مودم VDSL چیست و چه تفاوتی با مودم ADSL دارد؟

تفاوت VDSL با ADSL

در مقاله مودم VDSL چیست و چه تفاوتی با مودم ADSL دارد؟ قصد داریم در رابطه با یکی از فناوری‌های روز دنیا به نام VDSL و تفاوت آن با ADSL مطالبی را به کاربران عزیز ارائه کنیم. (به خصوص تفاوت مودم VDSL با مودم ADSL) تکنولوژی VDSL به عنوان نوع جدید از روش‌های اشتراک گذاری خطوط دیجیتال شناخته شده است و از مزایا و کارایی بالاتری نسبت به ADSL برخوردار می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این فناوری پیشرفته با مجله برقچی همراه باشید.


برای مطالعه‌ی بیشتر: فرق مودم VDSL مخابرات با ADSL مخابرات


فهرست:

فناوری DSL

با پیشرفت دنیای ارتباطات و تکنولوژی نیاز کاربران در سراسر دنیا به سرویس‌های اینترنتی پر‌سرعت رو به افزایش است. اشتراک گذاری خطوط دیجیتال توسط شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی به روش‌های مختلف امکان پذیر می‌باشد که شرکت DSL یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها در این راه است و امکان اتصال به اینترنت را در نهایت سرعت بالا برای کاربران فراهم می کند.

عبارت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL روی بستر کابل‌ شبکه است. ADSL و VDSL دو زیر شاخه اصلی از تکنولوژی DSL هستند که از محبوبیت زیادی در میان کاربران برخوردار می‌باشند که البته با وجود شباهت‌های عملکردی این دو، تفاوت‌هایی در میان کیفیت و کارآیی آن‌‌ها از لحاظ سرعت و انتقال داده‌ها وجود دارد .

 

فناوری DSL
فناوری DSL

VDSL چیست؟ 

VDSL مخفف عبارت very high bitrate digital subscriber line می‌باشد. این نوع از مودم ها در اواخر سال 1398 توسط شرکت مخابرات ایران رونمایی شد. VDSL به معنای DSL با نرخ بیت بسیار بالا می باشد.

اینترنت VDSL برای مودم VDSL چه مزایایی ایجاد می‌کند؟

 

ویژگی مودم VDSL

با توجه به تعاریف مربوط فناوری VDSL لازم است با ویژگی‌های برتر و منحصر به فرد آن آشنا شوید. این ویژگی‌ها بیانگر تفاوت‌های خاص VDSL با ADSL هستند و به شرح زیر بیان می شوند:

 • میزان پهنای باندی که توسط این فناوری ارائه و در اختیار کاربر قرار داده می‌شود در حدود 52 مگابایت بر ثانیه در ایران می‌باشد و این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که آپلود 16 مگابیت در ثانیه را تجربه کند. البته سرعت VDSL در کشورهای پیشرفته، به 300 مگابیت سرعت دانلود و 100 مگابیت سرعت آپلود است.
 • با توجه به استفاده DSL از خطوط تلفن با هدف اتصال به اینترنت، VDSL با فناوری پیشرفته خود قادر به استفاده بهینه از حداکثر حجم خطوط تلفن اختصاص داده شده به اینترنت می‌باشد.
 • VDSL در مدل‌های متفاوتی به بازار عرضه شده‌اند که بر اساس نیاز کاربر دارای سرعت دانلود و دیگر ویژگی‌های متفاوت هستند. VDSL 2 و  VDSL 2+ نمونه‌هایی از این سازه ها می‌باشند که سرعت دانلود را در حدود 200 تا 300 مگابیت افزایش داده‌اند. این حجم از سرعت در مودم‌های مختلف DSL تا‌کنون بی‌ سابقه و به نحوی فناوری نو می‌باشد.
 • استفاده از VDSL در مناطقی با فاصله مکانی بیشتر نسبت به سوئیچ اصلی پیشنهاد می شود چرا که میزان فاصله از سوئیچ و سرعت اینترنت ارائه شده با هم رابطه عکس دارند و چنانچه خواهان اینترنت با سرعت بالایی هستید می‌توانید فاصله حداقلی تا مرکز اصلی انتخاب کنید.

مزایای استفاده از مودم VDSL

VDSL این امکان را فراهم می‌کند که در کنار لذت داشتن یک اینترنت پر‌سرعت کاربر بتواند از دیگر سرویس‌ها از جمله ویدیو کنفرانس و SIP نیز استفاده کند به علاوه از سیم‌کشی‌های بیهوده و دردسر ساز خبری نیست چرا که این امکانات توسط شرکت‌های مخابراتی صورت می پذیرد.

کاربران برای داشتن اینترنت پرسرعت و دیگر مزیت‌ها تنها به یک خط ثابت و یک مودم VDSL نیاز دارد. فناوری VDSL این شرایط را فراهم نموده است که کاربران با انتخاب انواع مودم‌ در کیفیت‌های مختلف از شرایط خاصی مانند تعداد پورت‌های محلی، SHAER اینترنت،  داشتن و نداشتن پورت USB و … بهره‌مند شوند.

 • سیم‌کشی مخصوص دارد و نیازی نیست خودتان درگیر این مسائل باشید چرا که بر عهده پیمانکار ارائه دهنده سرویس است.
 • تنها به یک مودم VDSL و یک خط تلفن ثابت نیاز دارد
 • سرعت اینترنت VDSL، تا 4 برابر بیشتر از اینترنت ADSL است.
 • قطع و وصلی و اختلالش کمتر از  اینترنت ADSL است.

 

مزایای استفاده از مودم VDSL
مزایای استفاده از مودم VDSL

ADSL چیست؟

ADSL مخفف عبارت asymmetric digital subscriber است که جزء فناوری‌های اتصال DSL می‌باشد. این سرویس جزو قدیمی‌ترین سرویس‌های اینترنتی به شمار می‌رود که از خطوط تلفن برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کند. اینترنت ADSL همچنان محبوب هست به دلایل زیادی که در ادامه برا شما شرح می‌دهیم. اینترنت ADSL نیازی به کابل کشی مجدد و نصب خطوط جدید ندارد. هر خانه‌ایی می‌تواند اینترنت ADSL خود را داشته باشد. البته در خانه‌های قدیمی که از سیم‌کشی‌غیر استاندارد تلفن و برق بهره می‌برند، می‌تواند زحمت و مشکلات قطع و وصلی فراوانی برای استفاده از اینترنت ADSL به همراه داشته باشد.  این نوع سرویس‌ها ارزان‌تر از سایر اینترنت های باند پهن هستند و راه اندازی آن ها بسیار آسان تر است. مودم های ADSL بر خلاف مدل های dial up فقط وظیفه تبدیل امواج آنالوگ به دیجیتال را ندارند و در کنار این وظیه خدمات دیگری را به شما ارائه می کنند از جمله امکان دسترسی با سیم و بی سیم، امکان اعتبار سنجی کاربران بدون نیاز به اتصالات جداگونه در دستگاه های متصل به مودم، امکان محدود کردن دسترسی، ارائه دسترسی به تعداد دستگاه های متعدد و …

مزایا ADSL

 • دسترسی به اینترنت پرسرعت تا ۴۰ برابر خطوط معمولی 
 • اتصال دائم به اینترنت در صورت بهره بردن از سیم کشی استاندارد در ساختمان
 •  امکان استفاده همزمان از اینترنت و تلفن و یا فاکس 
 • عدم اشغال شدن تلفن در زمان اتصال به اینترنت
 • مبلغ هر گیگ اینترنت ADLS بسیار پایین‌تر از سایر اینترنت‌ سیمکارتی و فیبر نوری است.
 • حق اشتراک ثابت و مشخص ماهیانه دارد
 •  نصب سریع و آسان
 • به تجهیزات آنچنانی و گران نیاز ندارد فقط یک مودم خط تلفن نیاز دارد

تفاوت مودم VDSL و ADSL

VDSL تحول بزرگی در دنیای اتصالات اینترنتی ایجاد کرده است، همین امر سبب به‌وجود آمدن تفاوت‌های زیادی بین VDSL و ADSL شده است.

سرعت دانلود و آپلود بیشتر VDSL نسبت به ADSL

سرعت دانلود و آپلود اینترنت VDSL تقریبا 5 تا 10 برابر بیشتر از ADSL و نوع ارائه این سرویس در کنار دیگر امکانات این تفاوت‌ها را به‌وجود آورده است، با توجه به ویژگی‌ها و مزایای VDSL لازم است در رابطه با تفاوت‌های این فناوری با ADSL نیز مطالبی عنوان شود. در نسل جدید VDSL سرعت آپلود 10 برابر ADSL می شود و به مرز 100 مگابیت بر ثانیه می رسد،  فناوری VDSL از کابل های مسی بهره می برد و باند فرکانسی آن 12 تا 35 کیلوهرتز است. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL حدود 30 برابر سرعت روی فناوری ADSL است و به مرز 300 مگابیت بر ثانیه می‌رسد، البته در ایران همانطور که گفته شد بیشتر از 56 مگابیت نیست.

تجهیزات و زیرساخت مورد نیار اینترنت VDSL و ADSL

ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری استفاده می کند، در حالی که در فناوری VDSL از بستر کابل بهره می برند و به کابل کشی و نصب کابل شبکه مجزا از مرکز مخابرات تا واحد مشترک نیاز نیست. در VDSL از نزدیک ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبر نوری و خروجی آن کابل مسی است) به کاربر خدمات دهی انجام می شود.

پهنای باند 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های موثر در انتخاب DSL میزان پهنای باند ارائه شده می‌باشد. پهنای باند با دو فاکتور اصلی سرعت دانلود و آپلود می‌باشد که تفاوت این مقدار در فناوری VDSL تقریبا 6 برابر ADSL است و این تفاوت در سایر سری‌های VDSL 2 و VDSL 2+ بیشتر می‌باشد.

هزینه های ثابت و متغیر

با توجه به مزایایی که از طریق استفاده از VDSL نصیب کاربران می‌شود به‌طبع میزان هزینه‌ای که صرف نصب و راه اندازی این فناوری می‌شود در مقایسه با ADSL بیشتر است. این اختلاف قیمت بر اساس سرعت بیشتر ارائه شده و میزان کاربرانی از فناوری VDSL استفاده می‌کنند تعیین می‌شود. 

دلایل گرانی VDSL نسبت به ADSL:

 • کمتر بودن کاربران به دلیل توسعه کمتر بستر اینترنت VDSL
 • راه اندازی
 • زیر ساخت ها
 • سرعت بیشتر
 •  قیمت مودم VDSL 

ISP ها

یکی دیگر از تفاوت‌های شفافی که میان فناوری VDSL و ADSL وجود دارد شرکت‌های ارائه دهنده این سرویس‌ها می‌باشد. در حال حاضر ارائه این فناوری نو ظهور توسط ISP ‌های محدودی صورت می‌پذیرد این در حالی است که ADSL را در بسیاری از منازل و دیگر مکان‌ها می‌توان یافت.

ISP ها
ISP ها

میزان فاصله قابل اشتراک

همانطور که می‌دانید مودم ADSL در فواصل طولانی کارایی بالایی دارند این در حالی است که سرعت و عملکرد سیگنال‌ها در فناوری VDSL محدود به فاصله مکانی کم است و تنها راه بر طرف کردن این مسئله رعایت فاصله مقرر شده با میزبان و یا ISP ها می‌باشد. البته لازم است بدانید که به مرور افزایش فاصله میان VDSL و ISP میزان سرعت و قدرت سیگنال ها با ADSL برابر می‌شود. در VDSL دیگر بحث نزدیکی یا دوری کاربر از مرکز مخابرات مطرح نیست و تمامی مشترکان از یک سرعت اینترنت بهره می برند، البته کیفیت کابل مسی و تداخل می‌تواند سرعت اینترنت را تحت تاثیر قرار دهد. 

قیمت بهترین مودم ADSL

مودم بی سیم TP-link مدل 9970 سری VDSL
مودم بی سیم TP-link مدل 9970 سری VDSL

در بازار تجهیزات شبکه انواع مختلف مودم با قیمت‌های جورباجور موجود است که بعضا باعث سردرگمی مشتریان می‌شود. تیم فنی مهندسی برقچی با بررسی هایی که انجام داده است به یک جمع بندی در انتخاب بهترین مودم ADSL مخابراتی است. شما میتوانید مودم تی پی لینک مدل ۸۹۶۱ که از لحاظ امکاناتی که دارد، یک مودم خوش قیمت و محبوب در نزد کاربران محسوب می‌شود را انتخاب کنید; این مودم هم اکنون با قیمت 720.000 هزار تومان در سایت برقچی با ضمانت 7 روزه بازگشت کالا و گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی به فروش می‌رسد.

اما دیگر مودم ADSL مخابراتی که از استقبال فراوانی برخوردار است، مودم دی لینک ۲۷۵۰ سری ADSL2 Plus است که رنگ مشکی سفارش اروپا نی‌باشد که در حال حاضر با قیمت 759.000 هزار تومان در سایت برقچی با ضمانت 7 روزه بازگشت کالا و گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی به فروش اینترنتی می‌رسد.

قیمت بهترین مودم VDSL

مودم دوبانده دی لینک DSL-2877AL
دی لینک DSL-2877AL

اگر نوبتی هم باشد نوبت فناوری اینترنت VDSL مخابراتی است که کم کم داره جای خودشو در بین مردم پیدا می‌کند. این فناوری به مودم‌هایی نیاز دارد که توانایی کشش سرعت و پهنای باند را داشته باشد. بهترین مودم VDSL مخابراتی، در حال حاضر مودم دی لینک ۲۷۵۰ سری ADSL2 Plus است که در سایت برقچی با قیمت 2.249.000 هزار تومان می‌باشد. همینطور اگر میخواهید مودم VDSL مخابراتی با کیفیت و ارزان خریداریی کنید، می‌توانید مودم دی لینک DSL-224 سری +VDSL2 را انتخاب کنید. این مودم بخارطر قیمت مناسب خود از محبوبیت بالایی در بازار شبکه برخوردار می‌باشد. هم اکنون این مودم در فروشگاه برقچی با تخفیف باورنکردنی با قیمت 849.000 هزار تومان به فروش اینترنتی می‌رسد.

سوالات متداول 

سرعت اینترنت VDSL چقدره؟

سرعت اینترنت VDSL در ایران تا 56 مگابیت است

بهترین مودم VDSL چیه؟

مودم 2877 و مودم 9970 جز بهترین مودهای ‌VDSL است

اینترنت VDSl شاتل بهتره یا مخابرات؟

شاتل از مخابرات سرویس میگیره ولی چون تا حدودی شرکت خصوصی محسوب میشه، پشتیبانی قویتری داره

 

 

 

5/5 - (17 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
علی قربانی
علی قربانی
2 سال پیش

مودم vdsl از adsl بهتره؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   علی قربانی

مودم VDSL توانایی ارسال و دریافت دیتا تا چهار برابر بیشتر از مودم ADSL میتونه داشته باش

امین کریمی
امین کریمی
2 سال پیش

مودم vdsl نسبت به مودم ADSL سرعتش ۴ برابره ???

علی رضا حسن پور
علی رضا حسن پور
7 ماه پیش
پاسخ به   امین کریمی

بله