انواع سایز کابل برق

انواع سایز کابل برق + جدول سایز کابل برق

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای بشر، بهره‌گیری از انرژی برق است که از گذشته تاکنون نقش مهمی در زندگی ما ایفا می‌کند. استفاده از این انرژی مستلزم بکارگیری ابزارها و واسطه‌هایی است که بتوانند در کنار انتقال ایمن جریان برق، امکان بهره‌گیری از آن را نیز به خوبی فراهم آورند. یکی از این ابزارهای کاربردی کابل‌های برق هستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با انواع سایز کابل برق بیشتر آشنا کنیم.

فهرست:

کابل برق چیست؟

کابل برق در واقع مجموعه‌ای از رشته سیم‌های مختلف در کنار چند هادی است که با استفاده از یک عایق محافظت می‌شوند. وظیفه اصلی کابل انتقال جریان الکتریکی و تامین انرژی دستگاه‌های برقی است. هادی به کار رفته در کابل‌های مختلف می‌توانند از جنس مس یا آلومینیوم باشند که نوع دوم از قابلیت انعطاف‌پذیری بالاتری برخوردار هستند.

انواع کابل برق براساس عملکرد

به‌طور کلی، کابل‌ها از لحاظ عملکرد و کارآیی که از خود نشان می‌دهند انواع متنوعی دارند، که هر یک از آنها نیز خود به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند. برای مثال، کابل‌های برق را  می‌توان براساس سطح ولتاژ به سه نوع فشار قوی، فشار متوسط و فشار ضعیف طبقه‌بندی کرد. برخی دیگر از آنها هم از لحاظ عملکرد شامل کابل‌های خودنگهدار (هوایی)، زمینی و ساختمانی می‌شوند.

آشنایی با انواع سایز کابل برق

آشنایی با انواع سایز کابل برق
آشنایی با انواع سایز کابل برق

بیش‌تر بخوانید: انواع کابل برق و کاربرد آنها


همانطور که کابل‌های برق از نظر عملکرد، جنس عایق، نوع هادی، سطح مقطع و معیارهای دیگر با یکدیگر متفاوت‌اند، از لحاظ سایز بندی نیز در دسته‌های مختلفی جای می‌گیرند. معمولا همه کابل‌ها سطح تحمل مشخصی برای عبور جریان برق دارند. یعنی میزان جریان و باری که حمل می‌کنند باید متناسب با سایز و ویژگی‌های آنها تعیین شود. بنابراین کاربرد و محل مورد استفاده در سایز بندی کابل‌ها تأثیر بسزایی دارد. در بخش زیر به معرفی انواع سایز در کابل‌های مختلف می‌پردازیم تا شما بتوانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید:

کابل NM-B:

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، سایز این کابل با استفاده از حروف مشخص شده است. حرف N به کار رفته در کابل نشانگر عایق غیرفلزی و حرف B نمایانگر میزان گرمایی است، که کابل توان تحمل آن را دارد و در این نمونه، این میزان به 194 درجه فارنهایت می‌رسد. چنین کابلی مناسب استفاده در منازل است و قدرت تحمل دمای محیط خارجی را ندارد.

کابل برق 2*14:

در واقع این کابل از دو رشته هادی ساخته شده و دارای سطح مقطع 14 میلی‌متری است و جهت نصب کلید و پریز برق در انواع لامپ‌ها کاربرد دارد.

کابل افشان 2*1.5:

این نوع کابل که یکی از پراستفاده‌ترین انواع سایز کابل برق به شمار می‌رود، از دو رشته هادی با رنگ‌های متفاوت شامل 30 عدد رشته سیم مسی ساخته شده، که جهت استفاده در کانال‌ها و لوله‌های ساختمان کاربرد دارد. بهتر است بدانید که، حداکثر جریان عبوری در این کابل به 19 آمپر می‌رسد.

کابل برق 2*10:

دو رشته هادی به کار رفته در این کابل از جنس مس آنیل شده بوده و بیشترین میزان جریان برقی که می‌تواند از خود عبور دهد شامل 30 آمپر است.

کابل برق 3*12:

حداکثر جریان عبوری در این کابل 20 آمپر بوده و اغلب در دستگاه‌هایی نظیر ماشین لباس‌شویی، ماشین ظرفشویی و بخاری برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل برق مدار روشنایی:

معمولا برای مدار روشنایی ساختمان‌ها از کابل‌های 3*2.5 و 4*6 افشان بهره گرفته می‌شود، که توان حمل جریان 1 تا 1.5 آمپر را داشته باشند. البته برای تامین روشنایی معابر و سیستم‌های نورپردازی نیز می‌توان از نوع خودنگه‌دار استفاده کرد.

اهمیت سایز بندی کابل برق

اهمیت سایز بندی کابل برق
اهمیت سایز بندی کابل برق

مطمئنا انتخاب یک کابل مناسب بدون دانستن ویژگی‌ها و نوع کاربرد آن امکان‌پذیر نخواهد بود. چراکه به کارگیری نادرست یک کابل برای مصارفی که توان پشتیبانی از آنها را ندارد. این مسئله تا حدی خطرناک بوده و ممکن است منجر به مشکلاتی نظیر آتش‌سوزی، افت ولتاژ، افت فشار جریان برق و مواردی از این دست شود. به همین جهت است که نباید از کابل‌های دارای سطوح مقطعی بالا برای مصارف خانگی استفاده کرد. توجه به انواع سایز بندی کابل برق اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.


بیش‌تر بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل


نحوه سایز بندی کابل برق

منظور از سایز بندی کابل، همان اعداد و ارقامی است که ویژگی‌ها و کاربرد کابل را نشان می‌دهند. به عبارت دیگر، اندازه و سایز یک کابل بسته به سطح مقطع، نول و تعداد هادی‌های آن تعیین می‌شود. برای اطلاع از سایز کابل مورد نظر باید تا حدودی با نحوه مطالعه سایز آن آشنا باشید.

مثلا باید بدانید عددی که همواره در سمت چپ قرار دارد مربوط به تعداد رشته‌های هادی بوده و عدد پس از آن سطح مقطع کابل را ارائه می‌دهد. اگر عدد دیگری نیز بر روی کابل درج شده است نشانگر رشته نول به کار رفته در آن خواهد بود. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

مثال: سایز بندی کابل 2*3 شامل 2 رشته هادی است که از سطح مقطع 3 میلی‌متری برخوردار هستند. کابل نیمه افشان 3*240+120 نیز از 3 رشته هادی تشکیل شده که فازهای آن دارای سطح مقطع 240 بوده و نول آن با سطح مقطع 120 ارائه شده‌ است.

جدول سایز کابل برق

یکی از روش‌های سایز بندی انواع کابل رتبه‌بندی آن بر حسب آمپر است. انجام این کار نه تنها امنیت استفاده از کابل‌ها را بالاتر می‌برد، بلکه می‌تواند عمر مفید کابل‌کشی ساختمان را نیز افزایش دهد. ما در بخش زیر دو جدول رتبه‌بندی کابل را ارائه کردیم، که جدول اول به کابل‌های توکار (در دیوار) و جدول دوم به سایز بندی کابل‌های روکار (استفاده در تأسیسات برقی) اختصاص دارد.

جدول شماره یک:

اندازه کابل سایز بندی بر حسب آمپر
1 میلی‌متر 8
1.5 میلی متر 10
2.5 میلی‌متر 13.5
4.0 میلی‌متر 17.5
6.0 میلی‌متر 23.5
10.0 میلی‌متر 32

جدول شماره دو:

اندازه کابل سایز بندی بر حسب آمپر
1 میلی‌متر 15.5
1.5 میلی متر 20
2.5 میلی‌متر 27
4.0 میلی‌متر 37
6.0 میلی‌متر 47
10.0 میلی‌متر 65

بیش‌تر بخوانید: اینترنت استارلینک در ایران، هر آنچه که باید بدانید!


جمع‎ بندی

در این مقاله از برقچی با مباحثی نظیر انواع سایز کابل برق، اهمیت سایز بندی کابل‌ها و نحوه رتبه‌بندی هر یک به خوبی آشنا شدید. البته سایزهای دیگری نیز برای کابل‌های برق در نظر گرفته شده که با توجه به شرایط مورد استفاده و وضعیت جریان برق ممکن است با سایرین متفاوت باشند.

با این‌حال، بهتر است بدانید که انتخاب یک کابل مناسب برای مصارف مختلف نیازمند مشورت با افراد متخصص و حرفه‌ای است زیرا که یک اشتباه کوچک نیز می‌تواند برای جان و مال شما خطرآفرین باشد. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما عزیزان متشکریم. امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه هر چه بهتر این مطالب یاری کنید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها