درخواست پیش فاکتور
0
جستجو پیشرفته
...
همانطور که می‌دانید کابل برق جزو مهم‌ترین تجهیزات برقی موجود در بازار محسوب می‌شود. اگر قصد دارید بدانید کابل برق چیست بهتر است بگوییم کابل برق به چند سیم به هم پیچیده شده گفته می‌شود که دارای یک عایق بیرونی است. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات مختلفی را نسبت به کابل در اختیار شما قرار دهیم. تا شما بتوانید در هنگام خرید کابل برق یک انتخاب درست و یک خرید هوشمندانه را تجربه کنید. لازم به ذکر است بدانید با مطالعه این مقاله از نکات مهمی که در هنگام خرید کابل برق باید به آن توجه کنید مطلع خواهید شد. از سوی دیگر انواع کابل و عایق کابل به شما معرفی می‌شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که در پایان این مقاله بهترین برندهای تولید کننده کابل برق را هم درج خواهیم کرد. در این صورت شما به ساده‌ترین روش ممکن می‌توانید برای خرید کابل برق اقدام کنید. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای بدست آوردن اطلاعات کامل در مورد مواردی که ذکر شده است تا پایان این مقاله با ما در وب‌سایت برقچی همراه باشید.

فروش سیم و کابل برق ارزان از کارخانه

مطمئنا خریداری یک محصول با واسطه‌های متعدد، قیمت تمام شده متفاوتی را برای شما در برخواهد داشت. از این‌رو، امکان سفارش مستقیم از کارخانه می‌تواند کاهش قیمت چشمگیری را با خود همراه داشته باشد. معمولا کارخانه‌ها به هیچ عنوان از خریدار‌های خرد و شخصی حمایت نمی‌کنند. بنابراین اگر شما قصد دارید سیم و کابل مورد نیاز خود را با قیمتی مطلوب از کارخانه تهیه کنید، بهتر است به دنبال فروشگاه‌هایی باشید که این محصولات را به صورت عمده از تولید کننده دریافت کرده و با قیمتی مناسب‌تر در اختیار خریداران قرار می‌دهند.

قیمت سیم برق

قیمت سیم برق با توجه به نوع سیم، سایز، مواد مورد استفاده و برند سازنده با یکدیگر متفاوت است. بنابراین شما باید پیش از خرید، برند مورد نظر خود را انتخاب کنید و براساس نیاز خود مدل‌های متنوع را بررسی کرده و قیمت آنها را جویا شوید.

قیمت کابل برق تک فاز

کابل‌های برق تک فاز یکی از پرفروش‌ترین محصولات الکترونیکی هستند که معمولا از جنس مس و آلومینیوم تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این نوع سیم‌ها براساس برند تولید کننده، نوع سیم، چند رشته‌ای بودن، جنس و روکش به کار رفته از قیمت‌های متنوعی برخوردارند. بنابراین شما می‌توانید با توجه به بودجه خود یا شرکت سازنده دلخواه جهت خرید این نوع کابل اقدام کنید.

قیمت کابل برق سه فاز

کابل‌های برق سه فاز همانند سایر کابل‌ها از لحاظ جنس سیم، نوع روکش، برند سازنده و مواد به کار رفته با یکدیگر متفاوت هستند. با وجودی که این اختلاف قیمت در برندهای مختلف چندان چشمگیر به نظر نمی‌رسد اما باز هم بسته به کیفیت مورد انتظار شما با یکدیگر تفاوت دارند.

قیمت سیم برق ساختمان

با اینکه سیم‌های برق مورد استفاده در ساختمان تا حدی مشابه یکدیگر هستند، اما ویژگی‌هایی نظیر کیفیت و برند سازنده در قیمت‌گذاری آنها تأثیر بسزایی دارند. به همین خاطر، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید برای ساختمان خود از چه برندی سیم تهیه کرده یا در چه بازه قیمتی به دنبال محصول مورد نظر خود بگردید.

قبل از خرید کابل برق به این نکات حتما توجه کنید

در این قسمت از مقاله قصد داریم پارامترهای مهم که در هنگام خرید کابل برق باید به آن توجه کنید را به شما معرفی کنیم. در گام اول بهتر است بدانید هر کابل برق دارای سطح مقطع و حد مجاز مقاومت جریان می‌باشد. توجه داشته باشید که به هیچ وجه جریان برق نباید از حد مجاز مقاومت جریان کابل تجاوز کند. برای جلوگیری از این مسئله تنها کافیست به سایز کابل برق توجه کنید. مبحث دوم مربوط به افت ولتاژ می‌باشد. در واقع افت ولتاژ هم نباید بیش از حد مجاز صورت بگیرد. البته برای جلوگیری از این مسئله باید جریان مصرفی محاسبه گردد. آخرین گزینه که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم به ملاحظات اقتصادی مربوط می‌شود که حتماً باید به صورت دقیق بررسی گردد زیرا زمانی که شما قصد دارید برای طراحی اقتصادی شبکه و بهینه سازی آن اقدام کنید به داده‌های آماری، قیمت کابل، قیمت هر کیلو وات مصرف بر اساس ساعت، مدت زمانی که شما می‌توانید از کابل بهره برداری کنید و حتی هزینه نصب و نگهداری نیاز دارید. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید که بررسی ملاحظات اقتصادی از اهمیت بسیار زیادی در هنگام خرید کابل برق برخوردار می‌باشد. [caption id="attachment_27340" align="aligncenter" width="696"]قبل از خرید کابل برق به این نکات حتما توجه کنید قبل از خرید کابل برق به این نکات حتما توجه کنید[/caption]

انواع کابل برق

آیا قصد دارید با انواع کابل برق آشنا شوید؟ توجه داشته باشید که کابل‌های برق به شش دسته مختلف (کابل برق فشار ضعیف (LV)، کابل برق فشار متوسط (MV)، کابل برق فشار قوی (HV)، کابل برق فوق فشار قوی (EHV)، کابل برق شیلدار و کابل برق سه فاز) تقسیم می‌شوند. این نکته را در نظر داشته باشید هر کدام از کابل‌هایی که معرفی کرده‌ایم دارای سطح مقطع متفاوت هستند و برای جریان برق متفاوت طراحی شده‌اند. برای مثال شما نمی‌توانید از کابل برق فشار ضعیف برای راه‌اندازی کولر استفاده کنید.

عايق کابل برق چند نوع است؟

کابل برق در انواع مختلفی تولید می‌شود و هر کدام دارای کاربرد متفاوتی هستند. لازم به ذکر است بدانید عایق‌های کابل برق عبارتند از (مواد پلاستيكي، كاغذ آغشته به روغن، پرتودور PVC و پلي اتيلن PET) که شما می‌توانید بر اساس نیاز خود یک کابل خریداری کنید که دارای یکی از عایق‌های ذکر شده باشد.

کابل برق با عایق PVC یا PET بخریم؟

این سوال یکی از متداول‌ترین ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود. همانطور که می‌دانید مهمترین عایق را روکشی که در تولید کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد PVC است. این نکته را در نظر داشته باشید که عایق‌های PVC اشتعال پذیر هستند، در ثانی دود سمی تولید می‌کنند. اما دلایل مختلفی همچون ارزان بودند، تولید انبوه و سهولت در ساخت باعث شده است تا بخش اعظمی از کابل‌های فشار ضعیف با استفاده از این عایق تولید شوند. نکته بسیار جالب این است که 90% از سهم بازار کابل‌های فشار ضعیف در دست کابل‌هایی است که دارای عایق PVC هستند. در نقطه مقابل نوعی دیگر از عایق وجود دارد که با نام pe یا پلی اتیلن شناخته می‌شود. این کابل هم اشتعال پذیر است اما مقاومت بسیار بالا و عدم انعطاف پذیری آن باعث شده تا در فضاهای اختصاصی به کار گرفته شود. البته کارهای دیگری هم وجود دارد که در تولید آنها از عایق لاستیکی استفاده می‌شود. اما به علت عدم کاربرد عایق لاستیکی مصرف این گونه از کابل بسیار کم می‌باشد. [caption id="attachment_27341" align="aligncenter" width="696"]کابل برق با عایق pvc یا PET بخریم؟ کابل برق با عایق pvc یا PET بخریم؟[/caption]

خرید کابل برق غلاف دار

افراد در اکثر موارد ترجیح می‌دهند کابل‌هایی را خریداری کنند که دارای غلاف باشد. این نکته را در نظر داشته باشید جنس غلاف کابل‌های برق از سرب می‌باشد. همانطور که میدانید برخی از کابل‌ها در مقابل رطوبت مقاوم هستند البته تولید کنندگان برای اینکه از کابل در مقابل رطوبت محافظت کنند، غلاف را بر روی عایق کابل قرار می‌دهند. از سوی دیگر کابل‌های برق وجود دارند که بدون غلاف هستند. در بسیاری از مواقع شاهد این هستیم که کابل تحت فشار است، برای این که بتوانید از کابل در مقابل فشار و ضربه محافظت کنید بهتر است از نوارهای فلزی استفاده نمایید.در پایان این بخش از مقاله خرید کابل برق بهتر است بدانید در حال حاضر کابل‌هایی تولید می‌شوند که بر روی غلاف آن‌ها از لایه قیرگونی استفاده شده است.

قبل از خرید کابل برق به زره آن توجه کنید

همانطور که می‌دانید در برخی از مواقع باید کابل را در زیر زمین قرار داد به همین دلیل زمانی که کابل در زیر زمین قرار می‌گیرد احتمال دارد که اجسام برنده با آن برخورد کنند. از سوی دیگر ما باید به فکر حیوانات جونده هم باشیم، زیرا زمانی که کابل در زیر زمین قرار دارد احتمال این حیوانات به جویدن کابل بپردازند بسیار زیاد است. در این مواقع باید از کابل‌هایی استفاده کرد که دارای زره هستند. زره کابل به صورت یک لایه خارجی بر روی عایق کابل قرار داده می‌شود که در مقابل ضربه‌های مکانیکی از کابل محافظت کند. در اکثر موارد جنس این نوع از غلاف از فلز سرب یا pvc می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید کابل برق به زره آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

در انتخاب صحیح نوع زره کابل برق موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد

این بخش از مقاله را به مواردی اختصاص خواهیم داد که باید در هنگام انتخاب صحیح نوع زره کابل برق با آنها توجه کنید. گام اول باید به بارگذاری کششی مورد نیاز توجه کنید زیرا از اهمیت زیادی برخوردار است. در مرحله بعد باید به سراغ حداقل شعاع خمش مورد نیاز بروید و در ادامه هم باید به موارد مهمی همچون حفاظت از کابل برق در برابر صدمات فیزیکی غیرمنتظره، حفاظت از کابل برق در برابر جانوران جونده و اعمال فشار در طی دوره سرویس دهی سیم و کابل توجه کنید. [caption id="attachment_27342" align="aligncenter" width="696"]در انتخاب صحیح نوع زره کابل برق موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد در انتخاب صحیح نوع زره کابل برق موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد[/caption]

انواع زره کابل برق

چهار نوع زره سیم و کابل (زره سیم و کابل SWA، زره کابل و سیم GSWB، زره کابل و سیم GSTA و زره کابل و سیم برق GSFA) وجود دارد که ما قصد داریم در این مقاله شما را با آنها آشنا کنیم. توجه داشته باشید در پاراگراف‌های بعد هر کدام از زره‌هایی هایی درج کردیم را به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما بتوانید اطلاعات کاملی نسبت به آن‌ها به دست بیاورید.

زره سیم و کابل SWA

اولین زره سیم و کابل که قصد داریم به شما معرفی کنیم زره سیم و کابل SWA می‌باشد. توجه داشته باشید که در این زره یک لایه به دور کابل کشیده شده است که جنس آن فولاد گالوانیزه است و قطر آن هم استاندارد می‌باشد. زره سیم و کابل SWA این قدرت را دارد که حداقل ۹۰ درصد حفاظت فیزیکی را پوشش دهد. البته اگر قصد دارید حفاظت مکانیکی را افزایش دهید باید از یک نوار فلزی بر روی آن استفاده کنید.

زره کابل و سیم GSWB

در این نوع از زره به دور کابل، سیم گالوانیزه بافته شده کشیده می‌شود که قطر سیم گالوانیزه استفاده شده در این زره  0.2، 0.25، 0.3 و 0.4 می‌باشد. زره کابل و سیم GSWB توانایی بیش از ۸۰ درصد پوشش دهی را دارد. البته اگر از این زره استفاده کنید مقاومت مکانیکی کابل به شدت افزایش پیدا می‌کند. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که این زره نسبت به زره‌های دیگر شعاع خمشی کمتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. به همین دلیل می‌توان به این استنباط رسید که زره کابل و سیم GSWB برای جاهایی مناسب است که حرکت یا لرزش وجود داشته باشد.

زره کابل و سیم GSTA

استفاده از زره کابل و سیم GSTA پوشش ۱۰۰ درصدی را تضمین می‌کند. این زره در مقابل ضربه مقاومت بسیار بالایی دارد. اما استحکام کششی آن در سطح متوسط قرار دارد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که در زره کابل و سیم GSTA، نواری از جنس فولاد گالوانیزه بر روی کابل کشیده می‌شود که ضخامت هر نوار بر حسب قطر کابل (0.2 تا 0.4 میلیمتر) است. [caption id="attachment_27343" align="aligncenter" width="696"]زره کابل و سیم GSTA زره کابل و سیم GSTA[/caption]

زره کابل و سیم برق GSFA

آخرین زره کابل و سیم برق که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم زره کابل و سیم برق GSFA می‌باشد. این نوع از زره سیم و کابل تخت می‌باشد. در واقع می‌توان ذکر کرد که ترکیب سیم تخت با ضخامت 0.6 میلیمتر و فولاد گالوانیزه موجب ساخت زره کابل و سیم برق GSFA شده است.

بهترین برند کابل برق برای خرید

اگر تصمیم دارید برای خرید کابل برق اقدام کنید بهتر است بدانید بهترین فروشگاه آنلاین که در حوزه فروش کابل برق فعالیت می‌کند وب‌سایت برقچی است. زیرا این شرکت می‌تواند محصولات مورد نظر شما را زیر قیمت بازار در اختیارتان قرار دهند. در گام بعد باید به دنبال بهترین برند تولید کننده کابل برق باشید. سه نمونه از بهترین برندهایی که در حوزه تولید کابل برق فعالیت می‌کنند. برندهایی همچون کابل برق خراسان افشار نژاد، کابل برق البرز و کابل برق همدان می‌باشد. [caption id="attachment_27344" align="aligncenter" width="1000"]بهترین برند کابل برق برای خرید بهترین برند کابل برق برای خرید[/caption]

نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعات دقیقی در مورد کابل برق در اختیار شما قرار داده‌ایم تا شما بتوانید با دید باز و آگاهی کامل برای خرید کابل برق اقدام کنید. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند شما را به سمت یک انتخاب درست سوق دهد.