آشنایی با کیستون شبکه لگراند

آشنایی با کیستون شبکه لگراند

برای آشنایی با کیستون شبکه لگراند پیشنهاد می‌کنیم با این مقاله از مجله برقچی همراه باشید. اگر با تجهیزات شبکه و به ویژه تجهیزات پسیو شبکه آشنا باشید می‌دانید که شرکت فرانسوی لگراند legrand متخصص جهانی در زمینه تجهیزات برق و زیرساخت ساختمان ها با سابقه ای 100 ساله است. محصولات لگراند نسبت به سایر رقبا دارای فروش گسترده تر و کیفیت بالاتر است. بنابراین برند فرانسوی لگراند یک شرکت مطرح در زمینه تولید اتصالات شبکه از جمله کیستون شبکه، پچ پنل شبکه لگراند، باکس رومیزی و کابل شبکه لگراند، کلید و پریز لگراند، ترانکینگ و متعلقات است. برای آشنایی با انواع کیستون شبکه لگراند و مزیت هرکدام با ما همراه باشید.

فهرست:

انواع کیستون لگراند:

ماژول های انواع کیستون لگراند دارای صفحه مستطیل شکل به عرض 14.5 میلی متر در ارتفاع 16.0 میلی متر هستند و با زبانه های انعطاف پذیر در جای خود ثابت می شوند. این اجازه می دهد تا آنها را در یک صفحه نصب با سوراخ های مستطیلی به اندازه متناسب، که پورت نامیده می شوند، متصل شوند. تمام کیستون ها صرف نظر از نوع جک آن‌ها قابل تعویض هستند. این انعطاف پذیری زیادی را در چیدمان و نصب انواع مختلف جک های الکتریکی در یک صفحه یا پنلبدون نیاز به ساخت سفارشی فراهم می کند.

ماژول کیستون یک بسته استاندارد شده و snap-in ( نصب راحت) برای نصب انواع جک های الکتریکی ولتاژ پایین یا کانکتورهای نوری در یک صفحه دیواری کیستون، پنل، باکس شبکه و به منظرو نصب روی سطح یا یک پچ پنل است.

همچنین با توجه به جک (نوع رابط) انواع کیستون شبکه لگراند را می‌توان به موراد زیر تقسیم کرد.

 • کیستون شبکه لگراند جک RJ45 مناسب برای پچ پنل 24 پورت و 48 پورت
 • کیستون شبکه لگراند یا پریز شبکه ماژول دار
 • کیستون HDMI لگراند
 • کیستون USB لگراند
 • انواع کانکتورهای RCA (صوتی/ تصویری)
 • کانکتور F (تلویزیون آنتن/کابل/ماهواره)
 • کانکتورهای فیبر نوری

انواع کیستون شبکه لگراند بر اساس محل قرارگیری:

1. کیستون پچ پنل:

پنل های مختلف مورد استفاده در رک ها که یک کیستون در انتهای یک کابل قرار گرفته و یک سوکت را برای اتصال ایجاد کرده است. همینطور انواعی از این کیستون ها وجود دارند، که به صورت چند تایی در کنار هم و چسبیده به هم عمل می کنند. این نوع از کیستون را میتوان یکی از مهمترین و شناخته شده ترین انواع آن دانست.

2. کیستون برای اتصال کف ترانکینگ:

عبور کابل های شبکه از کف، باعث شده است تا کیستون هایی که از تراکینگ استفاده می کنند و برای پیوند کابل‌ها در کف و در سیستم کابل کشی ترانکینگ مورد استفاده قرار می گیرند، اهمیت ویژه ای پیدا کنند.


بیشتر بخوانید: کیستون چیست و چه کاربرد هایی دارد؟


کیستون شبکه یا پریز شبکه لگراند؟

کیستون در واقع یک رابط بین پریز شبکه و کابل شبکه و در نهایت رایانه است. کیستون معمولا به طور مجزا با توجه به نوع آن (CAT6 یا CAT5) انتخاب می شود و در داخل پریز شبکه نصب می‌شود. لازم به ذکر است که برخی از کیستون‌ها از قبل پریز و باکس دارند. ویژگی مهمی که پریزهای شرکت لگراند دارند، قابلیت قفل شدن و نصب شدن بر روی هر تراکینگی است. یعنی برای نصب نیاز به هیچ گونه ابزاری ندارد همچنین بر روی آن‌ها فیس پلیت تعبیه شده و هنگام نصب نیاز به فیس پلیت دیگری نخواهد بود. همچنین دارای شاتر (محافظ پورت) می‌باشند که برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار است و زمانی که کیستون با دستگاه دیگری اتصال ندارد جلوی محفظه ورودی کیستون شبکه را می‌گیرد.

کیستون پریز شبکه لگراند CAT6 SFTP:

پریز‌های شبکه لگراند در دو نوع یک ماژول و دو ماژول عرضه می‌شوند. یعنی 2 عدد کیستون لگراند یک ماژول باریک در ترانکینگ، معادل یک خانه را اشغال می‌کند. در حالیکه 1عدد کیستون لگراند دو ماژول پهن در ترانکینگ، معادل یک خانه را اشغال می‌کند.

کیستون پریز شبکه لگراند  Cat6 SFTP
کیستون پریز شبکه لگراند  Cat6 SFTP

کیستون شبکه لگراند CAT6 SFTP یک ماژول باریک و کیستون شبکه لگراند CAT6 SFTP دو ماژول پهن از این دسته هستند. این نوع کیستون بر روی هر نوع ترانکینگی نصب می شوند و مخصوص کابل‌های نوع FTP و SFTP هستند. کابل های SFTP دارای شیلد و فویلی از جنس آلومینیوم می‌باشند و قابلیت تخلیه الکتریسیته ساکن و حذف نویز را دارند، که با این نوع نیز سازگاری دارد. از دیگر ویژگی های این محصول می توان به شاتر برای جلوگیری از نفود گرد و غبار، محفظه شفاف جهت شماره گذاری برای شناسایی درست پورت ها و نودهای شبکه، ترانکینگ به اندازه 2 ماژول و مکانیزم Toolless (عدم نیاز به ابزار هنگام نصب) اشاره نمود.


بیشتر بخوانید: آشنایی با کیستون شبکه SFTP و ویژگی‌های آن


کیستون شبکه لگراند CAT6 UTP:

کیستون شبکه لگراند CAT6 UTP دو ماژول پهن و کیستون شبکه لگراند CAT6 UTP یک ماژول باریک نیز از نوع بدون محافظ بوده و مناسب کابل CAT6 و بدون شیلد هستند. این نوع قابلیت‌های مدل قبلی را داشته با این تفاوت که برای شبکه‌های شلوغ مناسب نیست.

سایر ویژگی‌ها:

 • قابل نصب بر روی همه ساپورت‌های(چنگک) لگراند
 • قابل نصب بر روی ترانک و دیوار
 • هماهنگ با سیستم LCS³ لگراند
 • مطابق با استاندارد ISO/IEC 11801 Ed. 3.0، EN 50173-1 و TIA/EIA 568C
 • قابل نصب بدون آچار

کیستون شبکه لگراند CAT6a SFTP:

کیستون شبکه لگراند CAT6A SFTP دو ماژول پهن و کیستون شبکه لگراند CAT6A SFTP یک ماژول باریک از نوع کیستون‌های CAT6a و با محافظ هستند که مناسب کابل شبکه CAT6 و به ویژه نوع شیلددار آن می‌باشند. این نوع کیستون نیز ویژگی‌های دو مورد بالا را دار می‌باشند.

کیستون شبکه لگراند CAT6a UTP:

کیستون شبکه لگراند CAT6A UTP یک ماژول باریک و کیستون شبکه لگراند CAT6A UTP دو ماژول پهن از نوع UTP و بدون محافظ هستند و در شبکه‌هایی با کابل‌ UTP مناسب برای استفاه هستند. این نوع کیستون نیز ویژگی‌های دیگر پریزهای شبکه لگراند را داشته و از  قابلیت قفل شدن و نصب شدن بر روی هر تراکینگی بهره برده است. و داری شاتر و فیس پلیت نیز هستند.

کیستون پچ پنل لگراند STP:

کیستون پچ پنل لگراند STP
کیستون پچ پنل لگراند STP

 

کیستون پچ پنل لگراند CAT6A STP LCS3 و کیستون پچ پنل لگراند CAT6 STP LCS3 هر دو از نوع شیلد دار و مناسب برای نصب بر روی پچ پنل شبکه و به ویژه پچ پنل لگراند 24 پورت CAT6A SFTP و پچ پنل لگراند 24 پورت CAT6 SFTP به ترتیب هستند. این دو کیستون مناسب برای استفاده در شبکه‌های شلوغ برای جلوگیری از نویز و تداخل هستند.


بیشتر بخوانید: آشنایی با پچ پنل لگراند


کیستون پچ پنل لگراند UTP:

کیستون پچ پنل لگراند UTP
کیستون پچ پنل لگراند UTP

کیستون پچ پنل لگراند CAT6 UTP LCS3 از نوع CAT6 و مناسب برای استفاده در پچ پنل های بدون محافظ به ویژه در پچ پنل لگراند 24 پورت CAT6 UTP می‌باشند. این نوع پچ پنل با قابلیت بالا برای ارسال داده برای استفاده در بیش‌تر شبکه‌ها مفید هستند.

کیستون HDMI لگراند:

 کیستون HDMI لگراند
کیستون HDMI لگراند

کیستون HDMI لگراند مناسب برای استفاده های صوتی و تصویری با کیبفیت بسیار بالا هستند. این نوع کیستون های با پورت HDMI قابل نصب بر روی دیوار، کادرهای ترانکینگ، میزهای کنفرانس، مینی ستون‌های مجازی می‌باشند. این مکانیزم ها در دو نوع دو ماژول و یک ماژول تولید و عرضه می گردند. از این محصول می‌توان در انوع پاپ آپ باکس رومیزی، مینی ستون های مجازی، کادر و حلقه های موزائیک و آرتئور لگراند ، و سایر محصولاتی که قابلیت پشتیبانی از استاندارد 45X45 میلی متر را دارا هستند، قابل استفاده می باشد.پورت های HDMI لگراند در دو رنگ نقره ای و سفید تولید و عرضه می گردند.این محصول با یک سیم 20 سانتی متری عرضه شده و ساخت لگراند فرانسه می باشد.

این کیستون هیچ تأثیری بر سیگنال ندارد و بنابراین از تمام ویژگی های HDMI با سرعت بالا، از جمله ویدیوی سه بعدی، ویدیوی 4K و صدای فشرده چند کاناله با کیفیت بالا پشتیبانی می‌کند.

طرز استفاده از کیستون لگراند:

معمولا برای کیستون ها جدول رنگی وجود دارد و نصاب شبکه می‌تواند به کمک آن‌ها اتصالات کیستون را به درستی انجام دهد. جدول رنگی مربوط به هر کیستون شامل دو ردیف رنگ است که هر کدام از رنگ ها بیانگر کلاس A و کلاس B می باشد. برای نصب درست کیستون در بیشتر مواقع یه یک آچار نیاز است. آچار پانچ کاربرد زیادی در اتصالات شبکه مانند اتصال کابل شبکه به پچ پنل شبکه دارد. البته بعضی از کیستونهای پانچی نبوده و نیازی به نصب ندارند. برای نصب باید دقت کنید که در قسمت داخلی کیستون هیچ گونه گرد و غباری وجود نداشته باشد.

قیمت کیستون لگراند:

هر یک از انواع کیستون شبکه لگراند با توجه به نوع آن، تعداد و نوع ماژول و دسته بندی به صورت عددی در بازه قیمتی 40 الی 200 هزار تومان قرار دارد.

جمع‌بندی:

با مقاله آشنایی با کیستون شبکه لگراند با انواع کیستون شبکه لگراند و مزیت هرکدام آشنا شدید. هم‌چنین تفاوت بین کیستون های لگراند را بر اساس جک و محصل نصب آن را آموختید. در ادامه با انواع کیستون از جمله کیستون لگراند CAT6 SFTP، کیستون لگراند CAT6 UTP، کیستون لگراند CAT6a SFTP، کیستون لگراند CAT6a UTP، کیستون پچ پنل لگراند STP، کیستون پچ پنل لگراند UTP و کیستون HDMI لگراند آشنا شدید. از همراهی شما نهایت سپاس را داریم.

همچنین شما می‌توانید با مرکز مشاوره و راهنمایی تیم برقچی با شماره 35000020-021 در تماس باشید تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.
5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها