کدام مودم تجربه بهتری از اینترنت به ما می دهد؟ مودم فیبر نوری یا VDSL؟

کدام مودم تجربه بهتری از اینترنت به ما می دهد؟ مودم فیبر نوری یا VDSL؟

کدام مودم تجربه بهتری از اینترنت به ما می دهد؟ مودم فیبر نوری یا VDSL؟ این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از کاربران مطرح می‌شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تمامی افراد به دنبال اینترنتی پایدار با سرعت بالا هستند. در نتیجه بین خرید مودم فیبر نوری و مودم VDSL تردید دارند. البته بهتر است ذکر شود که کاربر باید قبل از خرید مودم از مخابرات منطقه استعلام بگیرد. که آیا منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کند توسط فیبر نوری و VDSL پشتیبانی می‌شود یا خیر. در مجموع اینترنت فیبر نوری و اینترنت VDSL سرعت و پهنای باند بالایی را در اختیار شما قرار می‌دهند و نسبت به دیگر انواع اینترنت، از محبوبیت بالاتری برخوردارند. به همین دلیل در ادامه به بررسی و مقایسه مودم فیبر نوری و VDSL می‌پردازیم.

فهرست:

اینترنت فیبر نوری چیست؟

در این بخش از مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی نسبت به اینترنت فیبر نوری در اختیار کاربران قرار دهیم. اینترنت فیبر نوری یک اتصال داده‌ای می‌باشد که از جنس پرتوهای نوری است. نحوه انتقال آن از طریق یک کابل با قطر بسیار نازک انجام می‌شود. نکته بسیار مهم این است کابلی که اینترنت فیبر نوری از طریق آن منتقل می‌شود از جنس شیشه می‌باشد. در ادامه بهتر است ذکر شود که سرعت انتقال پرتوهای نوری در کابل فیبر نوری حدود 20 برابر سریع‌تر از کابل‌های معمولی است. با بررسی این بخش به راحتی می‌توان به این استنباط رسید که از لحاظ سرعت و پایداری، اینترنت فیبر نوری در سطح بالاتری نسبت به اینترنت VDSL قرار دارد.

اینترنت فیبر نوری چیست؟
اینترنت فیبر نوری چیست؟

مودم فیبر نوری چیست؟

مودم فیبر نوری یکی از تجهیزات شبکه بسیار مهم محسوب می‌شود که برای دسترسی به اینترنت فیبر نوری باید از آن استفاده کنید. این روزها سوالات زیادی مبنی بر این که مودم فیبر نوری چیست مطرح می‌شود. از سوی دیگر برخی از کاربران همچنان نمی‌دانند کدام نوع مودم را خریداری کنند، مودم فیبر نوری یا VDSL؟ در ادامه باید ذکر شود که هر کاربر برای دسترسی به اینترنت فیبر نوری باید مودم فیبر نوری داشته باشد. در واقع مودم فیبر نوری جز تجهیزات اصلی محسوب می‌شود. البته همانطور که در قسمت بالا ذکر شد قبل از خرید مودم فیبر نوری کاربر باید از مخابرات منطقه استعلام بگیرد. اگر به دنبال یک تعریف کوتاه از مودم فیبر نوری هستید بهتر است بدانید که این نوع مودم بعد از متصل شدن به مخابرات، جریان موجود در پچ کورد فیبر نوری را به سیگنال صفر و یک تبدیل می‌کند. در این صورت کاربر به راحتی می‌تواند از طریق کابل شبکه یا به صورت وایرلس به اینترنت پرسرعت و پایدار فیبر نوری متصل شود.


حتما بخوانید: مودم فیبر نوری چیست؟ هر آنچه که باید بدانید!


مودم فیبر نوری چیست؟
مودم فیبر نوری چیست؟

اینترنت VDSL چیست؟

لازم به ذکر است بدانید اینترنت VDSL یک اینترنت ما بین اینترنت ADSL و اینترنت فیبر نوری است که سرعت دانلود و آپلود بالایی را فراهم می‌کند. در ادامه بهتر است این نکته ذکر شود که اینترنت VDSL یکی دیگر از فناوری‌هایی است که بر بستر DSL توسعه داده شده و تا به امروز طرفداران زیادی پیدا کرده است. اینترنت VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line می‌باشد که این عبارت به معنی خط اشتراک دیجیتال با نرخ بسیار بالا است.

اینترنت VDSL چیست؟
اینترنت VDSL چیست؟

 

 

اینترنت VDSL دارای سرعت کمتری نسبت به اینترنت فیبر نوری می‌باشد. اما سرعت دانلود و آپلود آن، ۴ برابر بیش‌تر از اینترنت ADSL است. برای مثال بهتر است بدانید که سرعت دانلود در اینترنت VDSL حدوداً 52 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود در آن ۱۶ مگابایت بر ثانیه است. البته باید به این نکته هم اشاره شود که سرویس اینترنت VDSL این پتانسیل را هم دارد که سرعت آپلود حدود به ۶۰ مگابیت بر ثانیه را نیز در اختیار کاربران قرار دهد. البته همانطور که می‌دانید به دست آوردن این سرعت به آیتم‌های مختلفی همچون نوع مودم، نوع سرویس و فاصله تا سوئیچ های VDSL شرکتی که خدمات اینترنت را به کاربران ارائه می‌دهد، بستگی دارد.


بیشتر بخوانید: مودم VDSL چیست؟ تفاوت آن با مودم ADSL


مقایسه اینترنت و مودم فیبر نوری با VDSL از لحاظ سرعت و پایداری:

در این بخش از مقاله قصد داریم به مقایسه اینترنت و مودم فیبر نوری با VDSL از لحاظ سرعت و پایداری بپردازیم. چراکه سرعت و پایداری در اینترنت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در ادامه این دو مبحث به طور کامل مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا هر کاربر با مطالعه آن بتواند با دید باز و آگاهی کامل یک خرید هوشمندانه را تجربه کند.

مقایسه سرعت اینترنت فیبر نوری و اینترنت VDSL

سرعت یکی از موارد اصلی است که هر کاربر در هنگام انتخاب اینترنت به آن توجه می‌کند. در واقع این مسئله در اولویت قرار دارد. سرعت اینترنت به ساختار کابل کشی و مودم بستگی دارد. کابل کشی اینترنت FTTH با استفاده از کابل‌های فیبر نوری اتفاق می‌افتد. در واقع از مخابرات تا کافو از فیبر نوری استفاده می‌شود و حتی در داخل خانه هم باید از کابل فیبر نوری استفاده گردد. این مسئله در اینترنت VDSL متفاوت است. زیرا کابل کشی تا کافو با کابل فیبر نوری انجام می‌شود اما از کافو‌ها تا داخل خانه از کابل مسی استفاده می‌گردد. که همین مسئله بر روی سرعت اینترنت تاثیر گذار می‌گذارد. بر اساس تست سرعت که در وب‌سایت مختلف مانند Speedtest گرفته شده است می‌توان از سرعت واقعی اینترنت فیبر نوری و اینترنت VDSL مطلع شد.

اینترنت فیبر نوری که تنها توسط مخابرات ارائه می‌شود دارای سرعتی حدود به 8 مگابیت الی 300 مگابیت است. البته در حالت عادی 150 مگابیت را به کاربران ارائه داده می‌شود. اما میزان سرعت اینترنت وی دی اس ال 30 الی 100 مگابیت بر ثانیه می‌باشد. که در اکثر مناطق 70 مگابیت سرعت در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در نتیجه با توجه به این مطلب می‌توان به این استنباط رسید که در امر سرعت، اینترنت فیبر نوری بهتر از اینترنت VDSL است.

مقایسه سرعت اینترنت فیبر نوری و اینترنت VDSL
مقایسه سرعت اینترنت فیبر نوری و اینترنت VDSL

مقایسه اینترنت فیبر نوری و اینترنت VDSL از لحاظ پایداری

دومین مبحث که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، پایداری اینترنت می‌باشد. اینترنت VDSL دارای پینگ پایین تری نسبت به اینترنت ADSL است. اما نباید از این اینترنت انتظار پینگ تک رقمی داشته باشید. در واقع پینگ اینترنت VDSL در بهترین حالت بین 30 الی 50 میلی ثانیه است. البته در برخی از مواقع پینگ 100 میلی ثانیه هم در اینترنت VDSL دیده شده است. اینترنت فیبر نوری دارای پینگ بهتری نسبت به اینترنت VDSL می‌باشد. در واقع اینترنت FTTH دارای پینگ بین 10 الی 20 میلی ثانیه است. البته در بسیاری از مواقع پینگ تک رقمی هم در اینترنت فیبر نوری دیده می شود که بسیار عالی است.

با مطالعه این بخش از مقاله کدام مودم تجربه بهتری از اینترنت به ما می دهد؟ مودم فیبر نوری یا VDSL؟ می‌توان به این نتیجه رسید که اینترنت فیبر نوری از لحاظ سرعت و پایداری از اینترنت فیبر نوری بهتر است و دقیقا همین مسئله باعث شده تا اکثر افراد به دنبال خرید مودم فیبر نوری باشند. در نهایت بهتر است به یکی از بهترین وب‌سایت‌های موجود در کشور اشاره شود که در حوزه واردات انواع مودم از جمله مودم فیبر نوری فعالیت می‌کند. فروشگاه برقچی شرایط را به گونه‌ای برای کاربران فراهم کرده است تا مودم فیبر نوری یا مودم VDSL بدون واسطه به دست مشتری برسد. در نتیجه با مراجعه به وبسایت می‌توانید مودم مورد نظر خود را زیر قیمت بازار خریداری کند.


بیش‌تر بخوانید: راهنمای خرید مودم فیبر نوری هواوی


نتیجه گیری:

در این مقاله از مجله برقچی به یکی از پرتکرارترین سوالات شما یعنی کدام مودم تجربه بهتری از اینترنت به ما می دهد؟ مودم فیبر نوری یا VDSL؟ پرداختیم و اطلاعات دقیقی در مورد اینترنت فیبر نوری و اینترنت VDSL در اختیار شما قرار دادیم. از سوی دیگر مقایسه اینترنت و مودم فیبر نوری با VDSL از لحاظ سرعت و پایداری به صورت کامل انجام شد. در نتیجه مطمئنا هر کاربر با مطالعه این مقاله می‌تواند با دید باز و آگاهی کامل برای خرید مودم مورد نظر خود اقدام کند.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها