درخواست پیش فاکتور
0
جستجو پیشرفته
پچ کورد UTP که از تجهیزات پسیو شبکه محسوب می‌شود، معمولا برای شبکه‌های LAN و برای انتقال صدا، داده های با سرعت پایین، داده های پرسرعت، سیستم‌های صوتی و ردیابی، و سیستم‌های اتوماسیون و کنترل ساختمان استفاده می‌شود. همچنین از پچ کابل شبکه UTP می‌توان در کابل‌کشی افقی و ستون فقرات شبکه استفاده کرد.

پچ کورد UTP چیست؟

واژه UTP مخفف عبارت Unshielded Twisted Pair به معنای زوج‌های بهم تابیده بدون شیلد است. در کابل‌های اترنت و شبکه از کابلی استفاده می‌شود که سیم‌های داخلی آن به صورت جفتی یا دو به دو به هم تابیده شده اند. کابل های شبکه UTP چون بدون محافظ هستند نویزپذیری بالاتری نسبت به سایر کابل های شبکه محافظ دار دارند. با این حال این نوع  جزء پرکاربردترین و مقرون به صرفه ترین کابل های شبکه هستند و  انتقال اطلاعات در این مدل از کابل ها متعادل تر است. و در صورت استفاده در محیط‌هایی با نویز بسیار کم به خوبی عمل می‌کنند.

انواع پچ کورد UTP

برای دسته بندی انواع کابل پچ کورد UTP روش های زیادی وجود دارد که یکی از مهم ترین تفاوت ها، کتگوری های یا CATها هستند. در شبکه این کتگوری از  CAT5 (دسته 5) شروع و تا به امروز به CAT8 نیز رسیده است. تفاوت بین این دسته بندی ها در پهنای باند متفاوتی است که کابل ها می توانند با آن کار کنند. به عنوان مثال، کابل UTP Cat8 بالاترین انتقال داده را دارد. در زیر می توانید یک نمای کلی از کابل های مختلف و سرعت های مربوطه را بیابید:
 • پچ کورد UTP CAT5:  دارای سرعت انتقال 100 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند 100 مگاهرتز است.
 • پچ کورد UTP CAT5e: دارای سرعت انتقال 1000 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند 100 مگاهرتز است.
 • پچ کورد UTP CAT6: دارای سرعت انتقال 1000 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند 250 مگاهرتز است.
 • پچ کورد UTP CAT6a: دارای سرعت انتقال 10000 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند 500 مگاهرتز است.
 • پچ کورد UTP CAT7: دارای سرعت انتقال 10000 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند 1000 مگاهرتز است.
 • پچ کورد UTP CAT7a: دارای سرعت انتقال 10000 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند 1200 مگاهرتز است.
 • پچ کورد UTP CAT8: دارای سرعت انتقال 10000 مگابیت بر ثانیه و پهنای باند 2000 مگاهرتز است.
همانطور که می بینید هر چه کتگوری بالاتر باشد سرعت کابل بیشتر می شود. با این حال، یک دسته بالاتر لزوما برای شما بهتر نیست. به عنوان مثال، باید در نظر داشته باشید بقیه تجهیزات شبکه تا چه حدی می‌توانند داده ها را پردازش کنند. اگر روتر یا مودم فقط 100mbit/s را پردازش کند و به کابل UTP Cat7 متصل باشد، حداکثر سرعت همچنان 100mbit/s خواهد بود.

تفاوت میان پچ کورد UTP و SFTP

[caption id="attachment_22765" align="aligncenter" width="696"]خرید پچ کورد UTP خرید پچ کورد UTP[/caption]
کابل UTP  دارای 4 زوج سیم به هم تابیده ای است که توسط هیچ لایه محافظ از جنس فویلد و شیلد محافظت نمی شود. این محافظ به صورت کلی و به صورت جداگانه وجود ندارد. اما در عوض SFTP به زوج های تابیده ای اشاره می‌کند که علاوه بر جکت (روکش) محافظتی به وسیله شیلد و فویل نیز محافظت می شوند. به همین دلیل است که کابل UTP نسبت به SFTP ارزان تر است. بنابراین با این حال که استفاده از کابل SFTP علاوه بر کاهش اثرات نویز و تداخل الکترومغناطیسی، به منظور محافظت در برابر باران و باد و آفتاب در محیط های خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. اما اگر توضیحات اگر تنها هدف شما حفاظت در برابر پوسیدگی کابل است، کابل های UTP Outdoor که فاقد شیلد هستند گزینه ای ارزان تر و کاملا بهتری برای این هدف محسوب می شوند. هم‌چنین اگر شبکه شما در نزدیکی تجهیزات برقی و کابل های برق و یا ماهواره قرار دارد، برای جلوگیری از نویز بهتر است از کابل SFTP استفاده کنید. در غیر این صورت کابل UTP به دلیل وزن و قیمت کمتری که دارد با صرفه تر است.

شباهت پچ کورد SFTP و UTP

 • هر دو از 4 سیم زوج به هم تابیده شده تشکیل شده است.
 • روکش هر دو نوع کابل می تواند از نوع PVC و یا LSZH باشد.
 • مغزی یا همان هادی کابل از جنس مس است.
 • هر دو کابل در تمامی گروه های CAT قابل تولید هستند.

پچ کورد cat6 UTP

[caption id="attachment_22766" align="aligncenter" width="696"]پچ کورد cat6 UTP پچ کورد cat6 UTP[/caption] پچ کورد cat6 UTP در استفاده های روزمره از معمول ترین گزینه ها هستند و نسبت به سایر کابل های با توجه به اینکه تمام ویژگی‌های مورد نیاز را دارند نیز کاربرد بیش‌تری دارند. همان طور که اشاره شد حتی برای مصارف بیرون ساختمان یا Outdoor نیز گزینه مناسبی هستند. و این در صورتی است که  اگر تنها هدف شما حفاظت در برابر پوسیدگی کابل باشد.

خرید پچ کورد UTP

برای خرید پچ کورد UTP گزینه های متعددی را پیش رو دارید، زیرا تولیدکنندگان بسیاری اقدام به ساخت این نوع کابل ها کرده و با قیمت های و کیفیت های متنوعی به بازار عرضه کردند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان برقچی در تماس باشید با به فروشگاه برقچی مراجعه کنید.

قیمت پچ کورد UTP

قیمت پچ کورد UTP با توجه به امکانات و سرعتی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد بسیار متنوع است. با این حال این نوع کابل از ارزان‌ترین ها محسوب می‌شود و برای خرید آن مشکلی نخواهید داشت.

جمع بندی

همان طور که اشاره شد پچ کورد UTP یا کابل های بدون محافظ از نظر فنی هیچ حفاظتی برای سیم ها ندارند. با این حال، ساختار این کابل با کابل های دیگر مشابه است و از نظر فنی کار یکسانی انجام می‌دهند. بنابراین این نوع کابل معمولا برای شبکه‌های LAN و برای انتقال صدا، داده های با سرعت پایین، داده های پرسرعت، سیستم های صوتی و ردیابی، و سیستم‌های اتوماسیون و کنترل ساختمان استفاده می‌شود.
مشاهده بیشتر


روال کار برقچی

درخواست خرید

درخواست خرید


مشاوره و راهنمایی

اعلام قیمت

اعلام قیمت


صدور پیش‌فاکتور

آماده‌سازی کالا

آماده‌سازی کالا


ارسال کالا در همان روز

تسویه نهایی

تسویه نهایی


صدور فاکتور

ارسال کالا

ارسال کالا


در همان روز