راهنمای خرید داکت و ترانکینگ

راهنمای خرید داکت و ترانکینگ

در شبکه‌های کامپیوتری ارتباطات بین تجهیزات از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا اگر این ارتباطات به درستی برقرار شود پایداری شبکه افزایش خواهد یافت و شاهد قطعی یا نویز در شبکه نخواهیم بود. در شبکه‌های سیمی برای محافظت کابل‌های شبکه یا سیم‌های تلفن از داکت و ترانکینگ و متعلقات استفاده می‌شود.

خرید یک داکت یا ترانک مناسب می‌تواند عمر شبکه را افزایش داده و هزینه تعمیر و نگهداری شبکه را به شدت کاهش دهد. در ادامه این پست با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی را درباره خرید بهترین داکت و تراتکینگ‌های بازار به شما بدهیم.

فهرست:

داکت چیست؟

داکت چیست
داکت چیست

داکت یک محفظه پلاستیکی می‌باشد که از آن برای عبور کابل‌های برق، تلفن یا شبکه استفاده می‌شود. عبور سیم‌ها از داخل داکت علاوه بر زیبایی محیطی باعث می‌شود تا آسیب‌پذیری آنها در مقابل ضربه، نور یا رطوبت کاهش یابد.


بیشتر بخوانید: داکت چیست و چه کاربردی دارد؟


تفاوت داکت و ترانکینگ با یکدیگر

داکت و ترانکینگ شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند. معمولا داکت از جنس پلاستیک معمولی می‌باشد و اندازه‌های آن محدود است. به همین دلیل از آن در کاربردهایی که تعداد کابل عبوری زیاد نیست، استفاده می‌شود. در مقابل ترانک یا ترانکینگ حجم بیشتری از کابل‌ها را در درون خود جای می‌دهد و دارای جنس بدنه با کیفیت‌تری نسبت به داکت می‌باشد.

ترانکینگ‌ها ماژولار هستند و به راحتی امکان نصب پریز یا کلید بر روی آنها وجود دارد. همچنین می‌توان کابل‌ها را در داخل آنها دسته بندی و مدیریت کابل‌ها را ساده کرد.

معمولا داکت‌ها دارای رنگ سفید هستند بنابراین استفاده از آنها در دیوارهای رنگی زیاد جالب نیست. این در حالی است که ترانکینگ دارای تنوع رنگ بیشتری است و می‌توان همزمان کابل شبکه و برق را از داخل آنها عبور داد.

مهمترین تفاوت داکت و ترانک را می‌توان در:

 • اندازه و ظرفیت عبور کابل‌ها
 • امکان نصب پریز شبکه، تلفن و برق بر روی ترانک
 • مقاومت فیزیکی و جنس آنها
 • قیمت ارزان‌تر داکت

داکت یا ترانکینگ را براساس شرایط محیطی و انتظاری که از محفظه عبور کابل داریم، انتخاب می‌کنیم.

اهمیت داکت و ترانکینگ در شبکه مدیریت کابل

 1. بکارگیری داکت یا ترانکینگ باعث نظم در کابل‌ها می‌شود و مدیریت سیم‌ها در زمانی که قصد تغییرات درشبکه یا سیستم برق‌کشی را داریم آسانتر می‌شود.
 2. جلوی بروز نویز و تداخل در کابل‌های شبکه گرفته می‌شود.
 3. از آسیب دیدن یا قطع کابل‌ها بر اثر تماس‌های فیزیکی جلوگیری می‌شود.
 4. باعث زیبایی محیط و دیده نشدن کابل‌ها می‌شوند.
 5. می‌توان از کابل‌ها به عنوان عایقی برای محافظت کابل‌ها از نور، رطوبت، گرماو.. استفاده کرد.
 6. امکان ایجاد تغییر در سیستم کابل کشی و جابه‌جایی داکت و ترانکینگ

حتما بخوانید: کیستون چیست و چه کاربرد هایی دارد؟


انواع داکت

داکت‌ها دارای 5 مدل اصلی هستند:

 • داکت ساده:

فقط محفظه‌ای برای عبور سیم می‌باشد.

 • داکت شیاردار:

این داکت‌ها دارای شیار هستند و درب روی آنها بصورت کامل قفل می‌شود بطوریکه امکان بازشدن آنها بسادگی توسط افراد غیرمرتبط وجود ندارد.

 • داکت پارتیشن دار:

قسمت داخلی این داکت‌ها دارای 2 یا 3 قسمت می‌باشد و می‌توان به راحتی از هر قسمت برای عبور یک دسته سیم استفاده کرد.

 • داکت قرنیزی:

این داکت را می‌توان به عنوان قرنیز بر روی دیوار مورد استفاده قرار داد و همزمان امکان عبور کابل از داخل آن نیز وجود دارد.

 • داکت کف خواب:

این نوع از داکت‌ها بصورت لوله‌ای هستند و در کف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع ترانکینگ‌

انواع ترانک
انواع ترانک
 • ترانکینگ دیواری:

این نوع از ترانک‌ها بر روی دیوار نصب می‌شوند و می‌توان بر روی آنها انواع پریز یا کلید نصب کرد.

 • تراکینگ زمینی یا دفنی:

این نوع از ترانک‌ها در کف ساختمان قرار می‌گیرند و برای عبور کابل‌های فشار قوی با حجم زیادی از کابل‌های شبکه مناسب هستند.

 • ترانک ستونی:

از این نوع ترانک می‌توان بر روی دیوار استفاده کرد. این نوع ترانکینگ برای کاربرهایی که در آنها به دنبال کاهش طول کابل‌ها می‌باشیم مناسب هستند.

معیارهای خرید داکت و ترانکینگ

معیارهای خرید داکت و ترانکینگ
معیارهای خرید داکت و ترانکینگ

در هنگام خرید داکت و ترانک باید با توجه به نیازمان به انخاب محصول بپردازیم. توجه به معیارهای زیر می‌تواند به ما در انتخاب درست کمک کند.


حتما بخوانید: راهنمای خرید ترانکینگ و متعلقات


 

 • محل نصب داکت یا ترانکینگ(دیواری، زمینی یا ستونی)
 • انتخاب سایز (توجه به حجم کابل یا سیم‌هایی که از داخل داکت می‌خواهد عبور کند9.
 • تهیه ملزومات داکت (داکت‌ها ممکن از گوشه دیوارها عبور کنند. تهیه زوایای داخلی، مسدود کننده، قطع اتصال و.. می‌تواند در نصب زیبا و این داکت یا ترانک موثر باشند)
 • توجه به قیمت و کیفیت (قیمت معیار مهمی در انتخاب داکت می‌باشد. البته در کنار قیمت توجه به کیفیت نیز ضروری است. مخصوصا اگر بصورت پیوسته کابل‌کشی خود را تغییر می‌دهید سعی کنید از داکت‌هایی استفاده کنید که منعطف باشند و به سادگی دچار آسیب و شکستگی نشوند.

برندهای مطرح داکت و ترانکینگ در بازار

برندهای مطرح داکت و ترانکینگ در بازار
برندهای مطرح داکت و ترانکینگ در بازار

در بازار شاهد هستیم که برندهای مطرحی به تولید و عرضه انواع داکت و ترانکینگ می‌پردازند. در ادامه به بررسی برخی از این برندها می‌پردازیم:

 • داکت دانوب

راهنمای خرید داکت دانوب
راهنمای خرید داکت دانوب

برند دانوب به تولید انواع داکت و ترانکینگ با کیفیت می‌پردازد. این شرکت با استفاده از بهترین تکنولولوژی و ماشین‌آلات روز به دنبال عرضه محصولات با کیفیت و مورد نیاز کاربران می‌باشد.

راهنمای خرید انواع داکت دانوب

 1. راهنمای خرید داکت ساده دانوب:
  داکت ساده دانوب نسبت به سایر مدل‌های مشابه بزرگتر می‌باشد بنابراین امکان اینکه را دارد که حجم بیشتری از کابل‌ها را از خود عبور دهد . بدنه پهن این داکت امکان پارتیشن‌بندی داخل آن و دسته‌بندی کابل را فراهم می‌آورد. پارتیشن داخل آن را می‌توان بصورت جداگانه تهیه کرد.
 2. راهنمای خرید داکت کف خواب دانوب:
  این داکت دارای دو رنگ سفید و طوسی است که در شاخه‌های 2 متری بفروش می‌رسد. این داکت یک کانال پلاستیکی به شکل نیم‌دایره‌ای می‌باشد که برای محافظت از سیم و کابل‌ها، در کف زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داکت دارای دو نوع ساده و پشت چسبدار است که نوع چسبدار آن قابلیت اتصال به زمین را به راحتی دارد.
 3. راهنمای خرید داکت پشت چسبدار دانوب:
  این داکت با طول 2 متر و رنگ سفید عرضه می‌شود. در قسمت پشت این داکت، برچسبی وجود دارد که با برداشتن آن، امکان نصب و چسبیدن آن به دیوار وجود دارد. نصب سریع این داکت باعث شده تا استفاده از آن به سادکی امکان‌پذیر باشد.
 • داکت و ترانکینگ البرز

داکت و ترانکینگ البرز
داکت و ترانکینگ البرز

شرکت‌های ایرانی در سالیان اخیر توانسته‌اند با استفاده از فناوری‌های نو و مواد اولیه مناسب به تولید تجهیزات شبکه بپردازند. داکت و ترانکینگ البرز با کیفیت مطلوبی که دارد نیاز کشور به این محصول را برطرف کرده است.

راهنمای خرید انواع داکت و تراکینگ البرز

 1. تراکینگ البرز 50*105:این ترانک از جنس پی‌وی‌سی است و در شاخه‌های 2 متری عرضه می‌شود و امکان نصب پریز برق و شبکه بر روی آن وجود دارد.
 2. پارتیشن تراکینگ البرز: پارتیشن ابزاری است که در داخل ترانک قرار می‌گیرد و ترانک را به قسمت‌های مجزا تقسیم می‌کند. پارتیشن کمک می‌کند تا کابل‌ها بر روی یکدیگر تاثیر نگذارند و میزان نویز شبکه به حداقل برسد.
 3. متعلقات ترانک البرز: یک ترانک دارای متعلقات مختلفی است که به نصب ساده‌تر آن در محیط کمک می‌کند. از جمله این متعلقات می‌توان به زاویه تخت، زاویه داخلی، انواع کادر ماژول، درب نرم، مسدود کننده، زاویه خارجی و سه راهی اشاره کرد.
راهنمای خرید داکت سوپیتا
راهنمای خرید داکت سوپیتا

سوپیتا ابتدا در زمینه صنعت ساختمان‌ساز فعال بود و سپس وارد حوزه تجهیزات شبکه گردید و در مدت زمان کمی توانست حضور قدرتمندی را در بازار داشته باشد.


حتما بخوانید: کاربرد ترانکینگ و مزایای استفاده از آن


راهنمای خرید انواع داکت سوپیتا

 1.  راهنمای خرید داکت سوپیتا ساده طوسی: این داکت با رنگ طوسی و در اندازه‌های مختلف عرضه می‌شود. جنس آن از پی‌وی‌سی می‌باشد و از استحکام بالایی برخوردار است بنابراین می‌توان از آن با خیالی آسوده استفاده کرد.
 2. راهنمای خرید داکت ساده و چسبدار سوپیتا: این داکت از جنس ABS است و دارای رنگ سفید می‌باشد. تنوع زیاد سایز این داکت باعث شده تا بتوان آن را در کاربردهای مختلفی به کار گرفت.
 3. راهنمای خریدداکت سوپیتا شیاردار طوسی: این داکت از محصولات پرکاربرد است که دارای مصارف صنعتی و کارگاهی است. این نوع داکت را بیشتر برای عبورکابل‌های تابلوهای برق فشار ضعیف یا قوی استفاده می‌کنند. این داکت دارای ابعاد مختلفی است که می‌توان برحسب فضا و حجم کابل‌ها از انواع مدل‌های آن استفاده کرد.
 4. راهنمای خرید داکت سوپیتا مدل کمانی: این داکت با رویه کمانی شکلی که دارد می‌تواند به راحتی کابل‌ها را در خود جا داده و آنها را از دید عموم پنهان کند. شکل کمانی شکل این داکت باعث می‌شود تا زیبایی خاصی به محیط بدهد. این محصول دارای عرض 40 و عمق 15 میلی‌متر می‌باشد.
داکت و ترانکینگ لگراند
داکت و ترانکینگ لگراند

برند مشهور فرانسوی لگراند یکی از بهترین تولیدکنندگان تجهیزات زیرساختی شبکه می‌باشد که در حوزه تولید داکت و ترانک نیز فعال است.

راهنمای خرید انواع داکت و ترانکینگ لگراند

‌ترانکینگ لگراند در سایزهای مختلفی عرضه می‌شود. سایز 80*50، سایز 150*50 و سایز 105*50 سایزهای مختلف این ترانک می‌باشند که ب طول 2 متر عرضه می‌شوند. نکته مهم در ترانکینگ لگراند این است که درب آنها از نوع نرم است. درب‌های نرم به نسبت درب‌های سخت آسانتر باز می‌شوند و به راحتی دچار شکستگی و از دست دادن حالت نمی‌شوند. ترانک لگراند دارای انواع متعلقات است از جمله انواع کادر ماژول، زاویه تخت، سه‌راهی، مسدود کننده، زاویه خارجی، زاویه داخلی و پارتیشن که می‌توان از آنها بر حسب نیاز استفاده کرد.

خدمات نصب داکت و ترانک

یکی از مشکلاتی که مشتریان بعد از خرید خرید داکت یا ترانکینگ دارند نصب آن می‌باشد. فروشگاه برقچی در کنار فروش تجهیزات شبکه و زیرساخت آن، خدمات نصب و پشتیبانی خوبی نیز به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید بعد از خرید داکت مورد نیاز خود از فروشگاه برقچی، با خیالی آسوده نصب آن را هم به متخصصین و نصاب‌های حرفه‌ای ما بسپارید.


حتما بخوانید: تفاوت داکت و ترانک ( ترانکینگ ) در چه چیزی است؟


جمع بندی راهنمای خرید داکت و ترانک

در پایان باید توجه کنیم که خرید داکت یا تارکینگ می‌تواند بر روی کیفیت شبکه، زیرساخت آن یا سیستم برق‌کشی یک ساختمان تاثیر بگذارد. استفاده از تجهیزات استاندارد می‌تواند خاطر ما را از بروز هر گونه مشکلی راحت کند. ما در راهنمای خرید داکت و ترانکینگ سعی کردیم انواع مختلف برندهای مطرح داکت و ترانک رو بصورت کامل تشریح کنیم و شما را در خرید این سیستم مدیریت کابل کمک کرده باشیم. با تشکر / تیم تولید محتوا برقچی

4.3/5 - (11 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها