بهترین کابل تلفن برای اینترنت

بهترین کابل تلفن برای اینترنت

کابل‌های تلفن محدود به برقراری ارتباط تلفنی نیستند. این کابل‌ها در برخی مواقع به‌عنوان کابل مودم، اینترنت و انتقال داده مورداستفاده قرار می‌گیرند. انتخاب بهترین کابل تلفن برای اینترنت برای راه‌اندازی شبکه اینترنت ADSL2 یا VDSL خانگی به عوامل متعددی بستگی دارد. مهم‌ترین عامل در انتخاب کابل‌های تلفن، عدم اختلال در ارتباط است. اختلالات سیگنال معمولاً به دلیل وجود نویز رخ می‌دهند که تا حدی خردی کابل ضد نویز مخابراتی این مشکل را رفع می‌کند. البته شما باید موارد دیگری را مدنظر داشته باشید و ما قصد داریم در ادامه این مطلب از وب‌سایت برقچی، آن‌ها را شرح دهیم. همراه ما باشید.

فهرست مقاله:

بهترین کابل برای اینترنت

کابل یا سیم تلفن تنها برای انتقال صدای گوشی تلفن کاربرد ندارد. اگر در دوره اینترنت Dial –Up یکی از کاربران اینترنت بودید، احتمالاً می‌دانید که کابل تلفن مخابراتی به‌عنوان بهترین کابل برای اینترنت شناخته می‌شدند. راه‌اندازی شبکه اینترنت مدرن امروزی فقط با کمک کابل شبکه یا کابل اترنت امکان‌پذیر نیست و کابل تلفن برای جابه‌جایی سیگنال نیز نقش موثری دارد. اساس کار کابل شبکه از کابل‌های تلفنی اولیه الهام گرفته است. درگذشته اتصال اینترنت Dial-up از طریق کابل تلفن انجام می‌شد. این کابل‌ها با مالتی پلکس تقسیم فرکانس، راه‌اندازی شبکه را امکان‌پذیر می‌نمودند. در این روش داده‌های منتقل‌شده از طریق خطوط با فرکانس متفاوتی نسبت به ترافیک صوتی اجرا می‌شد. امروزه نیز از کابل تلفن که معمولاً مجهز به کانکتور RJ11 هستند برای انتقال این سیگنال به مودم ADSL استفاده می‌شود. بنابراین خرید کابل تلفن برای اینترنت با توجه به نیازمندیهای شبکه شما تایین می‌شود.


بیشتر بخوانید: انواع کابل شبکه و تفاوت آنها


عوامل مهم انتخاب بهترین کابل تلفن برای اینترنت

انتخاب بهترین کابل تلفن برای اینترنت
انتخاب بهترین کابل تلفن برای اینترنت

برای انتقال داده‌ها، سیگنال‌های مخابراتی و برقراری ارتباط آن‌هم در شبکه‌ای بدون نویز و تداخل به بهترین کابل تلفن نیاز داریم. انواع کابل‌ مخابرات با ساختار ویژه و منظم، میزان دریافت نویز را کاهش می‌دهند و انتقال دیتا را در بستری با سطح کیفی بالاتر فراهم می‌سازند.

نوع کابل

انواع کابل
انواع کابل

 

انواع کابل مخابراتی به دو دسته کلی کابل زمینی، هوایی تقسیم می‌شوند. در مورد شرایط نصب نیز انواع کابل ژله فیلد خاکی و شیلددار مناسب هستند.

  • کابل تلفن زمینی با روکش PVC و طوسی‌رنگ هستند. این نوع کابل‌ها  انعطاف‌پذیری بیشتری دارند
  • کابل تلفن هوایی از استحکام و دوام بالایی برخوردار هستند و با عایق پلی‌اتیلن مناسب فضای بیرونی هستند.
  • کابل تلفن هوایی مهار دار از زره فولادی با مقاومت بیش‌تر در خطوط هوایی مخابرات کاربرد دارند.
  • کابل‌های ژله فیلد خاکی برای کابل‌کشی کانال‌ها با روکش پلی‌اتیلن و عایق بین هادی و کابل وجود دارند.
  • کابل مخابرات شیلد دار/ کابل تلفن ضد نویز با محافظت زوج سیم‌ها معمولاً در کابل‌کشی آیفون‌های صوتی و تصویری کاربرد دارند.

کیفیت برند در انتخاب بهترین کابل تلفن برای اینترنت

بهترین برند کابل تلفن برای اینترنت
بهترین برند کابل تلفن برای اینترنت

در انتخاب کابل تلفن باید به اعتبار و کیفیت برند توجه نمایید. بهترین برند با توجه به کیفیت کالا و متریال محصولات تولیدی، قیمت‌های رقابتی، تضمین تولیدات و تنوع در آن‌ها محبوبیت پیدا می‌کند. البته با توجه به اینکه بیشتر برندها محصولات شناخته شده خود را دارند، بهتر است با برندهای اصلی آشنا شوید.

محیط نصب

کابل‌های تلفن به سه شکل نصب می‌شوند. بهترین کابل تلفن برای اینترنت تنها محدود به کابل تلفن خانگی نیست. کابل‌های مخابراتی یا زیرزمین مدفون می‌شوند، یا روی زمین نصب می‌شوند. کابل‌هایی که نیز در دکل‌ها مشاهده می‌نمایید کابل هوایی هستند و درر ارتفاع نصب می‌شوند. گاهی اوقات کابل‌هایی که زیرزمین نصب می‌شوند برای تحمل شرایطی مانند رطوبت و جنس خاک با عایق‌ها و روش‌های محافظتی تولید می‌شوند.

متراژ

طول کابل مخابراتی به محل و نوع استفاده آن بستگی دارد. کابل‌های مخابراتی ممکن است به‌صورت کوتاه و محدود در داخل ساختمان‌ها باشند. کابل‌های طولانی‌تر در کشورها و قاره‌ها به‌منظور ارتباط بین نقاط دورتر به کار بروند و باید از مقاومت و رسانایی بهتری برخوردار باشند. به طور کلی کابل‌های با متراژ بالاتر باید مقاومت و طول عمر بالاتری نیز داشته باشند.

تجهیزات شبکه

به‌منظور انتخاب بهترین کابل تلفن برای اینترنت نیز باید به پارامترهای خاصی توجه کنید. کابل تلفن با کانکتور RJ-11 معمولاً برای خطوط تلفن خانگی و اتصالات دیجیتال مشترکین DSL استفاده می‌شود. کابل‌های شبکه اینترنت با کانکتور  RJ-45 برای اتصال رایانه‌ها و دستگاه‌های شبکه مانند هاب‌ها، سوئیچ‌ها و زوترها استفاده می‌شوند.

سرعت انتقال داده

برای انتقال با سرعت‌بالا، کابل اترنت برای انتقال در مسافت‌های طولانی مناسب‌تر است. البته شبکه کابل‌های تلفن امروزی نیز  می‌توانند با سرعت 10 مگابیت در ثانیه کار کنند. البته 10 مگابیت در ثانیه در مقابل سرعت‌های گیگابیتی شبکه LAN ناچیز به نظر می‌رسد.

استاندارد کابل

استاندارد کابل‌ها با متریال به کار رفته در سیم‌ها و عایق مشخص می‌شود. تقریباً جنس تمام کابل‌ها از هادی و مسی است که در اصطلاح CCC نامیده می‌شوند. البته کابل‌های آلومینیومی جایگزین با روکش مس نیز با استاندارد CCA وجود دارند. البته کابل‌های مسی تلفن، نسبت به کابل‌های آلومینیومی، کیفیت بالاتری و در نتیجه قیمت بالاتری دارند.

کابل‌های مخابراتی با استاندارد تعداد زوج سیم‌ها نیز مشخص می‌شوند. با توجه به کاربرد، کابل‌های مخابراتی با تعداد 2 زوج تا 200 زوج در رنگ‌های متغیر ساخته می‌شوند. البته نمونه‌های 2 زوج، 4 زوج، 6 زوج، 10 زوج و 15 زوج از پرکاربردترین و بهترین کابل تلفن در حال حاضر به شمار می‌روند.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کابل تلفن


بهترین برندهای کابل تلفن برای اینترنت

برای خرید بهترین کابل تلفن باید بهترین برندهای بازار را بشناسیم. در نتیجۀ نیاز روزافزون به سیم و کابل مخابراتی برای ارتباطی، انتقال داده و استفاده در شبکه، برندهای متعددی برای تولید این محصولات وجود دارند.

برندهای کابل تلفن برای اینترنت
برندهای کابل تلفن برای اینترنت

خراسان افشارنژاد

شرکت خراسان افشار نژاد یکی از نام‌های آشنا در صنعت کابل و سیم است. کلیه کابل‌های تلفن تولیدی شرکت سیم و کابل خراسان در حال حاضر از نوع 06 و شیلد و فویل دار هستند. این نوع کابل‌ها مطابق با استاندارد TCI، VDE 0815 و IEC 60189 تولید می‌شوند و دامنه حرارتی آن‌ها در حالت خم شو بین 5- درجه تا 50+ درجه و در حالت نصب ثابت بین 30- تا 70+ هست.

البرز

کابل‌های البرز نیز کیفیت مناسبی دارند. به‌طورکلی می‌توان کابل‌های مخابراتی البرز را به دودسته کابل‌های مسی و نوری تقسیم کرد. این کابل‌ها به روش‌های هوایی و زمینی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

پرتو الکتریک نور

گروه پرتو الکتریک نور یکی از برندهای جوان اما خوش‌سابقه است. این مجموع کابل‌های مس 2زوج، 4زوج، 6 زوج و 10 زوج تولید می‌کنند. همچنین کابل‌های آلومینیومی مشابه نیز در خط تولیدشان قرار دارد.

کرمان

کابل تلفن کرمان نیز در دو نوع هادی مس و هم هادی آلومینیوم تولید می‌شود. کابل تلفن کرمان با استفاده از یک نوار پلاستیکی پلی‌استر و شیلد و فویل از سیگنال‌ها و جریان عبور از این کابل در برابر پارازیت و نویز محافظت می‌گردد.

کسری

کابل تلفن کسری نیز در انواع کابل آلومینیوم، کابل از نوع سیم افشان، کابل افشان و کابل خشک وجود دارند. این کابل‌ها در دو نوع هوایی و زمینی تولید می‌شوند. کابل هوایی اغلب طوسی‌رنگ بوده و با انعطاف‌پذیری بیشتر، تنها در داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

مغان

شرکت مغان یکی از تولیدکنندگان معتبر با سابقه همکاری داخلی و خارجی است. در خط تولید شرکت کابل و سیم مغان انواع سیم جامپر (Jumper Wire (Y) و Jumper Wire (YV)) و  کابل‌های تلفن با استانداردها متفاوت جای دارند.

  • Telephone Cables A2Y (ST) 2Y
  • Telephone Cables JYY
  • Telephone Cables JY-(ST) Y
  • Interphone Cables

بیشتر بخوانید: پیدا کردن آدرس IP پرینتر با 5 روش!


خرید بهترین کابل تلفن برای اینترنت

در نهایت برای انتخاب بهترین کابل تلفن برای اینترنت باید به سه نکته اصلی توجه کنید. اول باید کاربرد مورد نظر را بررسی نمایید. آیا شما برای خانه، شرکت، یا سازمان‌های بزرگ به کابل تلفن احتیاج دارید؟ دومین نکته کیفیت کابل است که رابطه مستقیمی با برند دارد. کابل با کیفیت هم دوام بالایی دارد هم به‌راحتی سیگنال‌ها و صداها را باکیفیت عالی انتقال می‌دهد. در انتها نیز باید با توجه کاربرد و کیفیت باید بودجه خود را تعیین نمایید. آیا کابل هادی مسی برای پروژه‌های آینده‌نگر احتیاج دارید یا با کابل آلومینیوم نیز می‌توانید به هدف خود نزدیک شوید؟ از همراهی شما در این محتوا از مجله برقچی سپاس‌گذاریم.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها