آشنایی با انواع روکش کابل شبکه (PVC، LSZH و ….)

آشنایی با انواع روکش کابل شبکه

کابل شبکه یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های هر شبکه کامپیوتری است. این کابل وظیفه انتقال اطلاعات بین دستگاه‌های مختلف شبکه را بر عهده دارد. بنابراین انتخاب کابل شبکه مناسب، اهمیت زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب کابل شبکه، روکش آن است. روکش کابل شبکه، وظیفه محافظت از کابل در برابر عوامل محیطی و آسیب‌های فیزیکی را بر عهده دارد. لازم به ذکر است بدانید کابل‌ها با سه نوع روکش (PVC، LSZH و PE) تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند. این روکش‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در این محتوا با آن‌ها آشنا خواهید شد. در واقع ما در این و محتوا تصمیم داریم شما را با کاربرد روکش کابل شبکه آشنا کنیم و به مقایسه انواع کابل شبکه بپردازیم. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این محتوا ما را در وب سایت برقچی همراهی کنید.

فهرست:

کاربرد روکش کابل شبکه

در ابتدای مقاله نسبت به روکش کابل شبکه آشنایی نسبی پیدا کردید. در مجموع روکش کابل شبکه باعث می‌شود کابل در برابر دو عامل مقاوم شود؛ اولین عامل مقاوم شدن کابل در مقابل شرایط محیطی مانند رطوبت، دما، نور خورشید و ضربه است. در واقع روکش کابل شبکه از نفوذ رطوبت به داخل کابل جلوگیری می‌کند که به‌این‌صورت می‌تواند از خوردگی هادی‌های کابل جلوگیری کند. همچنین، وجود آن از گرم شدن بیش از حد کابل در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا جریان الکتریکی جلوگیری می‌کند.

عامل دوم مربوط به آسیب‌های فیزیکی مانند بریدگی، پارگی و کشیدگی است؛ به عنوان مثال، روکش کابل شبکه از بریدگی هادی‌های کابل در اثر نصب یا استفاده نادرست از کابل محافظت می‌نماید.

انواع روکش کابل شبکه

روکش کابل شبکه از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. در این مقاله، به بررسی سه نوع رایج روکش کابل شبکه اشاره خواهیم کرد و در عین حال که هر یک را بررسی می‌کنیم، مزایا و معایب آن‌ها را هم توضیح خواهیم داد.


بیشتر بخوانید: تفاوت کابل تلفن زمینی و هوایی


روکش کابل شبکه PVC

اولین روکشی که تصمیم داریم شما را با آن آشنا کنیم، روکش کابل شبکه PVC است. روکش کابل شبکه PVC رایج‌ترین نوع روکش کابل شبکه است. این روکش از پلی‌وینیل کلرید ساخته شده است و مزایای زیادی دارد. اگر بخواهیم به برخی از مزایای این روکش کابل شبکه اشاره کنیم، بهتر است مواردی همچون قیمت مناسب، وزن کم و انعطاف‌پذیری بالا را به شما معرفی نماییم. البته این روکش در کنار تمام مزایایی که دارد؛ از معایبی هم برخوردار است که باید قبل از خرید کابل شبکه از این معایب مطلع شوید. اولین عیب این کابل مقاومت پایین آن در برابر آتش است.  

در ادامه بهتر است ذکر کنیم که روکش PVC در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت کمی دارد و در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به مرور زمان آسیب می‌بیند. در مجموع روکش کابل شبکه PVC، انتخاب مناسبی برای کابل‌هایی است که در محیط‌هایی با خطر آتش‌سوزی کم قرار دارند و در معرض نور خورشید نیستند. این روکش به دلیل مزایا و ویژگی‌هایی که دارد گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه و کاربردی برای کابل‌های شبکه محسوب می‌شود.

روکش کابل شبکه LSZH

روکش کابل شبکه LSZH مخفف Low Smoke Zero Halogen است. این روکش از مواد بدون هالوژن ساخته شده است و برای استفاده در محیط‌هایی با خطر آتش‌سوزی بالا، مانند ساختمان‌های عمومی، بیمارستان‌ها و کارخانه‌ها مناسب است. همچنین این کابل برای استفاده در محیط‌هایی که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند مانند فضای باز، مناسب است. این روکش مزایای زیادی دارد، برای مثال مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی خود یک مزیت منحصر به فرد تلقی می‌شود. از سوی دیگر روکش LSZH در هنگام آتش‌سوزی، دود و گاز سمی کمتری نسبت به روکش‌های PVC تولید می‌کند. این امر خطرات ناشی از آتش‌سوزی را کاهش می‌دهد.

این کابل با اینکه مزایای زیادی دارد دارای ۳ عیب هم است که این سه مورد (قیمت بالاتر، وزن بیشتر و انعطاف‌پذیری کمتر نسبت به روکش PVC) هستند. در نهایت باید ذکر کنم که روکش کابل شبکه LSZH انتخاب مناسبی برای کابل‌هایی است که در محیط‌هایی با خطر آتش‌سوزی بالا هستند و در معرض نور خورشید قرار دارند. این روکش به دلیل مقاومت بالا در برابر آتش و اشعه ماوراء بنفش، گزینه‌ای ایمن و کاربردی برای کابل‌های شبکه به شمار می‌رود.

روکش کابل شبکه LSZH
روکش کابل شبکه LSZH

روکش کابل شبکه PE

در این بخش از مقاله بررسی انواع روکش کابل شبکه تصمیم داریم به سراغ روکش کابل شبکه PE برویم. شایان ذکر است بدانید PE مخفف پلی‌اتیلن است، یعنی کابل هایی که روکش آن‌ها از پلی اتیلن ساخته شود را کابل شبکه با روکش PE نام گذاری می کنند.

مزایای روکش کابل شبکه PE 

دانستن مزایای روکش PE می‌تواند به شما کمک کند تا با دید باز و آگاهی کامل برای خرید این نوع کابل شبکه اقدام کنید. توجه داشته باشید این کابل شبکه دارای ۳ مزیت بارز و برجسته است که در ادامه با آن‌ها به صورت کامل آشنا خواهید شد.

  • مقاومت بالا در برابر آتش: روکش PE در برابر آتش مقاومت بسیار بالایی دارد و در صورت وقوع آتش‌سوزی، دود و گاز سمی تولید نمی‌کند.
  • مقاومت بالا در برابر اشعه ماوراء بنفش:  روکش PE در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت بالایی دارد و در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آسیب نمی‌بیند.
  • مقاومت بالا در برابر خوردگی:  روکش PE در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد و در محیط‌های مرطوب و خورنده، آسیب نمی‌بیند.
  • عمر طولانی:  این نوع روکش، عمر طولانی‌تری نسبت به روکش‌های PVC و LSZH دارد.
  • وزن کم:  روکش PE وزن کمی دارد که باعث سهولت در حمل و نقل و نصب کابل می‌شود.
  • انعطاف‌پذیری بالا: روکش PE انعطاف‌پذیری بالایی دارد که باعث می‌شود کابل در برابر خم شدن و پیچ خوردن مقاوم است.
مزایای روکش کابل شبکه PE
مزایای روکش کابل شبکه PE

تفاوت روکش کابل شبکه LSZH و PVC

روکش کابل شبکه LSZH و PVC دو نوع رایج روکش کابل شبکه هستند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند، اما تفاوت‌هایی هم بین آن‌ها وجود دارد. برای مثال روکش LSZH و PVC از نظر مقاومت در برابر آتش، اشعه ماوراء بنفش و تولید دود و گاز سمی در هنگام آتش‌سوزی، تفاوت‌های اساسی دارند. روکش LSZH مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش دارد و در صورت وقوع آتش‌سوزی، دود و گاز سمی تولید نمی‌کند. این امر باعث می‌شود که روکش LSZH گزینه‌ای ایمن‌تر برای استفاده در محیط‌هایی با خطر آتش‌سوزی بالا است.

روکش PVC مقاومت کمتری در برابر آتش دارد و در صورت وقوع آتش‌سوزی، به سرعت ذوب می‌شود و دود و گاز سمی تولید می‌کند. این امر باعث می‌شود که روکش PVC گزینه‌ای ایمن‌تر و‌ایده عال برای استفاده در محیط‌هایی با خطر آتش‌سوزی پایین به شمار می‌رود. از نظر مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، روکش LSZH و PVC هر دو مقاومت بالایی دارند. این امر باعث می‌شود که هر دو نوع روکش برای استفاده در محیط‌هایی که در معرض نور خورشید قرار دارند، مناسب باشند.


بیشتر بخوانید: استاندارد رنگ سیم برق در ایران و سایر کشورها


روکش LSZH نسبت به روکش PVC قیمت بالاتری دارد. این مورد به دلیل استفاده از مواد با کیفیت‌تر در ساخت روکش LSZH است. از نظر وزن، روکش LSZH نسبت به روکش PVC وزن بیشتری دارد. این امر به دلیل استفاده از مواد با چگالی بالاتر در ساخت روکش LSZH است. از سوی دیگر  روکش PVC نسبت به روکش LSZH انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. دلیل این ویژگی را می‌توان استفاده از مواد نرم‌تر در ساخت روکش PVC در نظر گرفت. از نظر مقاومت در برابر خوردگی، روکش LSZH نسبت به روکش PVC مقاومت بالاتری دارد که به دلیل استفاده از مواد مقاوم‌تر در برابر خوردگی در ساخت روکش LSZH است.

تفاوت روکش کابل شبکه LSZH و PVC
تفاوت روکش کابل شبکه LSZH و PVC

کابل شبکه برندهای معروف چه نوع روکشی دارند؟

برند‌های معروف، معمولاً از انواع روکش‌های کابل شبکه استفاده می‌کنند. برای مثال لگراند، نگزنس، آشنایدر، دیلینک و غیره از انواع روکش‌های PVC LSZH و PE استفاده می‌کنند.


بیشتر بخوانید: 5 عامل مهم در انتخاب نوع سیم و کابل


مقایسه انواع روکش کابل، کدام برای من مناسب است؟

در این بخش از محتوا تصمیم بر این است تا به مقایسه انواع روکش کابل شبکه بپردازیم. در قسمت زیر یک جدول قرار داده‌ایم که در آن تمام پارامتر‌های روکش کابل‌ها با یک دیگر مقایسه شده‌اند. در نتیجه بر اساس پارامتر‌های موجود در جدول می‌توانید برای انتخاب روکش کابل شبکه مناسب اقدام کنید.

ویژگی روکش PVC روکش LSZH روکش PE
نام Polyvinyl Chloride Low Smoke Zero Halogen Polyethylene
مقاومت در برابر آتش کم بالا بالا
مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش کم بالا بالا
تولید دود و گاز سمی در هنگام آتش‌سوزی زیاد کم کم
قیمت پایین‌تر بالاتر بالاتر
وزن کمتر بیشتر بیشتر
انعطاف‌پذیری بیشتر کمتر بیشتر
مقاومت در برابر خوردگی کم بالا بالا
مواد سازنده پلی‌وینیل کلرید مواد بدون هالوژن پلی‌اتیلن

نتیجه گیری

در این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد انواع روکش کابل شبکه در اختیار شما قرار دادیم. در نتیجه می‌توان گفت که روکش کابل شبکه، یکی از عوامل مهم در انتخاب کابل شبکه است و همین روکش‌ها را می‌توان به عنوان انواع روکش کابل برق شناسایی کرد زیرا در تولید کابل برق هم از این روکش‌ها استفاده می‌شود. انتخاب نوع روکش مناسب، به عوامل مختلفی بستگی دارد. با توجه به عوامل ذکر شده، می‌توانید نوع روکش مناسب کابل شبکه خود را انتخاب کنید. در نهایت‌ امیدواریم محتویات موجود در این مقاله توانسته باشد به تمام سوالات شما در مورد انواع کابل شبکه از نظر روکش پاسخ دهد.

سوالات متداول

تفاوت روکش کابل شبکه LSZH و PVC در چیست؟

روکش کابل شبکه LSZH و PVC دو نوع روکش کابل شبکه هستند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند و در مواردی همچون سازنده، قیمت، وزن، انعطاف‌پذیری و غیره با یکدیگر تفاوت دارند.

انواع روکش کابل شبکه کدام است؟

انواع روکش کابل شبکه (روکش PVC، روکش LSZH و روکش PE) هستند.

3/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها