مودم VDSL چیست و چه تفاوتی با مودم ADSL دارد؟

تفاوت VDSL با ADSL

تفاوت مودم VDSL با مودم ADSL

در این مقاله قصد داریم در رابطه با یکی از فناوری های روز دنیا به نام VDSL و تفاوت آن با ADSL مطالبی را به کاربران عزیر ارائه کنیم.(به خصوص تفاوت مودم VDSL با مودم ADSL) تکنولوژی VDSL به عنوان نوع جدید از روش های اشتراک گذاری خطوط دیجیتال شناخته شده است و از مزایا و کارایی بالاتری نسبت به ADSL برخوردار می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این فناوری پیشرفته با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید :

فناوری DSL

با پیشرفت دنیای ارتباطات و تکنولوژی نیاز کاربران در سراسر دنیا به سرویس های اینترنتی پر سرعت رو به افزایش است. اشتراک گذاری خطوط دیجیتال توسط شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی به طرق مختلف امکان پذیر می باشد که شرکت DSL یکی از محبوب ترین انتخاب ها در این راه است و امکان اتصال به اینترنت را در نهایت سرعت بالا برای کاربران فراهم می کند.

ADSL و VDSL دو زیر شاخه اصلی از تکنولوژی DSL هستند که از محبوبیت زیادی در میان کاربران برخوردار می باشند که البته با وجود شباهت های عملکردی این دو ، تفاوت هایی در میان کیفیت و کارآیی آن ها از لحاظ سرعت و انتقال داده ها وجود دارد .

تفاوت VDSL با ADSL

ویژگی مودم VDSL

با توجه به تعاریف مربوط فناوری VDSL لازم است با ویژگی های برتر و منحصر به فرد آن آشنا شوید. این ویژگی ها بیان گر تفاوت های خاص VDSL با ADSLهستند و به شرح زیر بیان می شوند.

  • میزان پهنای باندی که توسط این فناوری ارائه و در اختیار کاربر قرار داده می شود در حدود 52مگا بایت بر ثانیه می باشد و این امکان را برای کاربر فراهم می کند که آپلود 16 مگابیت در ثانیه را تجربه کند.
  • با توجه به استفاده DSL از خطوط تلفن با هدف اتصال به اینتر نت، VDSL با فناوری پیشرفته خود قادر به استفاده بهینه از حداکثر حجم خطوط تلفن اختصاص داده شده به اینتر نت می باشد.
  • VDSL در مدل های متفاوتی به بازار عرضه شده اند که بر اساس نیاز کاربر دارای سرعت دانلود و دیگر ویژگی های متفاوت هستند. VDSL 2 و  VDSL 2+ نمونه هایی از این سازه ها می باشند که سرعت دانلود را در حدود 200 تا 300مگا بیت افزایش داده اند. این حجم از سرعت در مودم های مختلف DSL تا کنون بی سابقه و به نحوی فناوری نو می باشد.
  • استفاده از VDSL در مناطقی با فاصله مکانی کمتر نسبت به سوئیچ اصلی پیشنهاد می شود چرا که میزان فاصله از سوئیچ و سرعت اینتر نت ارائه شده با هم رابطه عکس دارند و چنانچه خواهان اینترنت با سرعت بالایی هستید می توانید فاصله حداقلی تا مرکز اصلی انتخاب کنید.

مزایای استفاده از مودم VDSL

VDSL این امکان را فراهم می کند که در کنار لذت داشتن یک اینترنت پر سرعت کاربر بتواند از دیگر سرویس ها از جمله ویدیو کنفرانس و SIP نیز استفاده کند به علاوه از سیم کشی های بیهوده و دردسر ساز خبری نیست چرا که این امکانات توسط شرکت های مخابراتی صورت می پذیرد.

کاربران برای داشتن اینتر نت پرسرعت و دیگر مزیت ها تنها به یک خط ثابت و یک مودم VDSL نیاز دارد. فناوری VDSL این شرایط را فراهم نموده است که کاربران با انتخاب انواع مودم ها در کیفیت های مختلف از شرایط خاصی مانند تعداد پورت های و محلی، SHAER اینتر نت،  داشتن و نداشتن پورت USB و …  بهره مند شوند.

تفاوت VDSL با ADSL

تفاوت مودم VDSL و ADSL

VDSL تحول بزرگی در دنیای اتصالات اینترنتی ایجاد کرده است، همین امر سبب به وجود آمدن تفاوت های زیادی بین VDSL و ADSL شده است. سرعت دانلود و آپلود تقریبا 5 تا 10 برابر ADSL و نوع ارائه این سرویس  در کنار دیگر امکانات این تفاوت ها را به وجود آورده است، با توجه به ویژگی ها و مزایای VDSL  لازم است در رابطه با تفاوت های این فناوری باADSL نیز مطالبی عنوان شود.

پهنای باند

یکی از مهم ترین بخش هایی موثر در انتخاب DSL میزان پهنای باند ارائه شده می باشد. پهنای باند با دو فاکنور اصلی سرعت دانلود و آپلود می باشد که تفاوت این مقدار در فناوری VDSL تقریبا 6 برابر ADSL است و این تفاوت در سایر سری های VDSL 2 وVDSL 2+ بیشتر می باشد.

هزینه های ثابت و متغیر

با توجه به مزایایی که از طریق استفاده از VDSL نصیب کاربران می شود به طبع میزان هزینه ای که صرف نصب و راه اندازی این فناوری می شود در مقایسه با ADSL بیشتر است. این اختلاف قیمت بر اساس سرعت بیشتر ارائه شده و میزان کاربرانی از فناوری VDSL استفاده می کنند تعیین می شود.

ISP ها

یکی دیگر از تفاوت های شفافی که میان فناوری VDSL و ADSL وجود دارد شرکت های ارائه دهنده این سرویس ها می باشد. در حال حاضر ارائه این فناوری نو ظهور توسط ISP  های محدودی صورت می پذیرد این در حالی است که ADSL را در بسیاری از منازل و دیگر مکان ها می توان یافت.

میزان فاصله قابل اشتراک

همانطور که می دانید مودم ADSL در فواصل طولانی کارایی بالایی دارند این در حالی است که سرعت و عملکرد سیگنال ها در فناوری VDSL محدود به فاصله مکانی کم است و تنها راه بر طرف کردن این مسئله رعایت فاصله مقرر شده با با میزبان و یا ISP  ها می باشد. البته لازم است بدانید که به مرور افزایش فاصله میان VDSL و ISP میزان سرعت و قدرت سیگنال ها با ADSL برابر می شود .

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها