درخواست پیش فاکتور
0
جستجو پیشرفته
...

سوئیچ شبکه

برای راه اندازی شبکه کامپیوتری، شما باید روش های  مختلفی را امتحان کنید. امتحان کردن هریک از این روش ها به عوامل مختلفی مثل تعداد دستگاه های موجود در شبکه، نوع استفاده از آن و...  به موارد ی از این دست بستگی دارد. یکی از مهم ترین دستگاه هایی که در ایجاد و راه اندازی شبکه نقش بسیار مهمی دارد سوئیچ شبکه (Network switch)  است. در ادامه توضیحاتی در مورد خرید سوئیچ شبکه به شما ارائه خواهیم کرد.

[caption id="attachment_49903" align="aligncenter" width="696"]سوئیچ شبکه سوئیچ شبکه[/caption]

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ وسیله ای با سرعت بالا است که بسته های داده ورودی را دریافت می کند و آنها را به مقصد خود در یک شبکه محلی (LAN) هدایت می کند. سوئیچ LAN در لایه پیوند داده (Layer 2) یا لایه شبکه OSI Model کار می کند و به این ترتیب می تواند از انواع پروتکل های بسته پشتیبانی کند.

اما برای درک راحت تر شبکه های اولیه، ابتدا باید از سوئیچ یک تعریف ساده بیان نماییم. پس با ما همراه باشید.

سوئیچ شبکه به عنوان یک کنترل کننده عمل می کند و دستگاه های شبکه را قادر می سازد تا با یکدیگر به صورت کارآمد صحبت کنند. از طریق به اشتراک گذاری اطلاعات و تخصیص منابع، سوئیچ ها موجب صرفه جویی در پول مشاغل و افزایش بهره وری کارکنان می شوند.

سوئیچ ها یکی از عناصر اصلی بسیاری از شبکه های تجاری هستند، زیرا آنها چندین رایانه، چاپگر، نقاط دسترسی، تلفن ها، چراغ ها، سرور ها، مودم و سایر سخت افزارها را به هم متصل می کنند. سوئیچ ها به شما امکان می دهند تا اطلاعات (مانند ایمیل) را ارسال و دریافت کنید و به روشی آسان، کارآمد، بسیار ایمن و شفاف به منابع اشتراکی دسترسی پیدا کنید.


بیشتر بخوانید: سوئیچ سیسکو


سوئیچ چگونه کار می‌کند؟

اطلاعات در شبکه به صورت بسته داده و فریم جا به جا می‌شود و هر فریم شامل اطلاعاتی مانند آدرس مبدا و آدرس مقصد است. سوئیچ شبکه با توجه به مک آدرس (MAC Address) موجود در قسمت مقصد در فریم، پورت مقصد را تشخیص می‌دهد و بسته داده را به همان پورت می‌فرستد. همان طور که می‌دانیم مک آدرس هر دستگاهی منحصر به فرد و مختص به همان دستگاه است. پس سوئیچ با داشتن مک آدرس مقصد، داده را به صاحب آن می‌رساند. از طرفی هم این مک آدرس ها را در جدولی به نام جدول مک آدرس ذخیره می‌کند.

انواع سوئیچ شبکه

به طور کلی سوئیچ به دو نوع تقسیم می‌شود:

  1. سوئیچ های کنترل نشده یا Unmanaged Switch
  2. سوئیچ های کنترل شده Managed switch
دسته‌بندی کلی‌تری نیز برای سوئیچ شبکه نیز وجود دارد:
  1. سوئیچ های غیر مدیریتی یا Unmanaged Switch
  2. سوئیچ های LAN یا سوئیچ های اترنت
  3. سوئیچ های PoE یا PoE Switch
  4. سوئیچ های مدیریتی یا Managed Switch
    1. سوئیچ های هوشمند یا Smart Switch
    2. سوئیچ های مدیریتی انترپرایزی یا Enterprise Managed Switch

بیشتر بخوانید: سوئیچ تی پی لینک


سوئیچ‌های کنترل نشده

این سوئیچ ها نیازی به تنظیم کردن ندارند. بنابراین لازم نیست نگران نصب یا تنظیم صحیح آن باشید. سوئیچ های بدون کنترل از ویژگی های کمتری برخوردار هستند و ظرفیت شبکه کمتری نسبت به سوئیچ کنترل شده یا مدیریت شده دارند. معمولاً  از سوئیچ های کنترل نشده در تجهیزات شبکه خانگی  استفاده می شود.

سوئیچ‌های کنترل شده

سوئیچ مدیریتی یا مدیریت شده امنیت بیشتر، ویژگی های بیشتر و انعطاف پذیری بیشتری به شما می دهند زیرا می توانید آنها را متناسب با شبکه خود تنظیم کنید. با استفاده از این کنترل و نظارت بیشتر که شما روی آن دارید، می توانید از شبکه خود محافظت کنید و کیفیت خدمات را برای افرادی که به شبکه دسترسی دارند، بهبود بخشید.

سوئیچ‌های LAN یاLAN Switch

سوئیچ های LAN را با نام Ethernat Switch و Data Switch هم می‌شناسند. سوئیچ اترنت یا LAN برای کاهش گلوگاه و Congestion بهینه شده‌اند چرا که انتشار بسته اطلاعاتی فقط به گیرنده انجام می‌شود.

سوئیچ‌های PoE یا PoE Switch

PoE مخفف Power over Ethern است و این نوع سوئیچ ها بر اساس تکنولوژی PoE کار می‌کنند. در PoE، برق و دیتا در یک کابل منتقل می‌شوند یعنی دیتا به صورت موازی یا برق به گیرنده می‌رسد.  انعطاف‌پذیری از مویژگی‌های سوئیچ های PoE است.

سوئیچ شبکه


بیشتر بخوانید: سوئیچ دی لینک


قیمت سوئیچ شبکه

همانطور که در متن نیز اشاره کردیم، سوئیچ ها انواع مختلفی دارند و همین عامل باعث تفاوت قیمت آن ها می شود. البته نوع برند و فروشگاهی که تصمیم به خرید از آن را دارید نیز مطمئنا در قیمت سوئیچ تاثیرگذار خواهد بود. توصیه مهندسین شبکه و اشخاص متخصص تجهیزات شبکه، خرید از نمایندگی های معتبر مثل سایت برقچی است. شما با خیالی آسوده می توانید تمام  وسایل مربوط به شبکه، اینترنت و مخابرات خود را با قیمتی مقرون به صرفه تهیه کنید و از مشاوره حرفه ای و رایگان بهره ببرید.

تفاوت سوئیچ شبکه و روتر

سوئیچ‌ها می‌توانند شبکه ایجاد کنند اما برای اتصال و برقراری ارتباط بین شبکه‌ها با هم باید از روتر یا مسیریاب استفاده شود. پس سوئیچ، نقطه مشترک تمام دستگاه‌ها و تجهیزات یک شبکه است و روتر محل اتصال شبکه‌ها به هم. فرض کنید شما برای اتصال لپ‌تاپ و کامپیوتر و پرینتر به یک شبکه خانگی نیاز به هاب یا سوئیچ دارید اما برای اتصال همین شبکه به اینترنت باید از روتر استفاده کنید. دو نوع از انواع سوئیچ‌ها نیز وجود دارد که کمتر به آن پرداخته می‌شود. سوئیچ‌های صنعتی سوئیچ‌های صنعتی برای اتصالات متفاوت شبکه همچون توزیع انرژی در شعبه‌های الکتریکی و همچنین نظارت و کنترل عملکرد دوربین‌های امنیتی استفاده می‌شوند. سوئیچ‌های اترنت صنعتی اتصال شبکه را بین محیط صنعتی و application های شرکت‌های کسب و کار فراهم می کنند و برای استفاده صنعتی ساخته شده‌اند. سوئیچ‌های صنعتی  به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند در دماهای بسیار بالا و موقعیت‌های سخت و در چند موقعیت مکانی از طبقات شرکت گرفته تا کنترل ترافیک دوام بیاورند. سوئیچ‌های  web smart سوئیچ‌های web smart  که گاهی به آنها smart  یا web managed  نیز گفته می‌شود، انتخابی مناسب و فراگیر برای شبکه‌های متوسطی که نیاز به مدیریت دارند است. این محصول ویژگی دسترسی به مدیریت سوئیچ، همچون نظارت بر پورت‌ها، تجمع لینک و VPN را از طریق یک رابط وب ساده توسط یک مرورگر وب جاسازی شده، ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید: سوئیچ تندا


تفاوت سوئیچ و هاب

در نگاه اول شاید همه این دستگاه‌های متصل کننده‌ی Node یا گره به هم، شبیه هم باشند اما بسته به محل قرارگیری و استفاده ما از آنها، متفاوت هستند حتی تکنولوژی آنها هم با هم فرق دارد. تفاوت مهم هاب با سوئیچ و روتر این است که هاب برخلاف سوئیچ و روتر، نمی‌داند که چه دستگاهی درخواست اطلاعات را داده است مثلا هر پورت هاب که اطلاعاتی دریافت می‌کند، آن را به همه پورت‌هایش می‌فرستد و گیرنده و مقصد، آن را استفاده می‌کند ولی در سوئیچ، اطلاعات ارسالی از پورت مبدا تنها به پورت مقصد فرستاده می‌شود در نتیجه ترافیک شبکه نسبت به هاب کمتر خواهد بود. این نکته در شبکه‌های خانگی و کوچک تاثیر چندانی ندارد اما در ابعاد بزرگتر، کارایی شبکه به شدت کاهش می‌یابد. همچنین بروز Collision در هاب بسیار شایع است ولی سوئیچ در مدیریت پورت‌های خود بسیار بهتر از هاب عمل می‌کند و از بروز Collision جلوگیری می‌کند.

خرید سوئیچ شبکه

برای خرید سوئیچ شبکه میتوانید از بخش بالای همین صفحه محصول مورد نظر خود را انتخاب و بر روی آن کلیک کنید تا اطلاعات و مشخصات کاملی از محصولات را مشاهده و اقدام به خرید کنید. شما همچنین می توانید برای خرید عمده سوئیچ ویژه همکار با نازلترین قیمت با شماره 35000020 021 بخش فروش و مشاوره تماس حاصل فرمایید.

در آخر پیشنهاد می شود به مجله برقچی سر بزنید و از مقالات تخصصی آن درباره تجهیزات شبکه برای انتخاب بهترین سوئیچ شبکه غافل نشوید.

سوالات متداول:

سوئیچ چیست و چه کاربردی در شبکه سازی دارد؟ سوئیچ وسیله‌ای است که دیوایس‌های موجود در یک شبکه را به هم متصل می‌کند و همچنین تعداد پورت مودم یا روتر را افزایش می‌دهد. به طور کلی، سوئیچ‌ها به 3 دسته مدیریتی، غیرمدیریتی و فیبر نوری تقسیم بندی می‌شوند. همچنین براساس کارکرد به دو دسته، سوئیچ لایه 2 و لایه 3 طبقه بندی می‌شود که سوئیچ لایه 3 دارای سخت افزاری قوی‌تر می‌باشد. چگونه از روی پارت نامبر سوئیچ سیسکو، تشخیص دهیم قابلیت PoE دارد یا خیر؟ هرکدام از حروف در پارت نامبر سوئیچ سیسکو، مفهوم خاصی دارند؛ بدین صورت حرف P نشان دهنده پشتیبانی این سوئیچ از قابلیت PoE می‌باشد.