کابل‌های هوایی ارتباطات، در خارج از ساختمان‌ها و روی پایه‌ها یا تیرهای برق مناطق مختلف قرار می‌گیرند و براساس نوع استفاده و ویژگی‌های فنی کابل، به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

انواع کابل تلفن هوایی
انواع کابل تلفن هوایی

کابل تلفن هوایی دوزوج

کابل هوایی دوزوج یا Twisted Pair Aerial Telephone Cable، نوعی کابل ارتباطات است که به‌منظور انتقال اطلاعات تلفنی در فضای باز یا هوا به‌کار می‌رود. این کابل‌ تلفن از زوج‌های تابیده تشکیل شده است که هر زوج از دو رشته مسی، با هم پیچ خورده‌اند. این پیچ خوردن، به‌منظور کاهش تداخلات الکترومغناطیسی و افزایش کیفیت ارتباطات انجام می‌شود. کابل‌های هوایی دوزوج، معمولا به‌صورت هوایی، روی ستون‌ها یا برج‌ها نصب می‌شوند. این ویژگی باعث می‌شود تا کابل هوایی دوزوج به یک گزینه مناسب برای استفاده در مناطق دورافتاده با خصوصیات زمینی نامناسب، تبدیل شود.

از کابل‌های دوزوج برای انتقال صوت تلفنی و انتقال داده‌های متنی، تصویر و ویدئو استفاده می‌شود. این کابل‌ها به‌علت پیچ خوردگی رشته‎‌ها و نصب به‌صورت هوایی، هم‌چنین دارا بودن عایق PVC، مقاومت مناسبی در برابر شرایط جوی مختلف مانند باد، باران و یخ‌بندان دارند. علاوه بر این، به‌دلیل انعطاف‌پذیری بیش‌تر نسبت به سایر کابل‌های هوایی در داخل ساختمان‌ها، برای زنگ تصویری و صوتی آپارتمان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولاً از کابل‌های هوایی دوزوج در مناطق روستایی و شهری با تقاضای ارتباط کمتر و پهنای باند محدود، استفاده می‌شوند.

کابل تلفن هوایی دوزوج
کابل تلفن هوایی دوزوج

کابل تلفن هوایی مهاردار

عموماً کابل تلفن هوایی مهاردار، از رشته‌های مسی، برای انتقال اطلاعات درون کابل استفاده می‌کند. مس به‌دلیل هدایت بالای جریان الکتریکی به‌عنوان جزء اصلی این کابل‌ها محسوب می‌شود. لایه حمایتی خارجی این کابل، برای محافظت بیش‌تر از کابل در برابر شرایط جوی و عوامل محیطی است. این کابل‌ها مقاومت بالایی در برابر باد، باران، یخ‌بندان و سایر عوامل آب و هوایی دارند. به‌دلیل ویژگی‌های خاص حفاظتی، از کابل هوایی مهاردار در خارج از ساختمان‌ها و مناطق روستایی با شرایط جغرافیایی خاص که نیاز به ارتباطات تلفنی با مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی دارند، استفاده می‌شود.

کابل تلفن هوایی دومهاردار

این نوع کابل تلفن هوایی، دارای یک رشته سیم از آلیاژ فولاد و دو رشته سیم مسی است و معمولا در صنعت مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این این کابل‌ها از یک روکش پلاستیک پی‌ وی‌ سی برای عایق‌بندی کل کابل برخوردارند. جنس هادی این کابل از مس آنیل و در برخی دیگر از جنس روکش پلی‌اتیل، با قطر 0.5 تا 0.9 میلی‌متر است. قطر سیم مفتول کابل نیز بین 0.7 تا 2 میلی‌متر می‌باشد. از کابل تلفن هوایی دومهاردار یا دوبل مهاردار، به‌منظور استفاده در صنعت مخابرات، مطابق با استانداردهای مخابرات کشوری ساخته می‌شود و معمولا بر روی تیر در جعبه‌ تقسیم دیواری یا برای ارتباط با پست‌های تلفن استفاده می‌شود.

کابل تلفن هوایی دومهاردار
کابل تلفن هوایی دومهاردار

کابل ضد نویز

نوعی خاصی از کابل‌های ارتباطات، کابل تلفن هوایی ضدنویز است که به‌منظور بهبود کیفیت ارتباطات تلفنی (EMI) و جلوگیری از تداخلات ارتباطی با داده‌های انتقالی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل‌ها دارای لایه‌های محافظتی اضافی یا شیلد مسی یا فولادی هستند. این لایه‌ها به‌ اطراف رشته‌های داخلی کابل اضافه می‌شوند تا از نفوذ نویزهای الکترومغناطیس جلوگیری کنند. از کابل ضدنویز هوایی، برای انتقال اطلاعات تلفنی و داده‌های حساس به تداخل الکترومغناطیسی، در محیط‌هایی که نیاز به حفاظت از این‌گونه اطلاعات وجود دارد مانند محیط‌های صنعتی یا اداری استفاده می‌شود. با بهبود ایمنی از تداخلات الکترونیکی، به‌دلیل ویژگی ضدتداخل و اطمینان از امنیت داده‌ها، این کابل‌ها مطمئن‌ترین انتخاب برای اطلاعات حساس در محیط‌هایی با تجهیزات الکترونیکی فراوان محسوب می‌شوند.


بیشتر بخوانید: تفاوت سرور رک و سرور تیغه‌ای | 4 مورد از مزایای آن‌ها


سخن پایانی

در این مقاله از برقچی علاوه بر آشنایی با کابل تلفن هوایی و انواع آن، به ذکر کاربردهای این محصول پرداختیم. کابل تلفن هوایی، نمایان‌گر یک پل ارتباطی در دنیای مدرن ارتباطات است. انواع مختلفی از کابل‌های تلفن هوایی با ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود، ارتباطات تلفنی را بهبود بخشیده‌اند. این کابل‌ها با سهولت نصب، امکانات ارتقاءپذیری و پایداری، هم‌چنان در خدمت تسهیل ارتباطات جامعه و توسعه فنآوری، ایفای نقش می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها