مودم VDSL چیست و چه تفاوتی با مودم ADSL دارد؟

تفاوت VDSL با ADSL

در این مقاله قصد داریم در رابطه با یکی از فناوری های روز دنیا به نام VDSL و تفاوت آن با ADSL مطالبی را به کاربران عزیز ارائه کنیم.(به خصوص تفاوت مودم VDSL با مودم ADSL) تکنولوژی VDSL به عنوان نوع جدید از روش‌های اشتراک گذاری خطوط دیجیتال شناخته شده است و از مزایا و کارایی بالاتری نسبت به ADSL برخوردار می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این فناوری پیشرفته با ما همراه باشید.


برای مطالعه‌ی بیشتر: فرق مودم VDSL مخابرات با ADSL مخابرات


فهرست:

فناوری DSL

با پیشرفت دنیای ارتباطات و تکنولوژی نیاز کاربران در سراسر دنیا به سرویس‌های اینترنتی پر‌سرعت رو به افزایش است. اشتراک گذاری خطوط دیجیتال توسط شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی به روش‌های مختلف امکان پذیر می‌باشد که شرکت DSL یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها در این راه است و امکان اتصال به اینترنت را در نهایت سرعت بالا برای کاربران فراهم می کند.

عبارت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL روی بستر کابل‌ شبکه است. ADSL و VDSL دو زیر شاخه اصلی از تکنولوژی DSL هستند که از محبوبیت زیادی در میان کاربران برخوردار می‌باشند که البته با وجود شباهت‌های عملکردی این دو، تفاوت‌هایی در میان کیفیت و کارآیی آن‌‌ها از لحاظ سرعت و انتقال داده‌ها وجود دارد .

 

فناوری DSL
فناوری DSL

ویژگی مودم VDSL

با توجه به تعاریف مربوط فناوری VDSL لازم است با ویژگی‌های برتر و منحصر به فرد آن آشنا شوید. این ویژگی‌ها بیانگر تفاوت‌های خاص VDSL با ADSL هستند و به شرح زیر بیان می شوند:

  • میزان پهنای باندی که توسط این فناوری ارائه و در اختیار کاربر قرار داده می‌شود در حدود 52 مگابایت بر ثانیه می‌باشد و این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که آپلود 16 مگابیت در ثانیه را تجربه کند.
  • با توجه به استفاده DSL از خطوط تلفن با هدف اتصال به اینترنت، VDSL با فناوری پیشرفته خود قادر به استفاده بهینه از حداکثر حجم خطوط تلفن اختصاص داده شده به اینترنت می‌باشد.
  • VDSL در مدل‌های متفاوتی به بازار عرضه شده‌اند که بر اساس نیاز کاربر دارای سرعت دانلود و دیگر ویژگی‌های متفاوت هستند. VDSL 2 و  VDSL 2+ نمونه‌هایی از این سازه ها می‌باشند که سرعت دانلود را در حدود 200 تا 300 مگابیت افزایش داده‌اند. این حجم از سرعت در مودم‌های مختلف DSL تا‌کنون بی‌ سابقه و به نحوی فناوری نو می‌باشد.
  • استفاده از VDSL در مناطقی با فاصله مکانی کمتر نسبت به سوئیچ اصلی پیشنهاد می شود چرا که میزان فاصله از سوئیچ و سرعت اینترنت ارائه شده با هم رابطه عکس دارند و چنانچه خواهان اینترنت با سرعت بالایی هستید می‌توانید فاصله حداقلی تا مرکز اصلی انتخاب کنید.

مزایای استفاده از مودم VDSL

VDSL این امکان را فراهم می‌کند که در کنار لذت داشتن یک اینترنت پر‌سرعت کاربر بتواند از دیگر سرویس‌ها از جمله ویدیو کنفرانس و SIP نیز استفاده کند به علاوه از سیم‌کشی‌های بیهوده و دردسر ساز خبری نیست چرا که این امکانات توسط شرکت‌های مخابراتی صورت می پذیرد.

کاربران برای داشتن اینترنت پرسرعت و دیگر مزیت‌ها تنها به یک خط ثابت و یک مودم VDSL نیاز دارد. فناوری VDSL این شرایط را فراهم نموده است که کاربران با انتخاب انواع مودم‌ در کیفیت‌های مختلف از شرایط خاصی مانند تعداد پورت‌های محلی، SHAER اینترنت،  داشتن و نداشتن پورت USB و … بهره‌مند شوند.

 

مزایای استفاده از مودم VDSL
مزایای استفاده از مودم VDSL

تفاوت مودم VDSL و ADSL

VDSL تحول بزرگی در دنیای اتصالات اینترنتی ایجاد کرده است، همین امر سبب به‌وجود آمدن تفاوت‌های زیادی بین VDSL و ADSL شده است.

سرعت دانلود و آپلود

سرعت دانلود و آپلود تقریبا 5 تا 10 برابر ADSL و نوع ارائه این سرویس  در کنار دیگر امکانات این تفاوت‌ها را به‌وجود آورده است، با توجه به ویژگی‌ها و مزایای VDSL  لازم است در رابطه با تفاوت‌های این فناوری با ADSL نیز مطالبی عنوان شود.

پهنای باند 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های موثر در انتخاب DSL میزان پهنای باند ارائه شده می‌باشد. پهنای باند با دو فاکتور اصلی سرعت دانلود و آپلود می‌باشد که تفاوت این مقدار در فناوری VDSL تقریبا 6 برابر ADSL است و این تفاوت در سایر سری‌های VDSL 2 و VDSL 2+ بیشتر می‌باشد.

هزینه های ثابت و متغیر

با توجه به مزایایی که از طریق استفاده از VDSL نصیب کاربران می‌شود به‌طبع میزان هزینه‌ای که صرف نصب و راه اندازی این فناوری می‌شود در مقایسه با ADSL بیشتر است. این اختلاف قیمت بر اساس سرعت بیشتر ارائه شده و میزان کاربرانی از فناوری VDSL استفاده می‌کنند تعیین می‌شود.

ISP ها

یکی دیگر از تفاوت‌های شفافی که میان فناوری VDSL و ADSL وجود دارد شرکت‌های ارائه دهنده این سرویس‌ها می‌باشد. در حال حاضر ارائه این فناوری نو ظهور توسط ISP ‌های محدودی صورت می‌پذیرد این در حالی است که ADSL را در بسیاری از منازل و دیگر مکان‌ها می‌توان یافت.

ISP ها
ISP ها

میزان فاصله قابل اشتراک

همانطور که می‌دانید مودم ADSL در فواصل طولانی کارایی بالایی دارند این در حالی است که سرعت و عملکرد سیگنال‌ها در فناوری VDSL محدود به فاصله مکانی کم است و تنها راه بر طرف کردن این مسئله رعایت فاصله مقرر شده با میزبان و یا ISP ها می‌باشد. البته لازم است بدانید که به مرور افزایش فاصله میان VDSL و ISP میزان سرعت و قدرت سیگنال ها با ADSL برابر می‌شود .

 

اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
امین کریمی
امین کریمی
2 ماه پیش

مودم vdsl نسبت به مودم ADSL سرعتش ۴ برابره ???